Zamknij

Gdzie nie zrobimy zakupów w niedzielę niehandlową? Sposób niedzielnego handlu "na pocztę" traci rację bytu

10:57, 28.01.2022 A.R. Aktualizacja: 18:46, 28.01.2022
Skomentuj Nowe przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele zaczynają obowiązywać już od 1 lutego 2022 r. Nowe przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele zaczynają obowiązywać już od 1 lutego 2022 r.

Nowe przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele zaczynają obowiązywać już od 1 lutego 2022 r. Większość sieci handlowych, która dotychczas korzystała z z tak zwanego rozwiązania "na pocztę" zmuszona będzie zamknać swoje sklepy w niehandlowe niedziele. Prawdopodobnie już niebawem pojawią się kolejne próby obejścia zakazu handlu, ale na razie są to czyste spekulacje.

Tymczasem od 1 lutego nie zrobimy już niedzielnych zakupów (z wyjątkiem dni: 10.04, 24.04, 26.06, 28.08, 11.12, 18.12) w następujących sieciach handlowych:

  • Sklepy Aldi

 ALDI działa zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, dostosowując się do zmieniających się okoliczności. Tak będzie i tym razem, wraz z wejściem w życie nowych przepisów sklepy ALDI pozostaną otwarte tylko w niedziele wskazane przepisami jako niedziele handlowe. - takiej odpowiedzi udzieliło biuro prasowe sieci.

  • Sklepy Biedronka

Sieć Biedronka co do zasady bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa. Odnosząc się do kwestii niedziel handlowych, serdecznie zapraszamy klientów na zakupy do wszystkich sklepów sieci Biedronka w najbliższą niedzielę handlową, 30 stycznia. Tego dnia w naszych sklepach będzie można zrobić zakupy oraz wesprzeć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której sieć Biedronka jest sponsorem głównym - w ten sposób sieć odpowiedziała na nasze pytanie o zasady działania sklepów w niedziele.

  • Sklepy Lidl

Podjęliśmy decyzję, aby sklepy Lidl Polska funkcjonowały również jako placówki pocztowe. Nowa usługa pełniona jest przez firmę DHL. Dzięki tej dodatkowej funkcjonalności klienci mogą odebrać lub nadać paczkę w godzinach funkcjonowania sklepu przez cały tydzień. Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami - wykonując nową usługę również dostosujemy się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 r. dlatego nasze sklepy będą czynne od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe - czytamy w odpowiedzi sieci Lidl.

  • Sklepy Auchan

Od 6 lutego 2022 r. wszystkie sklepy Auchan na terenie Polski będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia). W pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu. W niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan - usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl/ dostarczane są bezpośrednio do domów klientów.

  • Sklepy Kaufland

Z uwagi na nowelizację ustawy i wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych od 1 lutego 2022 roku nasze sklepy będą nieczynne w niedziele niehandlowe - mówi nam Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

  • Sklepy Carrefour

Carrefour Polska niezmiennie działa zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dotyczy to także obowiązków i ograniczeń wynikających z nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Działalność wszystkich sklepów własnych sieci będzie dostosowana do wymogów nałożonych przez Ustawodawcę.

  • Sklepy Netto

Od 1 lutego sklepy Netto będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe. - Nie planujemy wydłużania godzin pracy naszych sklepów. Klientów przyciągamy naszą bogatą, atrakcyjną ofertą produktów w dyskontowych cenach i przygotowywanymi co tydzień ofertami specjalnymi, obejmującymi zarówno produkty spożywcze, jak i te z cyklicznie zmieniającej się oferty non-food - informuje sieć handlowa.

  • Sklepy Stokrotka

Od 1 lutego 2022 roku sklepy własne Stokrotki nie będą otwarte w niedziele niehandlowe. Nie wpłynie to na godziny ich działalności w pozostałe dni tygodnia. Uruchomiona w zeszłym roku, dzięki współpracy z firmą DHL, usługa nadawania i odbierania paczek będzie dalej dostępna w wybranych sklepach. Konsekwentnie rozwijamy także nasz sklep online. Dzisiaj przez Internet zakupy w Stokrotce, wraz z dostawą lub odbiorem osobistym, można zrobić już w 24 miastach w Polsce – informuje Mirosław Wawryszczuk, członek zarządu Stokrotki, dyrektor sprzedaży i marketingu.

Jedyna sieć sklepów, która nie odczuje zmiany przepisów to placówki handlowe ŻABKA.

  • Sklepy Żabka

Od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu (w tym w niedziele), podejmując indywidualnie decyzje z jakiego wyłączenia skorzystają. Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta - informuje nas sieć.

Nowe regulacje prawne, które będą obowiązywać od 1 lutego pozwalają na handel w niedziele niehandlowe wyłącznie po spełnieniu określonych warunków:

  • Placówki pocztowe, w których działalność pocztowa ma charakter przeważający (obroty powyżej 40%),
  • Handel rybami będzie mógł się odbywać jedynie w gospodarstwach rybackich, statkach i w placówkach zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych. Centra pierwszej sprzedaży ryb znikną z listy miejsc, w których można handlować w niedzielę,
  • Od 1 czerwca do 30 września otwarte będą mogły być placówki handlowe, w których do urządzeń rolniczych można kupić: materiały eksploatacyjne, materiały do bieżącej pracy maszyny lub narzędzia do zmiany części zamiennych w urządzeniach. Handel będzie mógł się odbywać w placówkach handlowych zajmujących się jedynie skupem produktów pochodzenia rolniczego,
  • Pojęcie „przeważająca działalność” ma oznaczać rodzaj działalności wskazany jako przeważający we wniosku o wpis do krajowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej. Działalność ta, wykonywana w placówce handlowej ma stanowić co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej (w rozumieniu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej z dnia 6 lipca 2016 r.,
  • Przedsiębiorca będący osobą fizyczną oraz prowadzący handel wyłącznie osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy rodziny. Ustawa wskazuje na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochę i ojczyma, rodzeństwo oraz wnuków i dziadków
  • Aby skorzystać z tego uprawnienia osoba pomagająca nieodpłatnie nie może zatrudniona u korzystającego z pomocy przedsiębiorcy, ani nie może być jego pracownikiem,
  • Placówki handlowe korzystające z możliwości handlu w niedzielę zostają zobowiązane do ewidencjonowania miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Szczegóły prowadzenia ewidencji znajdą się w rozporządzeniu ministra finansów publicznych tak, aby dokumentacja była przejrzysta i kompletna,

Ustawa wprowadza również sankcje za brak ewidencji albo prowadzenie jej w sposób niezgodny z przepisami.

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%