Od 2015 roku liczba obcokrajowców pracujących w Polsce zwiększyła się niemal 6-krotnie?
Łatwiej jest umówić wizytę w ramach polis grupowych niż za pośrednictwem NFZ? Więcej – podczas takich spotkań towarzyszy nam mniejsze ryzyko bariery językowej. Większość ubezpieczycieli ma w swojej ofercie teleporady w obcych językach.
Zagraniczni pracownicy stanowią dziś wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia? To daje duże pole do popisu prywatnym firmom z branży opieki medycznej, w tym ubezpieczeniom firmowym.
Zatrudnieni obcokrajowcy w Polsce – wyraźny trend rosnący
21,5% wzrostu w stosunku do poprzedniego roku – tak prezentują się dane urzędu statystycznego dotyczące liczby obcokrajowców. Co przyczynia się do tak wysokich przyrostów? Z pewnością zauważalny jest wpływ wojny w Ukrainie. Dane znacznie zwiększyły się po inwazji Rosji.Analizując statystyki z poprzednich lat łatwo wywnioskujesz, że Polska to atrakcyjne miejsce dla emigracji zarobkowych. Od 2015 roku odnotowano 6 razy więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Ważna jest także informacja, że 30% wzrostu stanowią pracownicy z państw UE.
- Nic nie zapowiada odwrócenia tego trendu, co jest wyzwaniem nie tylko dla rynku pracy, ale również dla systemu opieki zdrowotnej. Każdy zatrudniony w Polsce pracownik, niezależnie od obywatelstwa, jeśli został zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS i ma opłacone składki, może korzystać z usług NFZ. Co więcej, obywatele państw Unii Europejskiej mają zagwarantowany dostęp do publicznych świadczeń w Polsce niezależnie od tego, czy są zatrudnieni w naszym kraju, czy nie. Podobnie jak Polacy w innych państwach Wspólnoty. Na zwiększoną liczbę pacjentów musi być przygotowany również sektor prywatnych usług medycznych, ponieważ grupowe ubezpieczenie zdrowotne czy pakiety medyczne dla obcokrajowców pracujących w Polsce są powszechne i osoby te chętnie z nich korzystają
- Beata Tylke, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych w SALTUS Ubezpieczenia w SALTUS Ubezpieczenia.
Prywatne przychodnie czy NFZ dla obcokrajowców? – porównanie
Narodowemu Funduszowi Zdrowia można zarzucić wiele, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to jedyna opcja opieki zdrowotnej w Polsce. Coraz więcej pracodawców oferuje pracownikom grupowe ubezpieczenia zdrowotne, co tyczy się również obcokrajowców. Daje to dużo lepszą jakość opieki oraz gwarancję krótszego oczekiwania na wizyty. Oprócz oczywistych korzyści jakościowych, pracodawcy ułatwiają także obcokrajowcom poruszanie się w obecnym systemie, ze względu na liczbę miejsc, w których mogą otrzymać pomoc. Prywatni ubezpieczyciele tak jak już wspomnieliśmy oferują również możliwość konsultacji lekarskich w różnych językach, nawet zdalnie.
- Teleporady to już nieodłączna część oferty medycznej, która dla osób z zagranicy jest szczególnie atrakcyjna. Pozwalają na konsultacje bez konieczności wychodzenia z domu i są dostępne w różnych językach, przeważnie angielskim, ale coraz częściej również w ukraińskim. Firmy ubezpieczeniowe w celu ułatwienia klientom korzystania z usług telemedycznych zapewniają dostęp do wielojęzycznych platform internetowych lub aplikacji, które umożliwiają łatwe zamawianie teleporad bez potrzeby kontaktu z infolinią ubezpieczyciela. To sprawia, że cały proces jest szybki i wygodny
- dodaje Beata Tylke z SALTUS Ubezpieczenia.
Bariera językowa – główny problem opieki zdrowotnej w Polsce
Jako główne problemy w polskiej opiece zdrowotnej wskazuje się administrację i związane z nimi formalności. Jest to prawda, jednak dotyczy mieszkańców naszego kraju. Dla obcokrajowców dużo większą przeszkodę stanowi brak możliwości komunikacji w języku angielskim z lekarzem. Naprzeciw temu wychodzą prywatne kliniki i przychodnie, które oferują możliwość umówienia wizyty w wybranym języku. Chodzi tu zarówno o samą konsultację z lekarzem, jak i proces rejestracji. Najczęściej do wyboru są 2 lub nawet 3 języki obce.
Czy pracownik z zagranicy może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?
Tak, pracownik z zagranicy może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, zarówno w ramach publicznego systemu, jak i poprzez prywatne ubezpieczenia. Aby mieć dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, pracownik musi być objęty ubezpieczeniem w ZUS, co zazwyczaj wiąże się z legalnym zatrudnieniem i odprowadzaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne. Alternatywnie, pracownicy z zagranicy mogą skorzystać z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które często oferują szerszy zakres usług, krótsze czasy oczekiwania na wizyty i dostęp do wielu specjalistów. Prywatne ubezpieczenia dają również większą elastyczność, co jest ważne dla osób pracujących tymczasowo lub posiadających specyficzne potrzeby zdrowotne, zapewniając komfort i bezpieczeństwo na co dzień.
Zagraniczni pracownicy w Polsce mogą korzystać zarówno z publicznego, jak i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Choć publiczny system oferuje dostęp do usług medycznych, prywatne ubezpieczenia dają większą elastyczność, szybszy dostęp do specjalistów oraz możliwość konsultacji w obcych językach. Jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom z zagranicy najlepszą opiekę zdrowotną, rozważ wprowadzenie grupowych polis medycznych – to inwestycja, która podnosi komfort i satysfakcję zatrudnionych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz