Zamknij

Nagrody prezydenta miasta trafiły do ludzi teatru

15:15, 22.06.2021 materiał prasowy Aktualizacja: 20:32, 22.06.2021
Skomentuj Nagrody prezydenta miasta Bielska-Białej dla ludzi teatru Nagrody prezydenta miasta Bielska-Białej dla ludzi teatru

21 czerwca w Teatrze Lalek Banialuka wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Teatru. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele bielskiego samorządu, m.in. prezydent Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, wiceprzewodniczący RM Jacek Krywult, przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury RM Małgorzata Zarębska i zastępca prezydenta Adam Ruśniak; przedstawiciele bielskich placówek kulturalnych, mecenasi i sponsorzy, a przede wszystkim główni bohaterowie uroczystości, czyli ludzie teatru i ich wierni widzowie.

Po obejrzeniu spektaklu Banialuki pt. Augustus, który miał premierę we wrześniu 2020 r. odbyła się część oficjalna. Pierwszymi wręczonymi tego wieczora nagrodami były Laury Dembowskiego, przyznawane przez Bielskie Koło Związku Artystów Scen Polskich. Szczególne, bo przyznawane przez środowisko teatralne nagrody otrzymały aktorki - Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt z Teatru Polskiego i Lucyna Sypniewska z Banialuki. Wręczali przedstawiciele bielskiego ZASP - Eugeniusz Jachym i Barbara Rau.

Potem przyszła pora na nagrody prezydenckie, które wręczył osobiście prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Nagrodzeni zostali:

  • Ryszard Sypniewski,
  • Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt
  • Ziemowit Ptaszkowski
  • zastępca dyrektora Teatru Lalek Banialuka Bogusława Hankus 
  • inspicjentka Teatru Polskiego Halina Mieszczak.

Poniżej sylwetki i zasługi laureatów przygotowane przez Wydział Promocji i Kultury UM.

Ryszard Sypniewski

W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 1980 roku. Jest aktorem utalentowanym i wszechstronnym, a jego kunszt i wrażliwość sceniczna sprawiają, że tworzy wyraziste i rozpoznawalne role, które nie pozostawiają widza obojętnym. Jego kreacje w Samotności, Antygonie czy spektaklu Król umiera współtworzą najlepsze karty historii Banialuki. Laureat wielu nagród na najważniejszych festiwalach lalkowych, zdobywca Ikara za szczególne osiągnięcia w 2009 roku, Złotej Maski – nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego, uhonorowany Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt

Aktorka Teatru Polskiego obdarzona scenicznym temperamentem i niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi świetnie sprawdza się w bardzo różnorodnym repertuarze Teatru Polskiego. Stworzyła na jego scenie wiele interesujących kreacji jak chociażby w Człowieku z La Manczy, Ciało Bambina, Boskiej! i Złym, a także ciekawe role w repertuarze komediowym. Wykonawczyni klimatycznego monodramu Wyspa Kalina, w którym z powodzeniem mierzy się z legendą polskiej piosenki aktorskiej.

Bogusława Hankus

Zastępca dyrektora Teatru Lalek Banialuka od 2011 roku. Zarządza sprawami administracyjnymi i związanymi z bieżącym funkcjonowaniem teatru. Wykazując dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie inwestycji i zamówień publicznych, realizuje z ogromnym powodzeniem zadania z tego zakresu, a jej zdolności zarządcze, rzetelność i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do jakości funkcjonowania teatru Banialuka podczas pandemii i wypełniania jego artystycznej misji. Zajmując się sprawami administracyjnymi, wykazuje także dbałość o artystyczny wymiar funkcjonowania teatru oraz jego wizerunek.

Halina Mieszczak

Od ponad 30. lat pracuje jako inspicjentka w Teatrze Polskim czuwając nad sprawnym przebiegiem przedstawień, koordynuje wejścia aktorów na scenę, współpracuje z obsługą techniczną sygnalizując zmiany dekoracji, świateł dźwięku, rekwizytów czy kostiumów. Pełni również funkcję suflera, a jej opanowanie i wspaniała pamięć wspierały niejedno przedstawienie. Jest osobą świetnie zorganizowaną i bardzo zaangażowaną w sprawy teatru, a scena nie ma przed nią  żadnych tajemnic.

Ziemowit Ptaszkowski

Gra w Teatrze Lalek Banialuka od 2000 roku. Jest aktorem interesującym, który sprawdza się zarówno w repertuarze dziecięcym jak i adresowanym do dojrzałej widowi tworząc role ciekawe i zapadające w pamięć.. W ubiegłym roku wcielił się w skomplikowaną postać tytułowego bohatera sztuki Augustus, ukazując wyraziście człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Laureat Lauru Dembowskiego, Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru, uhonorowany Dyplomem Specjalnym Ikara 2019 wraz z zespołem aktorskim spektaklu Tuwim i .

Warto przypomnieć, iż aktorzy bielskich teatrów otrzymali także aż 11 nominacji do Złotych Masek pisaliśmy o nich tutaj:

[ZT]307[/ZT]

Ogłoszenie laureatów i wręczenie masek zaplanowano na wrzesień 2021 r.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%