Zamknij

Drogocenny olejek z róży damasceńskiej

08:21, 10.07.2023 . Aktualizacja: 15:25, 12.07.2023
Skomentuj fot. ilustrujące fot. ilustrujące

Olejek z róży damasceńskiej ma długą historię zastosowania w kosmetologii jak i w dawnej medycynie, a więc w ziołolecznictwie. Znany arabski uczony, alchemik i filozof Avicienne (Abu Ali al.-Husain ibn Abdallah ibn Sina żył w latach 980-1037) napisał: „Olejek różany potęguje możliwości umysłu i szybkość myśli”.

Słynny Arab na zlecenie swego władcy przeprowadził jedną z największych w swoich czasach destylację płatków róży, aby uzyskać pachnącą wodę różaną do umycia ogromnego pałacu na przyjęcie gości. Cóż za fantazja! Hipokrates żyjący setki lat wcześniej (460-380 r.p.n.e.), patron lekarzy i autor licznych receptur medycznych stosował wyłącznie olejek różany sprowadzany z Tarcji, czyli obszarów dzisiejszej Bułgarii. Drogocenne pachnidło zalecał w chorobach ginekologicznych. Opis stosowania preparatów leczniczych opartych na róży można znaleźć w historycznych księgach medycyny chińskiej, indyjskiej, sumeryjskiej, egipskiej, greckiej i rzymskiej.

Ale z kobiecego punktu widzenia największą zaletą olejku z róży damasceńskiej jest jego zbawienny wpływ na cerę i przepiękny zapach. Legendy podają, że Kleopatra sypiała na poduszkach wypchanych płatkami z róż aby mieć kolorowe sny, a swoich licznych kochanków przyjmowała na dywanach usłanych różami. Obecne badania encefalograficzne potwierdzają, że substancje czynne zawarte w olejku z rosa damascena mają niezwykle silny wpływ na mózg powodując klarowniejsze i dłuższe sny. Poza tym zapach wpływa na poprawę koncentracji, zapamiętywania i ma silne działanie łagodzące napięcia nerwowe.

Dodanie paru kropel olejku do kremu wpływa pozytywnie na naczynia włosowate, normalizuje koloryt cery, ujędrnia i walczy skutecznie z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się skóry. Bogaty skład witamin i minerałów powoduje, że krem różany widocznie odmładza dojrzałą cerę i nadaje jej zdrowego kolorytu. Silne właściwości bakteriobójcze pomagają w zwalczeniu wszelkich zakażeń skóry. Kosmetyk z dodatkiem zniewalającego zapachem olejku różanego staje się swoistą ekskluzywną perfumą. Konfucjusz pisał w swym traktacie filozoficznym: „Twój zapach jest zaletą, stanowiącą piękno i dającą przyjemność Twemu sercu, ale także tym wszystkim , którzy z Tobą przebywają.”

Jest tylko jeden warunek do czerpania z zalet cudownej róży damasceńskiej – olejek musi być prawdziwy a więc bardzo drogi. Jego cena wynika z małej wydajności w trakcie destylacji oraz z ograniczonej wielkości plantacji. Najwyższej jakości olejek rosa damascena uzyskuje się w Dolinie Róż w Bułgarii, gdzie istnieją najlepsze warunki glebowe i klimatyczne do hodowli drogocennych kwiatów. Płatki są zbierane ręcznie, o świcie i tylko przez okres 2-3 tygodni na przełomie maja i czerwca. Z jednej tony kwiatów uzyskuje się tylko 0,3-0,5 kg olejku a biorąc pod uwagę lekkość płatka róży jest to niezwykle czasochłonne zajęcie. A więc na malutką 5 ml buteleczką olejku trzeba zebrać 10 000 kwiatów róży! Jest to główny powód niechlubnego procederu fałszowania olejku lub mieszania go z tańszymi destylatami. Za malutką buteleczkę prawdziwego olejku eteryczny „OTTO ROSA’ zapłacimy około 500 zł…Ostrzegam Państwa, ten zapach potrafi uzależnić

Chętne Panie pragnące nauczyć się wykonywania naturalnych kosmetyków ziołowych z dodatkiem glicerytu, hydrolatu i olejku z róży oraz innych pachnideł zapraszam na WARSZTATY „ZIOŁA W KOSMETYKACH”. Szczegółowe informacje i zapisy pod nr tel.: 886 14 14 15.

 

Zdjęcia z warsztatów w terenie „Zioła w kosmetykach” z Paniami z bielskiego Klubu Seniora „PULS”. /Autor zdjęcia: Sylwia Głuszek/Fototime) /

fot. Sylwia Głuszek / FOTOTIMEfot. Sylwia Głuszek / FOTOTIMEfot. Sylwia Głuszek / FOTOTIMEfot. Sylwia Głuszek / FOTOTIME

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%