Zamknij

Spór o Budżet Obywatelski w Bielsku-Białej. Pozostaną tylko projekty ogólnomiejskie

22:40, 23.01.2022 . Aktualizacja: 22:40, 23.01.2022
Skomentuj Spór o Budżet Obywatelski w Bielsku-Białej. Pozostaną tylko projekty miejskie Spór o Budżet Obywatelski w Bielsku-Białej. Pozostaną tylko projekty miejskie

Podczas styczniowego (zdalnego) posiedzenia Rady Miejskiej sporo uwagi poświęcono kwestii zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Projekt uchwały wprowadzający korekty, zgłoszony został przez radnych klubu "Wspólnie dla Bielska-Białej".  Po przeprowadzonym głosowaniu z Budżetu Obywatelskiego usunięte zostały projekty osiedlowe. Radni z klubów Niezależni.BB i PiS głosowali przeciwko proponowanym zmianom.

BUDŻET OBYWATELSKI BEZ PROJEKTÓW OSIEDLOWYCH

Z propozycją zmian w formule BO wystąpili radni klubu Wspólnie dla Bielska-Białej. Projekt zakładał kilka korekt regulaminowych oraz jedną bardzo istotną, polegającą na likwidacji projektów osiedlowych, a co za tym idzie, przeznaczeniu całej kwoty budżetu na projekty ogólnomiejskie.

Czym radni motywowali konieczność tak drastycznej zmiany?

Głównym impulsem do zmian okazały się przede wszystkim czynniki ekonomiczne. Odnotowywany ostatnimi czasy ciągły wzrost kosztów materiałów i usług (zwłaszcza budowlanych), destruktywnie wpływa na realizację wybranych projektów, zwłaszcza, gdy kwota na nie przeznaczona nie jest zbyt duża, jak ma to miejsce w przypadku projektów osiedlowych. Jak twierdzą radni z klubu "Wspólnie dla Bielska-Białej" za 200 tys. zł trudno zbudować coś więcej niż plac zabaw czy kolejną siłownię zewnętrzną. Problem ten niewątpliwie będzie narastał, wywołany dynamicznym wzrostem cen i galopującą inflacją. Wśród argumentów podnoszonych przez autorów poprawek, pojawiła się także kwestia częstego dublowania się projektów realizowanych w poszczególnych dzielnicach. Likwidacja podziału BO na projekty osiedlowe i ogólnomiejskie nie oznacza, że mieszkańcy poszczególnych dzielnic miasta pozbawieni zostaną prawa do wnoszenia własnych pomysłów. Wręcz przeciwnie, większa pula przyznanych środków, umożliwi realizację bardziej rozbudowanych projektów, być może nawet integrujących ze sobą dwa sąsiadujące osiedla.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Projekt zmian w Budżecie Obywatelskim, z racji swojej rangi i charakteru, jeszcze w roku ubiegłym poddany został pod konsultacje społeczne. 10 grudnia raport z konsultacji przekazany został do ogólnej wiadomości. Z przedstawionego raportu wynika, iż Rady Osiedlowe w liczbie 15, wypowiedziały się negatywnie wobec proponowanej zmiany. Projekt uchwały konsultowały także dwie komisje Rady Miejskiej. Swoje poparcie dla zmian potwierdziła Komisja Bezpieczeństwa i Samorządności, negatywną opinię przedstawiła natomiast komisja Budżetu, Strategii i Rozwoju Gospodarczego.

Zanim projekt zmian trafił pod głosowanie, wywołał wśród uczestników styczniowej sesji sporo emocji. W imieniu klubu Niezależni.BB głos w sprawie zabrał Tomasz Wawak, w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości wypowiedzieli się Marcin Litwin oraz Barbara Waluś.

RÓWNY PODZIAŁ ŚRODKÓW - głos klubu Niezależni.BB

Głos w dyskusji, w imieniu klubu Niezależni.BB, zabrał radny Tomasz Wawak, który krytycznie odniósł się do całkowitej likwidacji projektów osiedlowych. Podkreślił, iż takie działanie byłoby objawem lekceważnia głosu opinii publicznej, wyrażonej między innymi podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych. Bielsko-Biała byłoby chyba jedynym miastem w województwie śląskim, które w taki sposób ogranicza oddolną inicjatywę społeczną - podkreślił radny.

Niezależni.BB zdają sobie oczywiście sprawę, iż znaczny wzrost cen i galopująca inflacja wpływają negatywnie na możliwości realizacji poszczególnych zadań BO, a zwłaszcza tych osiedlowych, na które przeznaczna jest pula 200 tysięcy złotych. Dlatego proponują, aby dokonać zmiany w podziale środków budżetu i przeznaczać na oba rodzaje projektów tę samą kwotę. Warto także, według radnego, umożliwić głosowanie na projekty osiedlowe wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej, a nie jak dotychczas jedynie osobom mieszkającym na danym osiedlu.

WYŁĄCZNIE PROJEKTY OSIEDLOWE 

Skrajnie różną opinię w temacie przedstawiła radna Barbara Waluś z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radna opowiedziała się za całkowitą likwidacją projektów ogólnomiejskich.

Ostatecznie, wniosek formalny radnego Krzysztofa Jazowego (klub Wspólnie dla Bielska-Białej) o zamknięcie dyskusji i przejście do głosowania, uniemożliwił dalszą wymianę zdań w tej kwestii. Proponowany projekt zmian przeszedł 14 głosami klubu "Wspólnie dla Bielska-Białej". Radni z klubu Niezależni.BB i PiS głosowali przeciw, od głosu wstrzymał się radny Janusz Buzek (PiS).

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Polsce od 2011 roku.W Bielsku-Białej po raz pierwszy głosowanie nad projektami mieszkańców odbyło się w roku 2013. Wtedy to, w puli przeznaczonej na realizację zgłaszanych pomysłów znalazła się kwota dwóch milionów złotych. Z roku na rok środki przeznaczone na BO były systematycznie zwiększane - w roku ubiegłym do podziału było 7,4 mln złotych. Ideą Budżetu Obywatelskiego od początku jest umożliwienie mieszkańcom danej społeczności samodzielnego decydowania o tym, na co przeznaczona zostanie wydzielona część budżetu miasta. Jest to jeden z ważnych elementów budowania społeczeństwa demokratycznego. Czy podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej doszło do zachwiania podstaw tejże demokracji? Czy były to jedynie "polityczne przepychanki" do wcześniej przedyskutowanego już problemu?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%