Zamknij

Rok Góralszczyzny oficjalnie rozpoczęty!

09:09, 24.03.2021 A.R Aktualizacja: 10:26, 24.03.2021
Skomentuj

23 marca odbyło się inauguracyjne spotkanie pt. "Skarby góralszczyzny” zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej oraz bielski Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM.

Wykład inauguracyjny pt. "Bogactwo tradycji góralskich w Beskidach” wygłosił historyk Jacek Kachlel. 

Górale to nie tylko wypas owiec i bydła czy gra na instrumentach i szeroko rozumiany folklor, ale sposób życia i widzenia świata. Górale zawsze podkreślają: sam jestem sobie winien wszyćko, a bojem się tylko Boga

- stwierdził wykładowca, który nie opowiadał o osadnictwie wołoskim, o folklorze góralskim ani o muzyce, ale skupił się na procesie przemiany mentalnej górali w rejonie Bielska-Białej - terenie, który umownie zwany jest Podbeskidziem.

Podczas spotkania przedstawiono także laureatów konkursu "Młode skarby góralszczyzny” oraz zaprezentowano nagrodzone filmy

W konkursie wzięło udział 26 uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

  • I miejsce zajął Tobiasz Frymarkiewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczanicy,
  • II ex aequo Julia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. S. Żeromskiego w Brennej i Julia Pawlica ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Jeleśni.
  • Wyróżnienia otrzymali Jan Łupieżowiec i Julia Polok ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce, Emilia Michałek z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie oraz Franciszek Smolec ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej

W grudniu 2020 roku Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie zdecydował, że rok 2021 będzie Rokiem Górali w województwie śląskim. Zarząd województwa śląskiego stworzył program Owca Plus do 2027 roku którego celem jest aktywizacja gospodarcza i turystyczna oraz wspieranie pasterstwa jako źródła góralskiej kultury. Województwo śląskie jest też jedynym regionem kraju, w którym można uzyskać kwalifikacje zawodowe w zawodzie juhas i baca.

Z okazji Roku Góralszczyny przypominamy wywiad z Józefem Michałkiem - góralem z Istebnej, koordynatorem wojewódzkiego programu “Owca plus” w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, jaki ukazał się w październikowym numerze gazety Bielski Rynek.

[ZT]188[/ZT]

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%