Zamknij

Od miejskiej rezydencji do Centrum Psychiatrycznego

17:46, 19.11.2024 A.R Aktualizacja: 18:10, 19.11.2024
Skomentuj Willa przy ulicy Krasińskiego 28 Willa przy ulicy Krasińskiego 28

Dobiega końca remont zabytkowej willi przy ulicy Krasińskiego 28. Zgodnie z planem w budynku znajdzie swoją siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego.

W 2021 roku pojawiły się plany na przekształcenie willi w nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma obejmować poradnię, oddział dzienny, całodobowy punkt konsultacyjny oraz zespół wsparcia wyjazdowego – wszystko to na potrzeby lokalnej społeczności, zapewniając miejsce do opieki i wsparcia psychicznego dla mieszkańców miasta. Adaptacja wilii na potrzeby Centrum kosztowała około 9 milionów.

Zabytkowa willa zbudowana została w 1890 r. na ówczesnej Giselastraße – rozwijającym się wówczas kwartale eleganckich rezydencji na Dolnym Przedmieściu. Należała do Moritza Fritsche, wpływowego przedsiębiorcy i dyrektora Pierwszej Galicyjskiej Fabryki Portland Cementu w Szczakowej. Po jego śmierci wdowa, Augusta Fritsche, sprzedała willę kolejnemu właścicielowi, Fedorowi Weinschenckowi – znanemu zarządcy dóbr ziemskich, który w 1905 r. poślubił córkę Gustava Josephy’ego, Hildę i przeniósł się do Bielska.

Willa Moritza Fritsche tuż obok dzisiejszej przychodni WELUX / fot. FOTOPOLSKA

Weinschenck był nie tylko współwłaścicielem prestiżowej Fabryki Maszyn i Odlewni Żelaza G. Josephy’ego, ale także stał na czele Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Związku Przemysłowców Bielska-Białej. W willi wychowywał się jego syn, urodzony w 1916 - Fedor Wilhelm Weinschenck, który w latach 30. XX wieku odnosił duże sukcesy jako narciarz alpejski. W 1934 roku rodzina przeprowadziła się do nowego domu przy ul. Pocztowej w Mikuszowicach, a po zakończeniu II wojny światowej opuściła Polskę, osiedlając się na stałe w Austrii.

Po wojnie willa trafiła w ręce miasta i pełniła różne funkcje, m.in. jako siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Izby Aptekarskiej, a także bielskiego oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej. W 1994 roku została wpisana do rejestru zabytków, co zabezpieczyło jej status jako historycznej perełki. 

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%