Zamknij

Klub Seniora w jaworzańskiej Willi Maurycego. Pełną parą ruszy w czerwcu

12:58, 25.05.2022 materiał prasowy Aktualizacja: 13:03, 25.05.2022
Skomentuj Klub Seniora w jaworzańskiej Willi Maurycego. Pełną parą ruszy w czerwcu Klub Seniora w jaworzańskiej Willi Maurycego. Pełną parą ruszy w czerwcu

Po gruntownej renowacji otwarta została zabytkowa willa Maurycego. Działa w niej już klub seniora, a wkrótce w nowej sali USC odbędzie się pierwszy ślub. Koszt prac remontowych wyniósł 3,25 mln zł.

 Willa będzie otwarta dla wszystkich jaworzan w najbliższą niedzielę 29 maja, w godzinach od 12:00 do 16:00. Dla naszych gości, do zwiedzania udostępniony zostanie cały budynek przy ul. Zdrojowej 30, który po zakończeniu remontu prowadzonego od 2020 roku zyskał nowy blask

"W ograniczonym zakresie zajęcia klubu seniora już się odbywają. Pełną parą ruszą w czerwcu. W tym miesiącu też na ślubnym kobiercu staną pierwsze pary" - powiedział PAP wójt Ostałkiewicz. Dodał, że w najbliższą niedzielę w willi Maurycego odbędzie się dzień otwarty.

Remont willi trwał półtora roku i zakończył się minionej jesieni. Przed renowacją był w fatalnym stanie. Budowlańcy zmuszeni byli go niemal zupełnie rozebrać, zakonserwować elementy i połączyć ponownie w całość. Koszt renowacji to blisko 3,25 mln zł.

Dwukondygnacyjny budynek stoi w centralnym miejscu Jaworza. Stanowi integralną część zabytkowego układu urbanistycznego. Został wybudowany ok. 1890 r., czyli w czasach, gdy miejscowość była jeszcze uzdrowiskiem. W 1862 r. właściciel dóbr hr. Maurycy Saint-Genois założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie. W tym budynku mieściła się administracja kurortu.

"Zabytkowy obiekt, wzniesiony częściowo w technologii muru pruskiego, stanowi jedno z najstarszych świadectw uzdrowiskowej tradycji Jaworza" - wskazał samorządowiec.

Po gruntownym remoncie, oprócz klubu seniora i sali ślubów, mieści się w nim m.in. siedziba młodzieżowej rady gminy.

W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni". 

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%