Wydawałoby się, że jest to kwestia prosta do określenia, nic jednak bardziej mylnego. Idea miast partnerskich, chociaż stała się popularna dopiero po II wojnie światowej, ma swoje korzenie już w IX w. Pierwsza wzmianka o partnerstwie miast pojawiła się w 836 roku i dotyczyła niemieckiego miasta Paderborn oraz francuskiego Le Mans. Oficjalnie jednak partnerstwo obu tych miast jako miast partnerskich nastąpiło dopiero w 1967 roku Jednym ze starszych związków partnerskich formalnie nieuregulowanych był związek Niemieckiego Rottweil i Szwajcarskiego Brugg, który to rozpoczął się w 1913 roku.
Pierwsze partnerstwa miast w okresie powojennym powstawały już w 1947 r., i postrzegane były głównie jako sposób na nawiązanie przyjaźni i zrozumienia pomiędzy miejscami, które były zaciętymi wrogami zaledwie kilka lat wcześniej. Stąd też jako pierwsze umowy partnerskie podpisały władze niemieckiego Ludwigsburga i francuskiego Montbéliard. To samo przesłanie kierowało również w 1951 r. w Genewie 50 burmistrzami, którzy założyli radę miast Europejskich (od 1984 pod nazwą Rada Miast i Regionów Europy). Rada jako jedno z zadań definiuje pojednanie między narodami Europy i komunalną współpracę niezależnie od granic państwowych.
W dzisiejszych czasach elementami wiążącymi miasta są już zupełnie inne kwestie: strategiczne powiązania biznesowe, sposoby zachęcania do turystyki, chęć celebrowania wspólnego dziedzictwa lub po prostu chęć zapewnienia danemu miejscu rozgłosu.
Na kontynencie amerykańskim idea miast partnerskich zrodziła się w roku 1956 w okresie prezydentury Dwighta D. Eisenhowera. Jak wiemy był to czas "zimnej wojny", dlatego idea programu zasadzała się na założeniu, że poznawanie się ludzi na poziomie lokalnym jest lepsze i skuteczniejsze niż na poziomie państwowym i może przyczynić się do zniwelowania różnego rodzaju konfliktów.
Program Miast Siostrzanych jest ważnym źródłem negocjacji władz rządowych pozwalającym ludziom na wyrażenie samych siebie we wspólnych pragnieniach przyjaźni, życzliwości i współpracy dla lepszego świata dla wszystkich.
- tak wyraził się o programie Dwight D. Eisenhower.
Współpraca miast w zależności od miejsca określana jest w różny sposób. Wśród państw europejskich stosuje się nazwę miast bliźniaczych, miast przyjacielskich (lub zaprzyjaźnionych) najczęściej jednak jest to termin miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem: miasta siostrzane (ang.: Sister City) lub bliźniacze (ang: Twin Towns albo Twinning Towns) natomiast w krajach socjalistycznych funkcjonuje nazwa - miasta braterskie.
Program współpracy pomiędzy miastami/regionami stworzony został głównie w celu:
Już wkrótce program znalazł szeroki oddźwięk wśród mieszkańców całego globu i stał się bardzo popularny. Liczba miast bliźniaczych, siostrzanych, partnerskich, zaprzyjaźnionych oraz współpracujących ze wszystkich części świata jest w tej chwili ogromna. Według danych z roku 2011 w samej tylko Polsce nawiązanych było ponad 4000 związków partnerskich, zaś w Europie ponad 20 tysięcy.
Zazwyczaj miasta wchodzą w związki partnerskie z kilkoma innym aglomeracjami. Podobnie jest w przypadku dwóch europejskich stolic: Rzymu i Paryża. Każde z współpracuje z trzema ośrodkami miejskimi. Rzym na swoich partnerów wybrał: Buenos Aires, Sydney i Madryt, zaś Paryż wciągnął rękę do Pragi, Tokio i Aten. Wszystkie te miasta tworzą "miasta partnerskie" ale jedynie w kontekście relacji Rzym-Paryż używa się miana "miast bliźniaczych". Sformułowanie „Tylko Paryż jest wystarczająco dobry dla Rzymu i tylko Rzym jest wystarczająco dobry dla Paryża” zostało wykute 22 czerwca 1958 r., kiedy to podpisana została umowa skutkująca narodzeniem związku miast bliźniaczych. Niewielka różnica, ale wydaje się być uzasadniona.
Niewątpliwym rekordzistą w kontaktach partnerskich jest drugie co do wielkości miasto Rosji - Petersburg. Ma on 55 oficjalnych miast partnerskich, a także nieoficjalne powiązania z 39 innymi. St. Petersburg początkowo tworzył partnerstwa oparte na wspólnej historii lub tle kulturowym, w okresie rozkwitu Związku Radzieckiego, na tle rolniczym lub przemysłowym, zaś po upadku komunizmu kluczową rolę zaczynały odgrywać biznes, edukacja i turystyka.
Partnerzy Bielska-Białej to nasi najbliżsi sąsiedzi, ale również miasta i regiony bardzo odległe. Oto ich lista wraz z datą zawarcia umowy partnerskiej:
Wzajemna prezentacja dorobku kulturalnego i oferty turystycznej pomiędzy naszym miastem a miastami partnerskimi odbywa się zawsze podczas corocznego Festiwalu Miast Partnerskich. Tradycja ta trwa już od 15 lat. Ostatnia edycja festiwalu odbyła się w 2019 r. W roku ubiegłym organizację imprezy uniemożliwiła pandemia.
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Amelia z Jasienicy odnaleziona
Zaćpała gdzieś pod mostem
Woenjen
17:52, 2025-05-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz