Festiwal Baniek Mydlanych

4 czerwca w Parku Słowackiego podczas II edycji Festiwalu Baniek Mydlanych ustanowiony został rekord Polski w jednoczesnym puszczaniu baniek mydlanych. Nad prawidłowym przebiegiem "bicia rekordu" czuwał arbiter z poznańskiego biura rekordów. O tym jak ustanowić rekord i w czym najczęściej lubimy bić rekordy rozmawiamy z Barbarą Dydymską.

O rekordach Guinnessa słyszał prawie każdy, nie każdy natomiast wie o istnieniu polskich rekordów i możliwości ich ustanowienia. Jak zostać rekordzistą? Czy do pobicia rekordu może przystąpić dowolnie każdy? Czy trzeba mieć swój jasno sprecyzowany pomysł?

Do rekordu może przystąpić każdy. Zgłasza się do nas wielu indywidualnych rekordzistów, którzy mają jasno sprecyzowane osiągnięcia. Inne osoby dopiero szukają u nas inspiracji. W takim wypadku wyszukujemy dla nich kategorii spełniających ich możliwości lokalizacyjne czy możliwości z liczbą uczestników, która przyjdzie w danym dniu na event.

Biuro Rekordów zajmuje się załatwianiem formalności związanych z pobijaniem rekordu. Na czym ta pomoc polega? Jakie trzeba spełnić wymogi aby rekord był „ważny”?

Nasza pomoc, poza doborem kategorii polega na poinformowaniu Guinnessa o tym, że dana osoba zamierza przystąpić do rekordu i otrzymaniu dla wybranej kategorii wytycznych. Następnie przetłumaczone na język polski wymogi od Guinnessa przekazujemy naszemu klientowi, który od tego momentu może zacząć przygotowywać się do organizacji próby. Po próbie krok po kroku instruujemy jak należy wypełnić materiały dowodowe, tak aby Guinness nie miał do nich zastrzeżeń i rekord mógł bez problemu zostać uznany. Na każdym kroku odpowiadamy też na najrozmaitsze pytania od klienta, które często pojawiają się w trakcie przygotowań do próby.

Jaka jest pozycja Polski w stosunku do innych państw, jeżeli chodzi o skłonności do takiej formy rywalizacji? Ile wpisów polskich rekordzistów znajduje się obecnie w księdze Guinnessa? Który można uznać za najbardziej spektakularny?

Polacy są bardzo zainteresowani ustanawianiem rekordów i niemalże każdego roku, gdy przychodzi sezon letni słyszy się o kolejnych ustanawianych rekordach Guinnessa przez naszych rodaków. Niestety, tylko niewielka część z nich trafia docelowo do oficjalnej bazy Guinness World Records. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nie zostały spełnione wszystkie wymogi formalne, lub Guinness nie zaakceptował wybranej przez organizatora kategorii. Jednym z ciekawszych rekordów ustanowionych niedawno w Polsce było najdłuższe palenie gumy przez motocykl, które odbyło się w Rzeszowie i już zostało uznane jako rekord.

Ustanawianie rekordów nie wiąże się z gratyfikacją pieniężną – skąd więc taka duża chęć do tego typu rywalizacji?

Rekordy ustanawiane są głównie podczas imprez miejskich lub pikników integracyjnych, gdzie stanowią dodatkową atrakcję dla uczestników. Klienci indywidualni ustanawiają rekordy ponieważ chcą w ten sposób promować swoje produkty (np. największy grill, najdłuższy karnisz).

W jakich dziedzinach rywalizujemy najczęściej? Czy wyznacznikiem tematu „do pobicia” jest tylko ludzka wyobraźnia, czy istnieją dziedziny, w których bicie rekordu jest zabronione?.

Największe zainteresowanie odnotowujemy ostatnio w rekordach związanych z tańcem. Najpopularniejszy jest zawsze polonez i belgijkach, choć w tym roku tańczono też sambę i cha-chę. Zabronione są rekordy, które są niebezpieczne dla życia.

Czy obecność sędziego-arbitra jest nieodzowna podczas bicia rekordu? Kiedy rekord może zostać unieważniony?

Rekord, zarówno Polski jak i Guinnessa można ustanowić bez sędziego – wystarczy wówczas odpowiednia dokumentacja zebrana zgodnie z wytycznymi otrzymanymi przez próbą. Rekord może zostać unieważniony, gdy pojawi się na nim zbyt mała liczba uczestników lub na przykład otrzymany wynik będzie mniejszy od oczekiwanego.

Pierwsza polska edycja Księgi Rekordów Guinnessa ukazała się w 1991 roku, potem były kolejne, czy planowane jest wydanie Księgi Polskich Rekordów?

Tak, polską edycję Księgi Rekordów Guinnessa można było zakupić do 2011 roku. Później nie było już wydań w języku polskim i na chwilę obecną nie są planowane. Nasze biuro już od 2 lat wydaje natomiast Księgę Rekordów Polski, którą można pobrać w postaci e-booka z naszej strony.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce: Bielsko-Biała
  • Początek wydarzenia: 2017-06-04
  • Godziny: 14.00 : 17.00
Czytany 359 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 sierpień 2017 17:16
Agata Rucińska

Autor

www.bielskirynek.pl | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: Spotkanie z Krzesimirem Dębskim »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…