Zamknij

Najwyższej jakości obuwie taktyczne – nietypowe kryteria wyboru

09:37, 05.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:37, 05.11.2024

Lista kryteriów wyboru butów taktycznych jest bardzo długa, a na dodatek niektóre z cech są naprawdę mocno subiektywne. Na domiar złego, łatwo można przeoczyć coś, co ma duże znaczenie, a o czym producenci nie zawsze wspominają. O co może chodzić?

Proces starzenia się i zużycia obuwia

Buty taktyczne nie są wieczne – nawet te najlepsze, jeśli są używane zgodnie z przeznaczeniem, czyli często, długo i w niewdzięcznym terenie, będą się relatywnie szybko zużywały. Na to niewiele można poradzić. Nawet wszystkie nowoczesne materiały i innowacyjne technologie nie są w stanie wygrać z zużyciem użytkowym. Natomiast warto postarać się wybrać takie buty taktyczne, które nie będą traciły funkcjonalności wraz ze zużyciem. Dobrej klasy buty tego typu mogą się często przecierać, mogą być uszkodzone mechanicznie, mieć wygniecione wkładki i tak dalej – a nadal być bardzo wygodne i praktycznie w pełni funkcjonalne. To oczywiście kwestia bardziej złożona, bo na przykład uszkodzona membrana wodoszczelna niewątpliwie zmieni funkcjonalność, ale właśnie dlatego trzeba uważniej czytać opisy i analizować je pod kątem własnych potrzeb.

Opcje odmiennego wiązania

Sznurowanie pozwala dopasować but do stopy, ale tylko wtedy, kiedy zachowuje się przy tym odpowiednią elastyczność. Dobre buty taktyczne powinny dawać możliwość wyższego przesznurowania, ale też zastosowania różnych systemów prowadzenia sznurówek w zależności od indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim zaś, jeśli o tym mowa, oczka na sznurówki muszą być odpowiednio mocne i szerokie – wielu użytkowników jeśli nie od razu, to po jakimś czasie wymienia sznurowadła, a niektóre modele butów są pod tym względem naprawdę uciążliwe.

Wzmocnienia, lecz czy w każdym elemencie?

Wzmocnienia na palcach czy piętach, usztywnienia od góry i wokół kostek – wszystkie one mają znaczenie w butach taktycznych, ale też należy oceniać je z indywidualnej perspektywy. Jeśli buty mają być używane głównie w nizinnych lasach, to najpewniej nie muszą mieć tak potężnych wzmocnień jak buty taktyczne górskie. To tym bardziej ważne, że przecież każde wzmocnienia będą ograniczały możliwość wentylacji. O ile więc producenci zwykle chwalą się wzmocnieniami, to z punktu widzenia użytkownika nie zawsze im ich więcej, tym lepiej. Z kolei lepsze mocowania języka czy uszka pomagającego w zakładaniu butów bywają pomijane, a mogą mieć bardzo duże znaczenie.

Nie tylko najwyższej jakości surowce

Paradoksalnie niektórzy skorzystają sporo na wyborze butów taktycznych z podstawowych materiałów – bez nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Jeśli buty nie będą używane w trudnych warunkach, ale mają wytrzymać wiele lat na przykład spacerowania po łąkach, to dobrej klasy tekstylia będą się czasem lepiej sprawdzały niż wzmocnione skóry syntetyczne czy kompozyty wielu materiałów. Wielu użytkowników na podstawie własnego doświadczenia przygląda się też bardziej materiałom we wnętrzu buta, a nie tym, którymi cholewka jest wykończona od zewnątrz. Znów – wszystko będzie zależało od planowanego sposobu użycia, bo ten będzie określał, jakie rozwiązania będą optymalne. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%