Zamknij

Amnioinfuzja w Szpitalu Wojewódzkim. Zabieg w przypadku ciąży zagrożonej bezwodziem

17:04, 09.11.2021 żródło: Szpital Wojewódzki Aktualizacja: 17:10, 09.11.2021
Skomentuj Amnioinfuzja w Szpitalu Wojewódzkim. Zabieg w przypadku ciąży zagrożonej bezwodziem Amnioinfuzja w Szpitalu Wojewódzkim. Zabieg w przypadku ciąży zagrożonej bezwodziem

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy wykonano amnioinfuzję – zabieg najczęściej przeprowadzany u kobiet w ciąży powikłanej bezwodziem. Bezwodzie to brak lub znikoma ilość płynu owodniowego.

  • Zabieg polega na doowodniowym podaniu do jamy macicy roztworu soli fizjologicznej i glukozy o temperaturze ciała ludzkiego.
  • Pozwala to na polepszenie komfortu funkcjonowania płodu w macicy, umożliwia też diagnostykę prenatalną w ciążach powikłanych bezwodziem.
  • Amnioinfuzję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG.

To dobra informacja dla kobiet w ciąży wymagających takiej pomocy, ponieważ będą mogły skorzystać z niej w placówce w Bielsku-Białej. Do tej pory pacjentki musiały w przypadkach takich powikłań jeździć do ośrodków klinicznych m.in. w Rudzie Śląskiej, Łodzi czy Krakowie.

Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Wojewódzkim dr Wojciech Biernacki wyjaśnia, że bez odpowiedniej ilości płynu owodniowego płód nie może prawidłowo rozwijać się w jamie macicy.

To może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych, m.in. zniekształcenia, wad rozwojowych, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu

- mówi ordynator.

Amnioinfuzja wykonywana jest niezwykle rzadko, ponieważ kobieta kwalifikowana do takiego zabiegu musi spełniać ściśle określone warunki.

Naszej pacjentce amnioinfuzję wykonaliśmy w 21. tygodniu ciąży. W jej przypadku był to już drugi taki zabieg. Pierwszy, kilka tygodni wcześniej, przeprowadzono w Rudzie Śląskiej. Prawdopodobnie do rozwiązania pacjentka będzie musiała się poddać kolejnym amnioinfuzjom

– dodał lekarz.

Lekarz za pomocą igły punkcyjnej z cewnikiem wprowadza cewnik do jamy macicy, a następnie podaje przez niego przygotowany wcześniej roztwór, cały czas w USG monitorując właściwy przebieg zabiegu

– tłumaczy dr W. Biernacki.

Roztwór musi być podgrzany do temperatury ciała matki.

W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Wojewódzkiego pracuje 25 lekarzy. Trzech posiada stopień doktora nauk medycznych. 16 osób ma specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii. W zespole pracuje także specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej. W Szpitalu Wojewódzkim przy poradni ginekologiczno-położniczej działa również poradnia patologii ciąży, gdzie przyjmowane są pacjentki z ciążami powikłanymi.

[źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej]
(żródło: Szpital Wojewódzki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%