Zamknij

Krzesło do pracy przy biurku – które będzie najwygodniejsze?

08:35, 22.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:35, 22.03.2024

Czy można wybrać najwygodniejsze krzesło biurowe, w ogóle na nim nie siadając? Paradoksalnie jest to całkiem łatwe, trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W wielu przypadkach będzie można przynajmniej odrzucić sporą liczbę naprawdę nieodpowiednich projektów.

Na początek stabilność

W niektórych poradnikach można przeczytać, że krzesło biurowe powinno mieć podstawę wspartą na 5 punktach, bo tylko taka zapewni stabilność. Oczywiście to jedno z rozwiązań, zresztą dość popularne, ale równie dobrze można postawić na modele z podstawą 4-punktową. Na przykład niektóre produkowane przez markę Profim krzesła do biurek mają takie podstawy, przy czym są one nieco szersze od 5-punktowych. Tak naprawdę przy oparciu na kółkach nie ma mowy o wywróceniu krzesła, a 4 kółka zamiast 5 zapewnią komfort osobom, które podpierają nogi bliżej siebie.

Po drugie trwałość

Krzesła do pracy przy biurku są używane długo i często, więc ich trwałość jest istotnym wymogiem. Dotyczy to zarówno mechanizmów pneumatycznych, jak też podłokietników czy tapicerki. Dobre jakościowo fotele i krzesła biurowe po prostu są dość drogie i na pewno nikomu nie będzie w smak, jeśli trzeba je będzie po 2 czy 3 latach wymienić ze względu na stopień zużycia. A ten wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale też może poważnie obniżać komfort, o czym wie każdy, kto siedział na przetartej tapicerce czy miał problemy z ustawieniem wysokości krzesła.

Ponadczasowa wygoda

Klasyczne reguły BHP są dość sztywne, natomiast przy wyborze krzeseł warto postawić na te modele, które zapewniają większy zakres regulacji. Niektórym jest po prostu wygodniej w pozycji nieco innej niż ta, którą standardowo uznaje się za ergonomiczną. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że w praktyce nie wszystkie elementy muszą w ogóle być regulowane. Na przykład w przypadku podłokietników ta regulacja często nie ma większego sensu, jeśli działa tylko w jednej płaszczyźnie. W takiej sytuacji może się okazać, że krzesło z podłokietnikami stałymi, jeśli jest dobrze zaprojektowane i wykonane, będzie wygodniejsze od tego z kiepską regulacją. A same podłokietniki w ogóle są dość kontrowersyjne, ponieważ mogą utrudniać dosunięcie krzeseł do biurka, więc na ergonomię i komfort warto patrzeć szerzej, a nie tylko przez pryzmat utartych zaleceń.

Jakość warta swojej ceny

Dobre krzesła na pewno nie będą tanie, natomiast na rynku jest też masa drogich krzeseł biurowych kiepskiej jakości. Sama cena nie jest dobrym kryterium wyboru, ale jeśli można – za nieco większe pieniądze – kupić trwalsze i wygodniejsze krzesło do pracy, to zwykle jest to absolutnie uzasadnione. Taki wybór pozwoli wydajnie i długo pracować, a konieczność zakupu kolejnego krzesła pojawi się nie wcześniej niż po paru latach, więc wyższa cena będzie rozkładała się też na dłuższy okres użytkowania. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%