Zamknij

Pomoc dla branży turystycznej. Miasto rezygnuje z podatku

21:47, 20.02.2021 A.R Aktualizacja: 23:08, 22.02.2021
Skomentuj fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

18 lutego Rada Miejska Bielska-Białej przyjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z konsekwencjami ekonomicznymi pandemii Covid-19. Ulgi otrzymają m.in. świadczący usługi hotelarskie i przewodnickie.

Uchwała jest związana z wejściem w życie Śląskiego Pakietu dla Turystyki. W jego ramach dostajemy 500 tys. zł zgodnie z przyjętym stosunkiem liczby miejsc noclegowych do liczby mieszkańców. W naszym wypadku pozyskane środki przeznaczymy na budowę nowego parkingu w Wapienicy. Wybór tej inwestycji spowodowany był turystycznymi walorami dzielnicy oraz faktem, że posiadamy wszystko, co jest potrzebne do zrealizowania tego przedsięwzięcia jeszcze w tym roku

– informował podczas sesji prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Trzeba jednak pamiętać, że te środki z punktu widzenia naszego budżetu tak naprawdę się wyzerują, gdyż na taką właśnie kwotę udzielimy zwolnień podatkowych, czyli uszczuplimy nasze dochody, ale w tych trudnych warunkach musimy pomóc branży turystycznej. W marcu ruszą konkursy dla przedsiębiorców z branży turystycznej, które będą także realną pomocą dla ich firm w dobie kryzysu. Na terenach związanych z turystyką na ten cel zostanie rozdysponowana kwota 77 mln zł w skali województwa.

Na mocy uchwały RM z podatku od nieruchomości za miesiące marzec, kwiecień i maj 2021 r. zostaną zwolnione grunty, budynki i budowle (lub ich części), będące w posiadaniu przedsiębiorców, zajęte na prowadzenie przez nich działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu usług hotelarskich oraz usług pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy podatników, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19. Spadek sprzedaży towarów lub usług powinien wynieść nie mniej niż o 30 proc.; obliczany jest jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie od 1 października 2020 r. do dnia złożenia oświadczenia, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%