Zamknij

Parada Nowoorelańska przejdzie ulicami miasta na zakończenie Bielskiej Zadymki Jazzowej

18:10, 23.06.2022 amakuz Aktualizacja: 18:57, 23.06.2022
Skomentuj Parada Nowoorleańska rok 2021 Parada Nowoorleańska rok 2021

W najbliższą niedzielę pożegnamy tegoroczną Zadymkę Jazzową. Po tygodniu niezapomnianych muzycznych emocji, czas na Paradę Nowoorleańską, która wyruszy spod bielskiego Ratusza o godzinie 15.00 i będzie miała swój finał na Starówce. Tam o godzinie 16.00 na bielszczan czeka koncert grupy City Bum Bum & Przyjaciele.

Parada Nowoorleańska po raz drugi w Bielsku-Białej

To wydarzenie, tym razem na zakończenie Bielskiej Zadymki Jazzowej, odbędzie się w Bielsku-Białej po raz drugi. Spod bielskiego Ratusza w kierunku ronda Jazzu a później na Rynek Starego Miasta, wyruszy parada, w które weźmie udział między innymi Bielska Orkiestra Dęta - formacja paradna.

Parada Nowoorleańska

Koncert City Bum Bum Ensemble & Friends

W niedzielę 26 czerwca przy scenie na Rynku publiczność roztańczy się do muzyki zespołu City Bum Bum Ensemble & Friends. Tytułowi przyjaciele, to muzycy, którzy wystąpią na festiwalu ze swoimi zespołami, ale z pewnością dołączą do wspólnej zabawy.

CBB Ensemble jest nierozerwalnie związany z pierwszą w Polsce szkołą muzyki i tańca Afryki Zachodniej o nazwie City Bum Bum. W 2003 r. założył ją Wojciech Pęczek (aka Mamady Keita de Pologne). Wojtek gra na afrykańskich instrumentach: bębnie djembe i 21-strunowej harfie zwanej korą.Sekretem długowieczności grupy jest niewątpliwie zamiłowanie do muzyki w najczystszej, pierwotnej postaci.

W ciągu niemal dwudziestu lat istnienia zespół przeszedł drogę od formacji grającej czysto perkusyjną muzykę inspirowaną tradycją afrykańską do bardziej złożonej formy, w której world music łączy się z jazzem, a współczesne aranżacje zachodnioafrykańskich rytmów są tłem do widowiskowych choreografii tanecznych.Muzycy wykonują m.in. własną wersję mającej tysiąc lat pieśni miłosnej „Djarabi" z królestwa Mandingue.

Dźwięki kory, starożytnej afrykańskiej harfy harmonizują z emocjonalnym śpiewem w języku mandinka. W etiopskiej pieśni „Mela Mela" pulsujący bas i jazzowy saksofon wchodzą w natchnioną rozmowę z unikatowym instrumentem perkusyjnym zwanym hang. CBB Ensemble występował w całej Polsce, we Włoszech, Francji, Niemczech, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii.

Każdy koncert zespołu to barwny i nieprzewidywalny show, w czasie którego rytm jednoczy muzyków i widownię. To zarazem wulkan energii i pozytywnych wibracji niosący przesłanie tolerancji i szacunku do kultur świata i samych siebie. Przy takich rytmach i melodiach można tańczyć do nocy, a jeśli sił wystarczy, to do białego, letniego świtu.

Koncert zespołu City Bum Bum & Friends

 

 

 

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%