Zamknij

Starostowie województwa śląskiego rozmawiali o problemach

09:21, 15.04.2021 Bielskirynek.pl - Starostwo Powiatowe Aktualizacja: 09:41, 15.04.2021
Skomentuj Konwent starostów on-line Konwent starostów on-line

14 kwietnia odbył się Konwent Powiatów Województwa Śląskiego w formie  wideokonferencji. Spotkanie prowadził  Andrzej Płonka starosta bielski i jednocześnie  przewodniczący Konwentu. W obradach on-line uczestniczyło 14 starostów, członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego Dorota Nikiel i Barbara Adamska oraz Rudolf Borusiewicz dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich,  Grzegorz Kubalski z-ca dyrektora biura i Bernadetta Skóbel radca prawny.

Krajowy Plan Odbudowy

Po przywitaniu starostów i zaproszonych gości Konwent rozpoczęto od tematu Krajowego Programu Odbudowy, który był przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt Rządowy Krajowego Programu Odbudowy nie został  zaopiniowany przez stronę samorządową, bowiem uwagi zgłaszane przez przedstawicieli samorządu  nie zostały uwzględnione. Ustalono, że opinia zostanie wydana po przedstawieniu ostatecznej wersji dokumentu. Jak przekazał  dyrektor G. Kubalski projekt nie uwzględnia bardzo ważnych kwestii, szczególnie w obszarze ochrony zdrowia w tym szpitali powiatowych.

Reforma służby zdrowia

Kolejny punkt obrad dotyczył niezwykle ważnego problemu - reformy służby zdrowia. Poinformowano, że nadal pracuje zespół ds. restrukturyzacji szpitali i do tej pory brak jest zapowiadanego projektu ustawy. Przekazana została także informacja o finansowaniu  szpitali pediatrycznych  tj. utrzymaniu dotychczasowego rozwiązania w formie zaliczek (1/12 miesięcznie) również w drugim kwartale z perspektywą utrzymania tego rozwiązania  w trzecim kwartale.

Samo finansowanie działalności szpitali w formie zaliczek zdaniem samorządowców nie rozwiązuje problemu. Niezbędne są rozwiązania systemowe, a zaległości w tym trudnym dla szpitali okresie pandemii nie będzie dało się nadrobić. W tej kwestii ZPP przedstawi na Komisji wspólnej Rządu i Samorządu propozycję zapisów dotyczących finansowania Szpitali Pediatrycznych w formie ryczałtu uzupełnionego o 100 % nadwykonania zrealizowane przez szpitale. Propozycja ZPP zostanie wniesiona na najbliższe posiedzenie Komisji Wspólnej. W trakcie dyskusji podjęty został przez starostów  temat  trudności w utrzymaniu przez samorządy szpitali funkcjonujących poza siecią.

Trudna sytuacja w szpitalach powiatowych

Starostowie w dyskusji podkreślali bardzo trudną sytuację w swoich szpitalach powiatowych  w okresie trwającej pandemii koronawirusa. Ta nadzwyczajna sytuacja wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych po stronie powiatów w celu zbilansowania się tych placówek i zapewnienia ciągłości świadczenia usług dla mieszkańców. Brak jest też możliwości podjęcia przez samorządy działań restrukturyzacyjnych z uwagi na planowaną reformę służby zdrowia. Niezaprzeczalne jest, że szpitale powiatowe pełnią kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej w Polsce i stanowią gwarancję opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego dla mieszkańców. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom każdego powiatu, również w aspekcie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych łącznie z ratownictwem medycznym i poradniami specjalistycznymi. Bliskość szpitala dla potencjalnego pacjenta to dostęp o specjalistycznej opieki zdrowotnej o każdej porze dnia i nocy.

Nocne dyżury aptek

Kolejna ważna sprawa to już wcześniej podnoszony temat nocnych dyżurów aptek. Przygotowany przez ZPP projekt ustawy, w którym zaproponowano połączenie nocnych dyżurów aptek z nocną i świąteczną pomocą nie uzyskał aprobaty Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, a szkoda, bo rozwiązywał problem kompleksowo.

Finansowanie oświaty

Następnym istotnym tematem było finansowanie oświaty. Obecnie każdy samorząd ma ogromne trudności w zakresie zbilansowania środków przeznaczonych na oświatę pochodzących z subwencji oświatowej. Średnio każdy samorząd dopłaca od 5-10% środków własnych do bieżącego utrzymania  placówek oświatowych.

Podział środków z Unii Europejskiej

Starostowie odnieśli się także do kolejnej edycji  środków Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 i propozycji marszałka województwa śląskiego ich podziału w tym również na zadania powiatów. Aktualnie marszałek prowadzi konsultacje wstępnego projektu programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 -2027. W dokumencie brak jest jednak wielu ważnych elementów,  które dotyczą bezpośrednio powiatów, są to m.in. drogi powiatowe, szpitale powiatowe, odnawialne  źródła energii i termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej jak również  działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Finansowanie niepublicznych placówek oświatowych

W dalszej kolejności dyskutowano nad finansowaniem niepublicznych placówek oświatowych. Jak podkreślano, podmioty prowadzące tego typu placówki otrzymują z powiatu dotacje na działalność oświatową, a zgłaszane zapotrzebowanie na środki w ramach planowanej subwencji oświatowej znacznie odbiega od realizacji w ciągu roku szkolnego, stąd trudności powiatów w finansowaniu tych placówek, przed wszystkim z uwagi na konieczność angażowania  środków własnych. Zaproponowano, aby przez ZPP wnieść  propozycję  uregulowania przepisów w tym zakresie odnoszących się  m. in. do ograniczenia finansowania ze środków publicznych słuchaczy wyłącznie w wieku aktywności zawodowej.

Domy Wczasów Dziecięcych

Wyrażono także negatywną opinię do przedstawionej przez rząd propozycji zmian przepisów w zakresie  funkcjonowania prowadzonych przez powiaty  Domów Wczasów Dziecięcych .Wiele powiatów, których ta kwestia dotyczy skierowało w tej sprawie petycję do premiera, jednakże stanowisko rządu do tej pory nie uległo zmianie.

Masowe punkty szczepień

Rozmawiano także o organizacji masowych punktów szczepień na terenie powiatów. Wojewodowie współpracują w tym zakresie z samorządami gmin i powiatów rozwiązując na bieżąco występujące problemy. Jak podkreślali starostowie najważniejszą kwestią gwarantującą powodzenie jest odpowiednia ilość szczepionek .

Na zakończenie przewodniczący Konwentu Starostów Andrzej Płonka podziękował wszystkim za aktywny  udział w spotkaniu.

(Bielskirynek.pl - Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%