Silni mimo przeszkód - rozmowa z Partickiem "Kowal" Kowalskim Patrick Kowal Kowalski

Silni mimo przeszkód - rozmowa z Partickiem "Kowal" Kowalskim

„Koloodporni Bielsko-Biała” – drużyna amp futbolowa złożona z zawodników po amputacjach kończyn górnych i dolnych. Jak mówią, ich głównym celem jest aktywizacja sportowa osób z niepełnosprawnością. Ich największe marzenie to zbudowanie profesjonalnego klubu sportowego, który będzie mógł zagrać o Mistrzostwo Polski w swojej kategorii. Patrick „Kowal” Kowalski to jeden z najmłodszych stażem zawodników “Kuloodpornych”. Rozmawiamy o jego motywacji wstąpienia w szeregi drużyny oraz życiu po wypadku.

 

Sylwia Cegieła: Od jak dawna gra Pan w drużynie?

Patrick Kowal Kowalski: Gram od stycznia 2016 roku.

A jaka była Pana historia? Jak doszedł Pan do tego miejsca, w którym jest Pan teraz?

Patrick Kowal Kowalski: Miałem wypadek motocyklowy 14.05.2014. W wyniku zdarzenia straciłem prawą nogę oraz mam wstawione platynowe szyny w prawej ręce zamiast kości. Wypadek był spowodowany nadmierną prędkością i był całkowicie z mojej winy. Po nim szybko doszedłem do siebie, ponieważ wszystko tak naprawdę siedzi w naszej głowie i jeśli człowiek założy, że sobie nie poradzi, to tak będzie. Jeśli jednak postanowi sobie samemu, że będzie dobrze, to jest się w stanie szybko się pozbierać. W Katowicach mieszkam rok czasu. Przeprowadziłem się z Dolnego Śląska z Dzierżoniowa, gdzie też miałem wypadek. Znalazłem szybko nową pracę jako manager ds. transportu w dużej firmie logistycznej. Mimo tego, że pracuje znajduje czas na treningi 3 razy w tygodniu.

Jak to było na początku? Dlaczego akurat amp futbol?

Patrick Kowal Kowalski: Na początku szukałem sportu, w którym – mimo braku nogi – mógłbym się sprawdzić. Myślałem o boksie, nurkowaniu. Z myślą o tych właśnie dyscyplinach przeglądałem Internet. Przypadkiem znalazłem drużynę „Kuloodpornych” i – po rozmowie z Danielem Kawką – postanowiłem przyje- chać na jeden trening do Bielska. Największą motywacją na początku było zdobycie kondycji, którą miałem przed wypadkiem. Z czasem, kiedy kondycja stała się czymś, co już posiadam, mam inne cele.

Jakie to cele?

Patrick Kowal Kowalski: Zdobycie mistrzostwa Polski i dołączenie do reprezentacji Polski w Amp Fulbolu.

Czym jest dla Pana amp futbol? Dla kogo jest ten sport?

Patrick Kowal Kowalski: Amp Fulbol to sport dla ludzi z charakterem. Ludzie, którzy są bez kończyn, motywują siebie nawzajem do stawiania sobie coraz wyżej poprzeczkę. Zwłaszcza podczas zawodów ligowych da się zobaczyć zaangażowanie każdego z zawodników i wielka wolę walki. Amp Futbol daje możliwość pokazania osobą po amputacjach oraz pełnosprawnym, że – jeśli się czegoś chce – można osiągnąć wszystko. Bez nogi da się grać w piłkę nożną.

Brzmi bardzo motywująco. Proszę powiedzieć coś od siebie dla innych. Jak przekonać nieprzekonanych z dysfunkcjami do działania i aktywności sportowej?

Patrick Kowal Kowalski: Ciężko jest kogoś na siłę do czegoś zmuszać, ale jeśli miałbym powiedzieć coś do osób po amputacji, które siedzą w domu i użalają się nad sobą, mówiąc, że ich życie nie ma już sensu – mogę na swoim przykładzie powiedzieć: mam wspaniałą kobietę, super pracę oraz gram w piłkę nożną po amputacji. Jeśli człowiek do czegoś ciągle dąży, to jest w stanie wszystko osiągnąć pod warunkiem, że bardzo tego chce. Przed wypadkiem lubiłem każdego rodzaju wyzwania. Teraz mam ich trochę więcej z powodu braku kończyny, ale równie dzielnie stawiam życiu czoła. Po wypadku tak naprawdę zacząłem nowy, lepszy etap w swoim życiu, ponieważ teraz dopiero potrafię to życie docenić.

To chyba najważniejsze. Bardzo dziękuję obu panom za rozmowę. Życzę powodzenia w zdobywaniu kolejnych osiągnięć.

Czytany 395 razy
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…