Zamknij

Festiwal sztuki lalkarskiej wraca po czteroletniej przerwie. Tym razem postawono na teatry europejskie

16:48, 06.05.2022 A.R. Aktualizacja: 16:48, 06.05.2022
Skomentuj Po 4 letniej przerwie wraca do Bielska-Białej festiwal sztuki lalkarskiej. Znamy już datę tego wydarzenia: 21 -27 maja Po 4 letniej przerwie wraca do Bielska-Białej festiwal sztuki lalkarskiej. Znamy już datę tego wydarzenia: 21 -27 maja

Po 4 letniej przerwie wraca do Bielska-Białej festiwal sztuki lalkarskiej. Znamy już datę tego wydarzenia: 21 -27 maja. Honorowy patronat nad festiwalem obejmą: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan prof. Piotr Gliński oraz Prezydent Miasta Bielska-Białej pan Jarosław Klimaszewski.

Zawirowania pandemiczne przeniosły XXIX edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej z roku 2020 do roku 2022. Wpłynęły również na decyzję, aby skupić się przede wszystkim na prezentacji twórczości teatrów europejskich.

W tzw. globalnej wiosce unifikowanej poprzez media i koncerny, wciąż jednak możemy odnaleźć ogromną różnorodność filozofii, stylów i technik twórczych. Jesteśmy przekonani, że teatry zaproszone do udziału w tegorocznej edycji, potwierdzą swymi prezentacjami bogactwo i jakość współczesnej, europejskiej sztuki lalkarskiej z nieograniczonymi możliwościami metafor, plastyki oraz animacji.

W sposób unikatowy przedstawią człowieka oraz otaczający go świat, eksperymentując z współistnieniem aktora i lalki jako równorzędnych partnerów scenicznych.Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu pragniemy zaprosić zarówno dzieci jak i dorosłych prezentując dla Was m.in. spektakle z Belgii, Danii, Hiszpanii, Czech i Polski.

  • Compagnie Belova-Iacobelli (Belgia) „Chaika“ reż. Natacha Belova and Teresita Iacobelli

Reżyserki akcję „Mewy” Czechowa umieszczają w umyśle Czajki – starej aktorki, która w ostatnim spektaklu żegna się z aktorstwem. Bohaterka musi zagrać Irenę Arkadinę - słynną aktorkę, która cieszy się swoim sukcesem, ale podobnie jak Czajka również zbliża się do końca swojej kariery.

  • Sofie Krog Teater (Dania) „The House”reż. Sofie Krog & David Faraco

Spektakl „The House“ opowiada historię Rodzinnego Domu Pogrzebowego. To złożone przedstawienie lalkowe zostało osadzone w obrotowym planie, który zawiera skomplikowane oświetlenie, dziwne urządzenia i przerażające efekty dźwiękowe - idealne miejsce na tę komicznie mrożącą krew w żyłach podróż.

  • Zero en Conducta Co., Rotativa Performing Arts (Hiszpania) „The Mechanics of the Soul“reż. Zero en conducta

Nolan jest marionetką, więc jego życie nie ma sensu bez lalkarzy, ale dopiero kiedy sprawiają, że żyje, zastanawia się: Gdzie jest moja wola? Czy moje emocje są prawdziwe? Jak mogłem samodzielnie oddychać?

  • Opolski Teatr Lalki i Aktora (Polska) „Wielkie mi Coś”reż. Marta Guśniowska

Dziewiętnastego kwietnia, o godzinie dwudziestej trzeciej dwadzieścia, Słoń Pistacjusz połknął Księżyc. Tak zaczyna się opowieść o Słoniu, który niechcący połknął księżyc, o Wilku, który próbuje ów księżyc odzyskać i o Edgarze, Najmniejszym Ziarenku Piasku, przekonanym, że zostało stworzone do rzeczy wielkich.

  • Teatr Biuro Podróży (Polska) „Eurydyka”reż. Paweł Szkotak

Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Dlatego najnowszy spektakl Teatru Biuro Podróży jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą.

  • Divadlo Drak (Czechy) „White Fang“reż. Jakub Vašíček

Produkcja oparta na słynnej powieści przygodowej Jacka Londona „White Fang“. Biały Kieł - krzyżówka psa i wilczego szczeniaka - w okresie dorastania spotyka się z przemocą i nienawiścią, a także życzliwością, a nawet miłością. Co ostatecznie zostanie odciśnięte w jego duszy?

Szczegóły repertuaru ukażą się początkiem maja na stronie internetowej teatru i festiwalu. ZAPRASZAMY!

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%