Zamknij

Kilkanaście tysięcy uratowanych ludzkich serc. 10 lat minęło od wszczepienia pierwszych by-passów w bielskim oddziale PAKS-u.

10:46, 21.12.2021 mat. nadesłany Aktualizacja: 10:57, 21.12.2021
Skomentuj Kilkanaście tysięcy uratowanych ludzkich serc. 10 lat minęło od wszczepienia pierwszych by-passów w bielskim oddziale PAKS-u. Kilkanaście tysięcy uratowanych ludzkich serc. 10 lat minęło od wszczepienia pierwszych by-passów w bielskim oddziale PAKS-u.

15 grudnia 2011 roku specjaliści z I Oddziału Kardiochirurgii Polsko – Amerykańskich Klinik Serca ( PAKS ) wykonali pierwszy zabieg pomostowania aortalno – wieńcowego, popularnie zwanego wszczepieniem by-passów. Dzisiaj doskonale znana na Podbeskidziu Klinika może pochwalić się kilkunastoma tysiącami uratowanych ludzkich serca. Świętować natomiast może nie tylko kadra oddziału, ale także pacjenci, mając do dyspozycji nowocześnie wyposażoną placówkę, prowadzoną przez wybitnych ekspertów!

Rocznie bielski oddział PAKS, należący do American Heart of Poland, wykonuje od 800 do 1000 zabiegów kardiochirurgicznych z użyciem krążenia pozaustrojowego.

Spektrum działalności obejmuje chorobę niedokrwienną serca, jak i wszystkie zastawkowe wady nabyte oraz chirurgię aorty. Czynnikiem wyróżniającym placówkę są zabiegi wykonywane w sposób mało inwazyjny, bowiem dla ekspertów Klinik wystarczy parocentymetrowe cięcie po lewej bądź prawej stronie klatki piersiowej, bez traumatycznego dostępu przez mostek. W ten sposób wykorzystując techniki endoskopowe kardiochirurdzy operują naczynia wieńcowe i rekonstruują bądź wymieniają zastawki serca. Endoskopowe zabiegi małoinwazyjnego pomostowania naczyń wieńcowych i chirurgia rekonstrukcyjna, zachowująca własną zastawkę mitralną czy aortalną są domeną działalności bielskiej kardiochirurgii, a pacjenci do tych operacji przybywają zarówno z województwa, jak również z odleglejszych okolic kraju i spoza jego granic.

Zauważalną liczbę naszych zabiegów stanowią hybrydowe procedury implantacji protezy zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej. Te zabiegi wykonywane są we współpracy z kardiologami z sąsiadującego II Oddziału Kardiologii Inwazyjnej PAKS. Tu wykorzystywana jest bardzo nowoczesna sala hybrydow będąca salą operacyjną, a jednocześnie pracownią rentgenowską z angiografem.

Bielska kardiochirurgia to jednak nie tylko zabiegi planowe. Oddział pełni stały dyżur dla pilnych przypadków kardiologicznych regionu podbeskidzia i sąsiadujących powiatów. Tu operowane są przypadki ostrego rozwarstwienia aorty, powikłania zawałów serca, wreszcie leczeni są pacjenci trafiający z zatrzymaniem krążenia powodowanym ciężką hypotermią po wychłodzeniu.

Budynek PAKS

Władze Kliniki przykładają dużą wagę do rozwoju kadry, dlatego na uwagę zasługuje fakt, że tylko w ciągu ostatnich lat aż trzy osoby złożyły pomyślnie egzamin specjalizacyjny z kardiochirurgii i dziś ta trójka stanowi silną reprezentację bielskiej młodej kadry kardiochirurgicznej. Panie pielęgniarki bardzo licznie zdały egzaminy specjalizacyjne. Przeprowadzone zostały dwa przewody doktorskie, obydwa przyjęte przez Radę Naukową Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z wyróżnieniem, a rozważania naukowe kadry publikowane są w krajowych i zagranicznych periodykach medycznych.

Nasz oddział jest w stanie przyjąć i zaopatrzyć tak dużą ilość pacjentów dzięki wzorowej współpracy z Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej Uzdrowiska Ustroń, gdzie po zabiegach przekazujemy naszych pacjentów. Blisko współpracujemy z naszymi Oddziałami Kardiologii PAKS, jak również oddziałami Szpitala Wojewódzkiego i Miejskiego w Bielsku-Białej. Jestem dumny i bardzo szczęśliwy mogąc pracować w tak dobranym i dopasowanym zespole

– mówi ordynator oddziału, dr n. med. Witold Gerber.

Ordynator Witold Gerber

I dodaje:

Dziękuję wszystkim za ciężką, bardzo potrzebną pracę przez ostatnie dziesięć lat. Wszyscy lekarze kardiochirurdzy i anestezjolodzy, nasze uwielbiane przez pacjentów pielęgniarki, wspierający nas logistycznie dział administracji, panie salowe dbające o aseptykę - wszyscy zasługują na wielkie uznanie! Szczególne podziękowania kieruję ku Panu Profesorowi Andrzejowi Bochenkowi za wsparcie i dzielenie się z nami olbrzymim doświadczeniem. Jesteśmy i będziemy do dyspozycji naszych pacjentów.

(mat. nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%