Zamknij

Festiwal Sacrum in Musica wraca do Bielska-Białej w nowej formule - zagrają głównie lokalni artyści

11:42, 01.04.2022 mat. nadesłany Aktualizacja: 11:53, 01.04.2022
Skomentuj Festiwal Sacrum in Musica wraca do Bielska-Białej Festiwal Sacrum in Musica wraca do Bielska-Białej

Po roku nieobecności do Bielska-Białej powraca festiwal Sacrum in Musica. Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprasza na koncerty od 4 do 7 kwietnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w salach koncertowych i bielskich świątyniach.

Artystycznym i duchowym przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych jest doroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Po ubiegłorocznej, spowodowanej pandemią przerwie festiwal wraca do Bielska-Białej z pełną mocą i świeżością spojrzenia nowych organizatorów. Koncerty Sacrum i Muzyka odbędą się 4-7 kwietnia w bielskich świątyniach i salach koncertowych.

Nowi autorzy festiwalu Sacrum in Musica

Przygotowanie programu Sacrum in Musica w tym roku Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej powierzyło muzykom znakomitego tria The ThreeX - Jackowi Obstarczykowi, Jackowi Stolarczykowi i Krzysztofowi Kokoszewskiemu. Z powodu trwającej nadal pandemii oraz wciąż utrudnionego podróżowania, a także trudnej sytuacji spowodowanej wojną za naszą wschodnią granicą, niemal wszyscy artyści występujący w 21. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu są rodzimymi twórcami.

Artyści, których zaprosiliśmy w tym roku, to są poniekąd nasi znajomi lub osoby, z którym współpracowaliśmy wcześniej, dlatego te nazwiska i grupy przychodziły nam do głowy – mówi Jacek Obstarczyk. – Postanowiliśmy bazować na artystach związanych z Bielskiem-Białą. Tu jest tak ogromny potencjał, że wystarczy do niego dołożyć tylko kilka perełek z innych miast Polski i można mieć fantastyczny program festiwalowy.

Nowe miejsca

Tegoroczne Sacrum in Musica zawita też do miejsc, w których dotąd nie gościło. Pierwszym z nich jest posiadająca znakomitą akustykę i niezwykłą atmosferę sala ceremonii w domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim w Bielsku. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej pod wodzą jej szefowej Doroty Wiewióry przywróciła to miejsce społeczności miasta, odnawiając (także z funduszy Urzędu Miejskiego) ten obiekt i nadając mu zupełnie nową funkcję – miejsca spotkań, wykładów, spektakli teatralnych i właśnie koncertów.

Akustyka tego miejsca jest nieprawdopodobna, jest tam wysoki sufit i przez to dźwięk roznosi się w sposób magiczny. Obok mamy piękny historyczny cmentarz, który przy okazji koncertu można odwiedzić, oglądając te wspaniałe nagrobki – mówi J. Obstarczyk, podkreślając historyczny wymiar tego miejsca. – Może to nie jest obiekt, który wprost kojarzy się koncertami, jednak wspaniale sprawdza się w tej funkcji.

W sali ceremonii na cmentarzu żydowskim 6 kwietnia zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu świetnej grupy NeoKlez, łączącej z powodzeniem muzykę klezmerską z rytmami bałkańskimi i brzmieniami elektronicznymi. Usłyszymy tam materiał z wydanego przez NeoKlez w 2020 r. albumu Votum Separatum. Znana z poprzednich albumów folkowa baza w dalszym ciągu jest mocno wyczuwalna, choć została urozmaicona wieloma współczesnymi akcentami oraz głosami takich wokalistów, jak Czesław Mozil, Włodek Paprodziad Dembowski czy Jarecki. 

Kolejnym nieoczywistym miejscem dla festiwalu sakralnego jest ewangelicko-augsburski kościół św. Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Dotąd koncerty Sacrum in Musica odbywały się przede wszystkim w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela na Bielskim Syjonie. Tym razem w starobielskim kościele 5 kwietnia wysłuchamy koncertu pasyjnego, w którym wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Jest to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, prowadzona przez charyzmatyczną dyrygentkę Annę Szostak. Przestrzeń kościoła w Starym Bielsku wypełnią m.in. takie arcydzieła, jak: Agnus Dei Samuela Barbera czy przepiękne Miserere Gregoria Allegriego. Zespołowi śpiewaków towarzyszyć będą soliści - na organach Daniel Strządała, na saksofonie Paweł Gusnar oraz na wiolonczeli Michał Koziński.

Ten koncert będzie nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale i duchowym. Zaprosiliśmy niezwykły chór – Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, założony w 1990 r. przez Annę Szostak, która prowadzi go do dzisiaj. Ten zespół wprowadza słuchaczy w zupełnie inną przestrzeń, stan porównywalny dla mnie ze stanem medytacji, modlitwy – stwierdza. J. Obstarczyk. – Jestem pewien, że ten kościół i jego akustyka oddadzą paschalną aurę utworów. 

Camareta Silesia wykonuje nie tylko klasyczny repertuar, nie stroni też od muzyki współczesnej, a kompozytorzy chętnie dedykują swoje utwory właśnie temu zespołowi - otwartemu na nowe środki wyrazu i techniki kompozytorskie. Eksperymentowanie Cameraty sprawia, że podczas koncertu pasyjnego usłyszymy w Starym Bielsku m.in. utwór na chór, organy i saksofon.

Inauguracja na os. Karpackim

Pozostałe koncerty Sacrum in Musica zaplanowano w tradycyjnych dla tego festiwalu miejscach. I tak inauguracja 21. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu odbędzie się 4 kwietnia w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Usłyszymy tam naszą Bielską Orkiestrę Kameralną pod kierownictwem polsko-ukraińskiego dyrygenta Yaroslava Shemeta. Mimo ukończonych dopiero 25 lat jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wspaniały, już doświadczony dyrygent zaszczyci nas obecnością i poprowadzi nasz zespół w takich utworach, jak: Concerto grosso Corellego i Stabat Mater Pergolesiego.

Energia was wypełni

Na finał Sacrum in Musica tradycyjnie zabrzmi gospel. W koncercie 7 kwietnia wystąpi Bielski Chór Gospel działający w Miejskim Domu Kultury – Domu Kultury w Olszówce, prowadzony przez Michała Czulaka. Tym razem zaśpiewa pod dyrekcją światowej klasy dyrygenta i wokalisty Briana Fentressa. Amerykanin od pewnego czasu mieszka w Polsce, tu pracuje i popularyzuje muzykę gospel.

Gospel to najbardziej energetyczna forma muzyki i modlitwy, uwielbienia Boga, jaką znam. Na pewno będzie to koncert pełen optymizmu i energii. Zapewniam, że naładujecie sobie baterie na kolejne długie miesiące – tak Jacek Obstarczyk zachęca do wysłuchania tego koncertu i wszystkich innych z programu Sacrum in Musica.

Sacrum in Musica 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej 4-7 kwietnia 2022 r.

  • 4 kwietnia, godz. 18.00 - kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, os. Karpackie, ul. Giewont 2
    Koncert inauguracyjny festiwaluwykonawcy:Natalia Kawałek-Plewniak - sopran Rafał Tomkiewicz – kontratenor Yaroslav Shemet – dyrygent Bielska Orkiestra Kameralnaw programie:Arcangelo Corelli: Concerto grosso D-dur, op. 6, nr 4 Giovanni Battista Pergolesi: Stabat Mater 
  • 5 kwietnia, godz. 18.00 - kościół ewangelicko-augsburski Jana Chrzciciela w Starym Bielsku, ul. Jana Sobieskiego 110
    Koncert pasyjnyZespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesiai jego soliści Paweł Gusnar – saksofon Daniel Strządała- organy Michał Koziński - wiolonczela Anna Szostak - dyrygent w programie:Gregorio Allegri: Miserere, opracowanie kadencji Stanisław KrupowiczJohn Tavener: Svyati na chór mieszany i wiolonczelę soloSamuel Barber: Agnus DeiJames Whitbourn: Requiem canticorum na chór mieszany, saksofon sopranowy i organy
  • 6 kwietnia, godz. 18.00, Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim, ul. Cieszyńska 92
    Koncert muzyki klezmerskiej - zespół Neoklez 
  • 7 kwietnia, godz. 18.00 - Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, ul. Juliusza Słowackiego 27
    Koncert muzyki gospelBrian Fentress – dyrygent i solistaBielski Chór Gospel 
(mat. nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%