Zamknij

Jakich błędów nie popełniać podczas onboardingu pracowników?

00:00, 19.09.2024 Artykuł sponsorowany
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Skuteczny onboarding poprawia zaangażowanie i produktywność nowych pracowników. Z drugiej strony błędy popełnione podczas tego procesu zwiększają ryzyko, że firma szybko straci zatrudnioną osobę. Dlatego warto wiedzieć, czego nie robić podczas onboardingu pracowników.

  • Proces onboardingu pracowników powinien być dobrze zorganizowany i przeprowadzony przez kompetentne osoby, żeby nie tracić cennego czasu.
  • Typowym błędem podczas onboardingu pracowników jest pozostawianie zatrudnionej osoby bez wsparcia opiekuna.
  • Nowo zatrudniona osoba musi wiedzieć, jakie są jej obowiązki i cele w na nowo otrzymanym stanowisku.
  • Wszelkie informacje dotyczące szczegółów pracy należy przekazywać partiami, by uniknąć przytłoczenia pracownika zbyt dużą ilością wiadomości jednego dnia.

Nadmierna ilość informacji jednego dnia

Jednym z podstawowych błędów, jaki często jest popełniany podczas onboardingu pracownika jest chęć przeprowadzenia go szybko. Niestety tak się nie da. Nie można załatwić wszystkich spraw w kilka godzin lub jeden dzień. Pracownik, który zostanie przytłoczony zbyt duża ilości informacji, wiadomości z pewnością się zestresuje i najpewniej sporo zapomni. Co więcej, należy dać pracownikowi czas na dokładne zapoznanie się z nowym stanowiskiem pracy, regulaminem, zasadami BHP, strukturą, aby w razie wątpliwości mógł o coś zapytać lub wyrazić swoje obawy.

Brak opiekuna dla nowo zatrudnionej osoby

Kolejnym popularnym błędem jest brak wyznaczenia konkretnej osoby do opieki nad nowym pracownikiem. Sprawia to, że najczęściej pojawia się spora dezinformacja. Pracownik nie wie, do kogo się zwracać. Warto zatem pamiętać, że procesem onboardingu powinna zająć się osoba, która ma bezpośredni kontakt ze stanowiskiem nowego pracownika i wie, na czym ma polegać jego praca. Ważne jest również wyznaczenie stałego opiekuna, który zajmie się nowym pracownikiem, gdy pojawiały się jakieś pytanie lub wątpliwości w trakcie pierwszych tygodni pracy. Pamiętaj przy tym, że istotne jest nie tylko przeszkolenie kandydata, aby mógł efektywnie pracować na swoim stanowisku, ale także zintegrowanie go z zespołem.

Szukasz dla siebie ciekawego zatrudnienia? Zatem już teraz sprawdź aktualne oferty pracy w Malborku.

Brak określonych celów i oczekiwań względem nowego pracownika

Pracownik, który nie wie, co robić może stracić swoją motywację i zaangażowanie. Warto zatem pamiętać, żeby jeszcze przed zatrudnieniem nowej osoby dokładnie opisać sobie stanowisku. Ustalić, jakie zadania i cele będzie miał nowy pracownik. Warto pamiętać, że każda osoba, która otrzymuje konkretne wskazówki, będzie mogła tym samym lepiej i dokładniej wykonywać swoje obowiązki, a do tego nie zdarzy się sytuacja, kiedy dwie osoby realizują to samo zadanie. Pamiętaj przy tym, aby sprecyzować dla pracownika takżę cele krótkoterminowe, jak i długoterminowe dotyczące ogólnych rezultatów w kwestii wydajności jego pracy, w ten sposób nowo zatrudniona osoba wie, czego się spodziewać.

Zobacz oferty pracy w Przeworsku i sprawdź, kogo poszukują pracodawcy z tego regionu.

Niesłuchanie pracownika

Uważne słuchanie nowo zatrudnionej osoby jest bardzo ważne podczas całego procesu onboardingu. Kiedy pracownicy są wysłuchani, czują się ważni i szanowani. Istotna jest również otwartość na feedback. To nie tylko sposób na pokazanie, że zdanie pracownika jest ważne, ale także możliwość uzyskania wielu cennych wskazówek od osoby, która patrzy na firmę z nowej perspektywy. Każda informacja zwrotna od pracownika po zakończeniu onboardingu pozwala ulepszać wdrażanie kolejnych zatrudnianych osób.

Podsumowanie

Dobrze przeprowadzony onboarding sprawia, że zatrudniony profesjonalista szybko staje się częścią zespołu i jest zaangażowany w działalność firmy. Warto reagować na potrzeby i uwagi nowych pracowników. Pamiętaj także, aby jasno precyzować stawiane im wymagania. Onboarding to proces, który wymaga doskonalenia, by dojść do idealnego wdrożenia kolejnych osób przyjętych do firmy.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%