Rozmawiamy dziś z Panią Ireną Awieruszko-Ptaszkiewicz - instruktorką Zumba Fitness z Bielska-Białej, inicjatorką i organizatorką bielskich Maratonów Charytatywnych Zumba Fitness.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów. Jeden za takich oddziałów znajduje się także w Bielsku-Białej. Rozmawiamy z Alicją i Sylwią - wolontariuszkami, które spotkaliśmy podczas zbierania podpisów pod petycją dotyczącą poprawy losu zwierząt hodowlanych a konkretnie, petycji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Znajdujemy się w jedynym na Podbeskidziu miejscu, gdzie schronienie i opiekę znajdują dziko żyjące zwierzęta, poszkodowane przez człowieka, osierocone, pogryzione przez psy, poranione w wypadkach samochodowych. Schronisko „Mysikrólik”, przy ulicy Admiralskiej 10 , którego założycielami i właścicielami są Agnieszka i Sławek Łyczko, ma spełniać, jak sami twierdzą, trzy funkcje: pomagać ludziom, odbierając od nich ranne zwierzęta, mają oni w tym momencie świadomość, iż zwierzę trafi w dobre ręce, nieść pomoc rannym zwierzętom, na ile tylko to jest możliwe oraz ma edukować społeczeństwo, w celu uświadomienia ludziom, jak prawidłowo postępować z dzikimi zwierzętami.

Muzeum Skarby Ziemi otwarte zostało w naszym mieście końcem ubiegłego roku. Mieści się ono przy ulicy Komorowickiej 3 (na miejscu dawnej księgarni Oświata). Założycielem i zarazem kustoszem muzeum jest Pan Piotr Kotula, znawca i pasjonat skał i minerałów. Muzeum może poszczycić się bogatym zbiorem minerałów z całego świata. Odwiedzający mogą tu nie tylko podziwiać różnorodność i piękno minerałów ale także poznać odpowiedzi na pytania: jak zbiera się i obrabia minerały, czym różni się minerał od skały.

Trenuje sztuki walki - w 2016 roku wziął udział w zawodach BJJ Octopus Cap Łódź, bierze udział w rajdach rowerowych w tandemie, jest uczestnikiem spływów kajakowych, oddał ponad 150 nurków, wystartował w Runmageddonie - edycja Beskidy 2015, odwiedził afrykańską sawannę i wędrował po drogach Indii i Nepalu. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż pan Paweł Jarosz od 10 lat jest osobą niewidzącą.

Znamy wiele dziedzin życia gdzie pojawia się Mistrz w nazwie. Mistrz Ceremonii i pogrzeby świeckie - potrzeba chwili a może nowomowa? Skąd się wzięła nazwa i tradycja ceremonii? - pytanie to zadaję Panu Bolkowi Lewandowskiemu.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…