Zamknij

Wiślański "Patelniok" - szkołę marzeń remontują nauczyciele

14:15, 02.03.2021 R.A Aktualizacja: 13:32, 10.03.2021
Skomentuj

HISTORIA 
Historia Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcącej kucharzy, kelnerów i techników żywienia sięga roku 1936. Od 1969 roku szkoła wzbogacona o Technikum Gastronomiczne i Technikum Hotelarskie, rozpoczęła funkcjonowanie w dzielnicy Wisła-Wierchy, a jej patronem został Władysław Reymont. W 1974 roku została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 1984 otrzymała własny sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

UCZNIOWIE  
ZSGH w Wiśle cieszy się bardzo dobrą opinią wśród młodzieży, która rekrutuje się z powiatów: bielskiego, oświęcimskiego, będzińskiego, pszczyńskiego, lublinieckiego, a nawet z woj. opolskiego. Przeważająca większość stanowią jednak to uczniowie z powiatu cieszyńskiego. 
Obecnie szkoła kształci 250 uczniów. 

SPECJALNOŚCI
W 3-letniej szkole branżowej wiedzę zdobywają kucharze i cukiernicy. Absolwenci Technikum otrzymują dyplomy na kierunkach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista. Nadchodzący rok szkolny zaowocuje wdrożeniem nowych kierunków. W systemie pięcioletnim technicznym kształceni będą handlowcy, a w szkole branżowej operatorzy maszyn 
i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Nowy kierunek pojawi się także w ofercie Szkoły Policealnej, która obecnie kształci techników administracji, a od nowego roku szkolnego rozpocznie nauczanie na kierunku opiekun medyczny. 

PRAKTYKI
By przybliżyć zawodowe wyzwania, wykładnia dydaktyczna jest wzmacniana  solidną praktyką zawodową. Szkoła dokłada szczególnych starań w doborze programowym zajęć praktycznych przy ścisłej współpracy lokalnych przedsiębiorców, a także przyszłych pracodawców. W ramach praktyk, na terenie szkoły organizowane są wizyty studyjne, video-konferencje, spotkania zawodowe ze specjalistami z wybranej branży.

OSIĄGNIĘCIA
W swoim dorobku ZSGH w Wiśle może poszczycić się wieloma (wychowankami) kucharzami, hotelarzami, ekonomistami oraz organizatorami turystyki, którzy pracują nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

INFRASTRUKTURA
Chcąc nadążyć za potrzebami, szkoła musi się rozwijać nie tylko programowo i dydaktycznie, jej obowiązkiem jest także stwo-rzenie jak najbardziej przyjaznej atmosfery dla uczącej się w niej młodzieży.  

CZAS PANDEMII
Ruch w szkole jest zdecydowanie mniejszy, to jak długie, nieplanowane wakacje, które Dyrekcja ZSGH w Wiśle postanowiła pracowicie spędzić, wykonując niezbędne prace remontowe, tworząc lepsze i bardziej nowoczesne warunki funkcjonowania. Obok recepcji, wzorowanej na hotelowym wnętrzu, powstało multimedialne centrum społeczne połączone z częścią warsztatową, gdzie uczniowie mają okazję spotykać się 
z zaproszonymi przez szkołę specjalistami branżowymi wykładanych przez szkołę przedmiotów. Zrealizowane zostało także miejsce wyciszenia, gdzie blisko w bibliotecznym otoczeniu uczniowie będą mogli odpocząć między wykładami. Dwupiętrowy budynek został podzielony koncepcyjnie - piętro zajmują pracownie i warsztaty plastyczne, gdzie osoby uzdolnione i zainteresowane mogą realizować się twórczo. Drugie piętro przeznaczone jest na relaks, tenis stołowy, piłkarzyki i wygodne pufy. 

FUNDUSZE
Drobne prace remontowe wykonane zostały środkami własnymi szkoły w myśl koncepcji upcyclingu - rewitalizować, nie wyrzucać. Część niezbędnych funduszy przekazanych zostało przez Starostwo Powiatowe, a część udało się pozyskać z Fundacji Genewskiej.

REMONT  
To praca zespołowa i duże zaangażowanie wszystkich pracowników obsługi, wychowawców z internatu a także rodziców.

SZKOŁA MARZEŃ
Szkoły marzeń nie da się zbudować od razu. Jest to długotrwały i wieloetapowy proces. Dużą pomoc deklarują rodzice i zawsze chętna młodzież, która pomaluje ściany, odnowi zniszczone mebelki, wszyscy robimy to po to, aby było tu estetycznie i przyjemnie. Szkoła marzeń to szkoła: przyjazna dla ucznia z dobrą atmosferą, stwarzająca warunki do rozwoju pasji i zainteresowań,  kształtująca w uczniach poczucie wartości i to, że w życiu można osiągnąć wszystko czego się pragnie i wytrwale dąży do celu. Szkołę marzeń budują ludzie, którzy ze sobą współpracują zarówno na terenie szkoły, jak i również ze środowiskiem lokalnym. Taką szkołę pragnę zbudować

-  mówi Kornelia Zubek, dyrektor ZSGH w Wiśle


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

piratpirat

1 0

piękna inicjatywa, godna gratulacji 18:52, 21.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%