Wokalistka z Krakowa, która zajęła się dość trudnym gatunkiem muzycznym fado. Uwielbia melancholię i nostalgię tych pieśni, chociaż sama pieśniarką się nie nazywa. W listopadzie wystąpiła w Bielsku-Białej i właśnie o tym koncercie m.in. będziemy rozmawiać. Opowie również, dlaczego jako dziecko uciekała z konkursów talentów.

"Polska dla mnie jest dzieckiem, którym trzeba się ciągle opiekować, a ono sika i beka. Nie pozwala zasnąć, nie daje nawet pomyśleć o niczym innym. Ale kiedy przychodzi co do czego, to okazuje się, że nic innego nie mamy." Michał Ogórek - dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy odwiedził nie tak dawno bielską Książnicę Beskidzką. Poprosiliśmy go o krótką rozmowę.

Rozmawiamy dziś z Panią Ireną Awieruszko-Ptaszkiewicz - instruktorką Zumba Fitness z Bielska-Białej, inicjatorką i organizatorką bielskich Maratonów Charytatywnych Zumba Fitness.

Beata Przybytek wokalistka jazzowa pochodząca z Bielska-Białej. Wykładowca akademicki oraz kompozytorka. Obecnie pracuje nad nową płytą, której premiera ma nastąpić już niebawem. W 2013 roku uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki "Ikar 2013" za szczególne osiągnięcia artystyczne. Rozmawiamy o jej inspiracjach, festiwalach oraz muzyce.

Jak często powtarzasz sobie, że coś nie jest dla ciebie albo że, przecież to i tak się nie uda? Ile razy w życiu słyszałaś, że nie powinnaś czegoś robić, ponieważ nie potrafisz, bo jesteś za gruba, za chuda, za niska, za wysoka? A podobno sława, pieniądze i sukces są tylko dla wybranych. Ten stereotyp funkcjonuje od pokoleń, ale jest jednak szansa, aby przezwyciężyć wszystkie te fałszywe przekonania i walczyć o swoje marzenia. Tego uczy historia Natalii Janoszek - aktorki, reprezentantki Polski na międzynarodowych konkursach Miss, która jako jedna z niewielu Polek gra w indyjskiej fabryce snów i występuje w konkursach piękności zagranicą. Rozmawiamy o jej aktorstwie, wydanej jakiś czas temu książce oraz o historii jej życia w kraju, który tylko filmach wygląda jak kraina marzeń.

Iwona Loranc - piosenkarka, aktorka, urodzona w Bielsku-Białej. W 2002 r. uhonorowana IKAREM - nagrodą artystyczną, przyznawaną przez prezydenta miasta. Artystka o niezwykle wrażliwej osobowości oraz delikatnym głosie. Jej utwory dają ogromne ukojenie wobec dzisiejszej, nieustannie pędzącej rzeczywistości. Jak sama mówi, lubi śpiewać o rzeczach trudnych. W swoich utworach stara się być bardzo emocjonalna. Rozmawiamy o jej duetach artystycznych, o pracy nad płytą „Brzegi” oraz zawodowym spełnieniu i potrzebie zrozumienia z drugim człowiekiem.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów. Jeden za takich oddziałów znajduje się także w Bielsku-Białej. Rozmawiamy z Alicją i Sylwią - wolontariuszkami, które spotkaliśmy podczas zbierania podpisów pod petycją dotyczącą poprawy losu zwierząt hodowlanych a konkretnie, petycji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Znajdujemy się w jedynym na Podbeskidziu miejscu, gdzie schronienie i opiekę znajdują dziko żyjące zwierzęta, poszkodowane przez człowieka, osierocone, pogryzione przez psy, poranione w wypadkach samochodowych. Schronisko „Mysikrólik”, przy ulicy Admiralskiej 10 , którego założycielami i właścicielami są Agnieszka i Sławek Łyczko, ma spełniać, jak sami twierdzą, trzy funkcje: pomagać ludziom, odbierając od nich ranne zwierzęta, mają oni w tym momencie świadomość, iż zwierzę trafi w dobre ręce, nieść pomoc rannym zwierzętom, na ile tylko to jest możliwe oraz ma edukować społeczeństwo, w celu uświadomienia ludziom, jak prawidłowo postępować z dzikimi zwierzętami.

Artur Dziurman – aktor telewizyjny i teatralny, reżyser i scenarzysta. Dubbinguje, gra w serialach oraz w filmach. Uznawany jest przez wielu za etatowy „czarny charakter” polskiego kina. Nie wszyscy jednak wiedzą, że – w ramach Stowarzyszenia „Scena Moliera” oraz Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN) – już od 15 lat zajmuje się również pracą z niewidomymi aktorami. Tworzy z nimi przedstawienia, które grają w różnych zakątkach Polski. Ostatnio zrobili również razem film pt. „Marzenie” opowiadający o ich zmaganiach z rzeczywistością w walce o własną siedzibę i sens istnienia. Zapraszam na niezwykłą rozmowę o ludzkich losach i rzeczach z pozoru błahych, ale jednak trudnych do ogarnięcia.

Mariusz Kędzierski – jeden z najpopularniejszych rysowników w Polsce i na świecie. Maluje hiperrealistyczne portrety ludzkich twarzy, a ostatnio pracuje nad wydaniem autobiografii. Zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących jego twórczości.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…