Zamknij

Karczoch zwyczajny - zioło na wiosenne porządki

08:30, 05.03.2022 . Aktualizacja: 08:46, 05.03.2022
Skomentuj Karczoch zwyczajny Karczoch zwyczajny

Przyroda zgodnie ze swoim odwiecznym cyklem przypomina nam, że wielkimi krokami zbliża się wiosna. Pojawiają się przebiśniegi, ranniki, kwitnie leszczyna, wierzba ustrojona jest w puchate bazie a w ogródkach trwają pierwsze porządki. Dla naszego organizmu to też czas przebudzenia i odnowy. W tym okresie warto zadbać o oczyszczanie organizmu po cięższej zimowej diecie. Przy wiosennym detoksie bardzo potrzebna jest sprawna wątroba a tą możemy wspomagać znaną rośliną jaką jest karczoch zwyczajny ( Cynara scolymus ).

Karczoch to ozdobna roślina, która oprócz jadalnych, mięsistych części kwiatostanów wykorzystywanych w kuchni znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie i fitoterapii. Karczoch może dorastać do 1,5 metra a kwiaty o niebieskofioletowej barwie zebrane w kolczasty koszyczek zdobią go w lipcu i sierpniu. Liście są pierzaste z wierzchu gładkie a od spodu pokryte włoskami.

Karczoch pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego a do Europy trafił prawdopodobnie z Egiptu. Już w XVII wieku jeden z mnichów benedyktyńskich zaobserwował korzystne działanie liści karczocha w leczeniu żółtaczki. A medycyna ludowa roślinę tę wykorzystywała w leczeniu puchliny wodnej oraz w ograniczaniu dolegliwości w schorzeniach reumatycznych.

Obecnie karczoch jest uprawiany w wielu krajach europejskich i to właśnie z upraw pozyskuje się surowiec zielarski jakim są liście razem z łodygami. Ziele rośliny zawiera fenolokwasy w tym najbardziej popularny czyli cynarynę. Dodatkowo skład wzbogacają flawonoidy, sterole, garbniki i sole mineralne.

Działanie wzmacniające, oczyszczające i ochraniające wątrobę oraz drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy zawdzięczamy głównie cynarynie. Jednak również pozostałe składniki czynne będą działały regenerująco na miąższ wątroby. Działanie żółciopędne jakie posiada karczoch zwiększa przepływ w przewodach żółciowych nawet do 150%. Komponenta żółciotwórcza z kolei będzie intensywnie wspomagać wątrobę pomagając przy jej niedomaganiach i niewydolności. Zarówno sprawna produkcja, jak i przepływanie żółci odgrywa zasadniczą rolę w oczyszczaniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych ze złogów i bilirubiny. Jest to szczególnie ważne u osób, u których zarówno w wątrobie jak i na ściankach przewodów żółciowych czy w samym pęcherzyku odkładają się złogi w postaci szlamu lub kamieni.

Dobroczynna moc karczocha sprzyja usuwaniu tych złogów ale również oczyszcza wymienione miejsca z zalegających tam chorobotwórczych bakterii, grzybów czy pierwotniaków. Te patogeny często odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych i dlatego karczoch jest dobrym remedium na stany zapalne zarówno wątroby, jak i dróg żółciowych czy samego pęcherzyka. Wskazaniem dla ziela karczocha będzie więc niewydolność wątroby czy też jej wirusowe zapalenie ale i kamica żółciowa. Właściwości przeciwmiażdżycowe tej rośliny a co za tym idzie obniżanie poziomu złego cholesterolu czyli frakcji LDL jest obecnie wykorzystywane nie tylko w ziołolecznictwie ale także w medycynie klasycznej.

Karczoch warto stosować przy stłuszczeniu wątroby ale i marskości wywołanej alkoholizmem, jak również w zaburzeniach przemiany tłuszczowej, dnie moczanowej oraz niestrawnościach zarówno nerwowych jak i czynnościowych. Przeciwcukrzycowe możliwości ziela znalazły zastosowanie w leczeniu hiperglikemii i powikłań cukrzycy. Natomiast ze względu na działanie moczopędne karczoch bywa dodawany do mieszanek ziołowych stosowanych pomocniczo w niewydolności nerek.

Z jednej strony mamy więc warzywo dietetyczne polecane zarówno dzieciom, jak i dorosłym jako smaczny i delikatny dodatek do posiłków. Z drugiej zaś ziele, które bardzo często bywa pierwszym lekiem jaki jest ordynowany w zaburzeniach czynnościowych wątroby czy pęcherzyka żółciowego lub hiperlipidemii.

Wiosenne oczyszczanie ale i późniejszy detoks warto wzbogacić o ziele karczocha. Możliwości zastosowań jest kilka. Dla lubiących ziołowe napary polecam suszone ziele, dla bardziej wygodnych preparaty w płynie jak sok z karczocha czy Cynacholin, bądź w tabletkach ( Cynarex, Karczoch tabl.). Bez względu na postać jaką wybierzemy nasza wątroba podziękuje nam za jej oczyszczanie oraz wspomaganie i odwdzięczy się lepszą i wydajniejszą pracą dla całego organizmu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%