Zamknij

300 lat nadania praw miejskich dla Białej. Rada Miejska podjęła uchwałę podkreślającą znaczenie tego wydarzenia

08:56, 03.02.2023 Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała Aktualizacja: 12:08, 03.02.2023
Skomentuj fot. FOTOPOLSKA.EU fot. FOTOPOLSKA.EU

2 lutego podczas czwartkowej LIV sesji Rady Miejskiej, radni podjęli Uchwałę podkreślającą znaczenie nadania praw miejskich dawnej wsi Biała.

Oto treść uzasadnienia Uchwały przygotowana przez Klub Radnych Jarosława Klimaszewskiego (z kosmetycznymi, aczkolwiek istotnymi poprawkami wniesionymi przez pozostałe Kluby radnych):

Punktem zwrotnym dla wsi Biała leżącej obok Lipnika było nadanie 9 stycznia 1723 r. praw miejskich przez króla polskiego Augusta II Mocnego. Biała nie tylko otrzymała herb, ale została podniesiona do godności „Miasta Jego Królewskiej Mości". Był to prawdziwy kamień milowy w rozwoju miejscowości, położonej nad samą granicą dzielącą Rzeczpospolitą Obojga Narodów i monarchię Habsburgów. Król August II Mocny wykazał się dużą wiedzą o lokalnych uwarunkowaniach politycznych i gospodarczych, a dalszy dynamiczny rozwój Białej tylko potwierdził słuszność jego decyzji.

Należy pamiętać, że w momencie nabycia praw miejskich Biała zajmowała powierzchnię zaledwie 12,5 ha i zamieszkiwało ją około 300 mieszkańców w 40 domach.Droga do dalszego rozwoju została otwarta, a reprezentacyjny ratusz, będący obecnie siedzibą władz miasta, jest dowodem na to, jak wysoką pozycję i prestiż uzyskała Biała.

Potwierdzają to także wydarzenia ważne dla historii Polski, takie jak ustanowienie siedziby Generalności - naczelnego organu władz Konfederacji Barskiej (1768—1772) czy wymarsz ochotników legionów Józefa Piłsudskiego w 1914 r. Położenie blisko starszego, siostrzanego Bielska powodowało, że oba miasta stanowiły dla siebie inspirację, konkurencję i wzajemne dopełnienie, którego efektem było ich połączenie w 1951 r. w jeden organizm administracyjny — Bielsko-Białą.

Mieszkańcy Bielska-Białej, reprezentowani przez Radę Miejską, patrząc w przyszłość i mając na uwadze dalszy rozwój, pragną upamiętnić 300. rocznicę nadania praw miejskich Białej, gdyż było to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego miasta.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%