Zamknij

Kolejna szansa na modernizację parku Włókniarzy i parku za Ratuszem

15:03, 26.04.2021 Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała Aktualizacja: 15:11, 26.04.2021
Skomentuj Park Włókniarzy - kolejna szansa na modernizację Park Włókniarzy - kolejna szansa na modernizację

W maju Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ma otrzymać gotowe dokumentacje projektowe przebudowy pl. Adama Mickiewicza i modernizacji Parku Włókniarzy oraz modernizacji parku za Ratuszem. Po otrzymaniu projektów Ratusz ogłosi przetarg na wykonanie modernizacji. Wszystko ma być gotowe do końca tego roku.

Inwestycje będą realizowane w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projektowane parki są ostatnimi z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny.

Dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy placu Adama Mickiewicza oraz modernizacji Parku Włókniarzy przygotowuje za prawie 200.000 zł firma Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa z Krakowa. Dokumentacja projektowa obejmie teren parku od ulicy PCK do ulicy Leszczyńskiej. Zgodnie z zastrzeżeniem miasta, dokumentacja ma być przygotowana zgodnie z zasadami, dotyczącymi ochrony drzew na terenie miasta. Projektanci muszą uwzględnić w swoich planach umiejscowienie i kształt pomnika Adama Mickiewicza, znajdującego się na placu oraz zachować pierwotne elementy kompozycyjne alei wraz ze starodrzewem w parku Włókniarzy. Szczególna dbałość ma dotyczyć rosnących w parku cennych drzew, wśród których siedem to pomniki przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

W obszarze pl. Adama Mickiewicza projekt ma uwzględniać przywrócenie układu przestrzennego nawiązującego do historycznego wyglądu tego miejsca. Plac ma zostać obsadzony kwiatami z przewagą róż. Wymiany doczeka się też nawierzchnia placu. Teren będzie oświetlony, monitorowany, staną na nim ławki, kosze i stojaki rowerowe.

Park Włókniarzy - rzeka Biała

Nowe kompozycje roślinne w Parku Włókniarzy natomiast mają zostać zaprojektowane tak, aby stworzyły kameralną przestrzeń. W projekcie mają pojawić się nasadzenia średniej roślinności, która stworzy naturalne runo. Usunięte zostaną nieużywane schody, fundamenty, płyty betonowe, pozostałości po instalacjach i pnie drzew. W miejscu istniejącego placu zabaw projektanci mają stworzyć naturalne miejsce do zabaw.

Tu oczywiście również staną ławki, kosze, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, w tym informująca o pomnikach przyrody. Poza ławkami, w parku mają powstać także miejsca odpoczynku w formie polan, które nie będą zabudowane infrastrukturą. Projekt ma zakładać również modernizację oświetlenia parkowego, instalację punktów hot-spot, usunięcie roślinności inwazyjnej i stworzenie spójnego układu ścieżek rowerowych i pieszych oraz instalacje zdrojów ulicznych. Cały obszar ma być monitorowany.

Podobnie jak w przypadku Parku Włókniarzy, tak i w przypadku parku za Ratuszem wykonawca – Amaya Architekci s.c. Agnieszka Majewska Bartosz Majewski z Katowic - opracowuje pełnozakresową i kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową. Projekt ma uwzględniać usunięcie drzew i krzewów o małej wartości kompozycyjnej oraz zdrowotnej i zbędnych elementów, np. po dawnej infrastrukturze.

Pojawią się za to nowe nasadzenia roślin, elementy małej architektury - ławki, kosze, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, altana, nawiązująca stylem architektonicznym do charakteru oraz historii miejsca, z przeznaczeniem na miejsce kultury np. koncerty. Trawniki zostaną zrekultywowane. Renowacji doczeka się głaz narzutowy oraz rzeźba akrobaty – oba obiekty zmienią swoją lokalizację. Modernizację przejdzie istniejące oświetlenie parkowe, pojawią się też nowe elementy oświetlenia, instalacja monitoringu miejskiego i instalacja punktów hot-spot.

Park za Ratuszem - nowe plany modernizacyjne

Projekt ma też przewidywać ekspertyzę wejść do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej, położonych na terenie parku, wraz z zaprojektowaniem nowych włazów, oraz zagospodarowanie betonowego muru koryta rzeki Białej.

Wykonawcy projektów obu parków byli zobowiązani do przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami przed opracowaniem ostatecznych projektów koncepcyjnych, które zatwierdziło miasto. Skonsultowane projekty stały się podstawą do wykonania projektów budowlanych i wykonawczych.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%