Zamknij

Pracujesz przy komputerze? Zobacz, czy nie grozi Ci CVS!

10:38, 31.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:38, 31.01.2023
architekt w trakcie pracy architekt w trakcie pracy

Długotrwałe przebywanie przed monitorem może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Co teraz wydaje się zbędnym zmartwieniem, z czasem spowoduje problemy, z którymi trudno będzie sobie poradzić. Spędzanie kilku godzin dziennie przy komputerze i tak ma wystarczająco duży wpływ na nasz organizm, dlatego nie należy tego bagatelizować. Warto zadbać o swój wzrok już teraz. Jak zrobić to najlepiej? Czym jest CVS i jak skutecznie mu zapobiegać?

Negatywny wpływ na wzrok

Gdy nasza praca opiera się na ciągłym korzystaniu z komputera, z czasem możemy zacząć odczuwać tego nieprzyjemne skutki. Zmieniają się nasze naturalne przyzwyczajenia np. przy koncentrowaniu wzroku na przedmiotach. Długotrwałe wpatrywanie się w jaskrawe światło monitora i skupienie na jednym obiekcie wpływa na osłabienie mięśni oczu i problemy z akomodacją. Dodatkowo znacznie zmniejsza się częstotliwość mrugania, przez co nasze spojówki i rogówki nie zostają wystarczająco nawilżone. Przemęczenie oczu prowadzi do wystąpienia syndromu widzenia komputerowego, czyli CVS (ang. Computer Vision Syndrome). Można go doświadczyć nawet przy spędzaniu jedynie 2 godzin dziennie przed monitorem. Najczęstszymi objawami są bóle głowy i karku, zespół „suchego oka”, który powoduje swędzenie lub pieczenie oczu, a także niewyraźne widzenie. Ignorowanie dolegliwości związanych z osłabionym wzrokiem może prowadzić do wystąpienia trwałych schorzeń. Aby uniknąć odczuwania takich objawów, należy wiedzieć, jak chronić oczy przed komputerem. Warto zadbać o skuteczne działanie profilaktyczne, które składa się z prostych czynności.

Ergonomiczne miejsce pracy

Zacznijmy od właściwego przygotowania swojego stanowiska pracy. Kluczowe będzie ustawienie monitora. Powinien się on znajdować na biurku w odległości wyciągniętej ręki od naszej twarzy, czyli ok. 50-70 cm. Pomocna może okazać się podstawka lub nawet książka pod monitorem, aby dostosować wysokość. Najlepiej będzie, jeśli środek ekranu znajdzie się ok. 10-20 cm poniżej oczu, a jego górna krawędź na linii naszego wzroku. Należy pamiętać także o wyprostowanej sylwetce, w czym może pomóc odpowiedni fotel, który będzie wspierał nasz kręgosłup. Dodatkowo warto zadbać o prawidłową wilgotność powietrza i częste wietrzenie pomieszczenia.

Dobre oświetlenie

Umieszczenie biurka przy oknie to najlepsze rozwiązanie. Warto przy tym ustawić swój monitor bokiem do naturalnego źródła światła. Przy sztucznym oświetleniu liczyć się będzie jego natężenie. Światło nie powinno odbijać się w monitorze, ponieważ prowadzi to do przemęczenia oczu – jeśli mamy taką możliwość, można zadbać o specjalny filtr ochronny. Ponadto nie należy umieszczać ekranu na kontrastowym tle, np. zaraz przy ciemnej ścianie.

kobieta podczas pracy zdalnej

Proste ćwiczenia

Do swojej rutyny warto włączyć dodatkowe czynności, które pomogą w skutecznym dbaniu o wzrok. Co około 20 minut róbmy przerwy w patrzeniu w monitor i spoglądajmy w dal. Najlepiej, jeśli skupimy swój wzrok na czymś zielonym, dlatego pomocne będzie umieszczenie swojego monitora przy oknie, gdzie można obserwować nieco natury. Kolejnym ćwiczeniem jest wykonywanie ruchów przez gałki oczne, np. dzięki rysowaniu wzrokiem „ósemek” na ścianie. Z kolei zrelaksujemy swoje oczy, jeśli zakryjemy je dłonią i będziemy patrzeć w ciemność. O takich czynnościach mogą przypominać nam np. specjalne aplikacje, które informują o zalecanych przerwach. Gdy czujemy suchość, należy wykonać delikatny masaż gałek ocznych przez zamkniętą powiekę. Dodatkowo można zaopatrzyć się w nawilżające krople, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne uczucie podrażnienia.

Profilaktyczne badania

Gdy zależy nam na zapewnieniu swoim oczom prawidłowej opieki, należy udać się do specjalisty. Okulista przeprowadzi badania i w razie potrzeby pomoże dobrać odpowiednie okulary lub soczewki. Szybkie wykrycie wady zapobiega pogorszeniu się wzroku, dzięki czemu nie doświadczymy kolejnych uciążliwych dolegliwości. Warto badać swoje oczy regularnie co roku, ale w przypadku długotrwałej pracy przed komputerem lepszym rozwiązaniem może okazać 2-krotne sprawdzenie ich stanu – zwłaszcza, gdy odczuwamy nieprzyjemne objawy. Nie należy zapominać także o odpowiedniej diecie. Dostarczanie witamin takich jak A, C czy E będzie pozytywnie wpływać na zdrowie naszych oczu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%