Od Bolka i Lolka po Kubę i Śrubę Koncert z okazji 70-lecia SFR - sala koncertowa PSM w Bielsku-Białej

Od Bolka i Lolka po Kubę i Śrubę

2 grudnia w auli Państwowej Szkoły Muzycznej miała miejsce niecodzienna uroczystość - jubileusz 70-lecia istnienia bielskiego STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH. Galę rozpoczęło uroczyste przekazanie najwyższych odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - medali Gloria Artis - na ręce Zdzisława Kudły - Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Andrzeja Orzechowskiego - Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Irena Hussar, Roman Miś, Andrzej Czaderna, Marek Burda, Ewa Góral-Szczygieł i Dorota Poraniewska - odznaczeni zostali odznaką honorową.

Jubileusz Studia stał się równocześnie okazją do promocji nowej serii animowanej dla dzieci, która w listopadzie b.r. doczekała się swojej premiery telewizyjnej, a mianowicie filmu pt: “Kuba i Śruba” w reżyserii Andrzeja Orzechowskiego i Bronisła-wa Zemana. Wydarzeniem wieczoru był towarzyszący projekcjom filmowym, koncert zespołu Karimski Club, którego lider Karim Martusewicz (gitarzysta basowy grupy Voo Voo) jest twórcą muzyki do pierwszych 13 odcinków serialu. Na scenie mogliśmy więc zobaczyć i usłyszeć piosenki inspirowane filmem w wykonaniu młodych, lecz muzycznie uzdolnionych artystów ze szkół podstawowych. Wszystkie piosenki już niebawem ukażą się na specjalnej płycie.

Studio Filmów Rysunkowych nierozerwalnie od pierwszych lat powojennych (01.09 1947 r.) związane jest z naszym miastem. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura i nazwą „Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych” rozpoczęło działalność jako filia Łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, zaś pełną samodzielność uzyskało w 1956 r. stając się przedsiębiorstwem państwowym z własną dyrekcją, administracją i działem programowym. Z bielskim SFR związane były od lat między innymi takie nazwiska jak: Władysław Nehrebecki, Maciej Lachur, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczy-sław Poznański, Aleksander Rohoziń-ski, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser.

Pierwszym filmem wyprodukowanym w bielskiej wytwórni był znany tylko z relacji, gdyż nie zachowała się kopia, film w reżyserii Zdzisława Lachury pt.: “Czy to był sen?” - opowieść o koszmarze obozów koncentracyjnych. Jak możemy przeczytać w starych rocznikach Kalendarza Beskidzkiego, w latach 50. Studio cieszyło się dużym uznaniem nie tylko w kraju, ale też i za granicą, zdobywając nagrody na międzynarodowych festiwalach. Jak podkreślano wówczas, nie produkowano tu filmów “metodą taśmową”, lecz przykładano wagę do ich wartości artystycznych i nowatorskich rozwią-zań. Przykładem może być seria filmów “Pajacyk i Pikuś” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego, która to produkcja uzyskała wysokie oceny na festiwalu w Mannheim w 1959 r. W Corc w Irlandii kreskówka bielskiego studia pt: “Kotek i myszka” (także w reżyserii Wł. Nehrebeckiego) uzyska-ła pierwszą nagrodę i szczególne wyróżnienie za plastyczne opracowanie tematu przez Adama Jasińskiego. Duże zainteresowanie i przychylne recenzje ówczesnego opiniotwórczego tygodnika telewizyjno-filmowego “Ekran” uzyskała kreskówka w reżyserii Wacława Weisera “Wyścig” (opracowanie plastyczne Jerzy Zitzman - późniejszy dyrektor Teatru Banialuka). Bielskie studio utrzymywało w owym czasie bliskie kontakty z animatorami z Jugosławi i NRD, doczekało się także odwiedzin szkockiego animatora Mc Larena.

W roku 1963 roku powstaje produkcja, która po latach stanie się niezaprzeczalną wizytówką studia - “Bolek i Lolek” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego. W sumie przez ponad 23 lata mali bohaterowie wystąpili w ponad 200 filmach, znanych nie tylko w kraju ale i za granicą. W roku 1977 powstał pierwszy pełnometrażowy film o przygodach małych psotników pt; “ Wielka podróż Bolka i Lolka” (reż.Wł. Nehrebecki i Stanisław Dülz). Tu po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć głos ulubionych postaci z dzieciństwa. Równocześnie w bielskiej wytwórni ożywona została także inna postać przemiłego pieska o imieniu - Reksio - realizacja trwała w latach 1967-1990.

Lata 60-te i 70-te obfitowały także w inne produkcje przeznaczone dla najmłodszego widza: Błekitny Rycerzyk (w.1983r. na podstawie tej serii powstał film pełnometrażowy), kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka wraz z Wawelskim Smokiem i profesorem Gąbką, "Miś Kudłatek", "Pampalini łowca zwierząt", "Przygody Myszki", wycinankowe "Ballady" do tekstów Wiery Badalskiej, "Kangurek Hip-Hop" i druga część przygód Baltazara Gąbki. Obok filmów dla dzieci przez cały czas twórcy realizują filmy autorskie dla widza dorosłego, które także przynoszą Studiu wiele sukcesów na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Lata 80-te to wyraźny spadek produkcji, zwłaszcza filmów dla dorosłych. W roku 1986 pełnometrażowym filmem pt: “Bolek i Lolek na dzikim Zachodzie” w reżyserii St. Dülza - bohaterowie żegnają się z młodymi widzami. Lata 90-te to kolejne serie filmów dla dzieci - "Cywilizacja" (wspólnie z Kratkym Filmem w Pradze), telewizyjne "Podróże do bajek", "Bajki pana Bałagana", "Karrypel kontra Groszki" oraz "Szkoła Mędrców" (dla widza dorosłego) i druga część przygód Lisa Leona (wpólne przedsięwzięcie kinematografii, SFR i telewizji) oraz zrealizowany dla Norskfilmu pełnometrażowy film pt."Det var en gang". W 2003 roku powstaje nowa seria 25-minutowych filmów dla dzieci pt. tytułem "Między nami bocianami".

Po ponad 20 latach, w 2009 roku ma miejsce premiera kolejnego animowanego filmu pełnometrażowego dla młodego widza pt; “Gwiazda Kopernika” - pokaz przedpremierowy odbył się 29.09.2009 r. w auli Uniwer-sytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Film w reżyserii Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego został nagrodzony na festiwalach w Moskwie, Erewaniu, Teheranie i Łodzi.

Od 2015 roku SFR przekształcone zostało w państwową instytucję kultury. Przez 70 lat istnienia Studia przy realizacji powstających tutaj filmów pracowało wielu wybitnych artystów o międzynarodowej sławie. Wśród nich znaleźli sie kompozytorzy tacy jak: Grażyna Bacewiczówna, Jerzy Harald, Lucjan Kaszycki, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda-Trzciński, Andrzej Korzyński, Waldemar Kazanecki, Krzysztof Penderecki, Jerzy Wasowski oraz plastycy: Andrzej Czeczot, Jerzy Flisak, Adam Kilian, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Olga Siemaszko, Janusz Stanny i inni. W SFR zrealizowano dotychczas ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznicznych.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce: sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej
  • Początek wydarzenia: 2017-12-02
  • Godziny: 18.00
Czytany 397 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 grudzień 2017 17:48
Agata Rucińska

Autor

www.bielskirynek.pl | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…