Wyjątkowa kawiarnia w Bielsku-Białej

Klimatyczne kawiarnie w centrum miasta to żadna nowość – praktycznie każda miejscowość może się nimi poszczycić. Mieszkańcy Bielska-Białej mają jednak szczególne szczęście. Na piętrze miejskiej galerii sztuki – Galerii Bielskiej BWA, już od prawie 4 lat działa kawiarnia kulturalna z prawdziwego zdarzenia. Klubokawiarnia Aquarium, bo o niej mowa, to połączenie miejsca z dobrą kawą oraz ciekawie zarządzanego centrum kultury z całą masą różnorodnych wydarzeń. Co ważne – prowadzona jest nie jako prywatna firma, ale jako przedsiębiorstwo społeczne. W praktyce oznacza to, że wszystkie zyski z działalności przeznaczane są na upowszechnianie kultury i sztuki oraz organizację wydarzeń kulturalnych.

aquadom 0003

W ciągu miesiąca odbywa się tam ponad dwadzieścia różnych imprez. Przyjeżdżają muzycy z całej Polski, a także z innych krajów, by dawać kameralne koncerty – głównie jazzowe, ale nie tylko. Poeci prezentują swoje wiersze. Artyści opowiadają o swej twórczości, a podróżnicy o podróżach. Lokalni rękodzielnicy prowadzą ciekawe warsztaty – wyplatania wikliny, haftowania, wycinanek. Regularnie organizowane są pokazy dobrych filmów, docenianych przez publiczność oraz krytyków i nagradzanych na festiwalach filmowych. Jest też ciekawa oferta spotkań dla dzieci, na przykład cotygodniowe czytanie książek. Odbywają się również spotkania dla rodziców na tematy związane z rodzicielstwem. Ogromna większość wydarzeń jest bezpłatna, a do udziału w nich zapraszani są goście w rożnym wieku – i młodsi i starsi. Kawiarnia znajduje się w ścisłym centrum miasta na piętrze BWA. W przestrzeni zaprojektowanej przez artystów, w bezpośrednim otoczeniu dzieł sztuki. Z przepiękną panoramą, którą można podziwiać przez przeszklone ściany budynku.

Aquarium oferuje świeżo paloną kawę najwyższej jakości, parzoną na różne sposoby, także alternatywne. Posiada bogaty wybór herbat organicznych, naturalnych soków z tłoczni i piwa z niszowych browarów. Wszystkie ciasta i desery wyrabiane są na miejscu. Można też zdrowo zjeść – grillowane tosty, tortille i sałatki, przygotowywane na bazie naturalnych produktów.

Klubokawiarnia Aquarium prowadzona jest przez Fundację Kultury „Kalejdoskop”. Prezes fundacji – Magdalena Jeż, tak mówi o Aquarium: „- ogromnie się cieszymy, że udało nam się stworzyć miejsce, które tak dobrze wpisało się w kulturalną mapę Bielska-Białej. To spełnienie naszych marzeń, a raczej marzenie, które cały czas się spełnia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przychylność Galerii Bielskiej BWA i dobra współpraca z instytucjami i organizacjami z miasta i okolic”. Działalność Aquarium śledzić można na portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.pl/klubokawiarnia.aquarium

Czytany 171 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 20:35
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…