Górale chwalą dotacje unijne na zakładanie spółdzielni socjalnych

Dwa działające i współpracujące na co dzień Stowarzyszenia w Gilowicach, Towarzystwo Wspierania Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Gilowianka” oraz Klub Sportowy „Cios-Adamek”, pozyskały dotację, założyły i prowadzą od 1 czerwca 2017 roku Spółdzielnię Socjalną BESKIDEK SMAK. Siedzibą spółdzielni jest Ośrodek Wypoczynkowy ,, BESKIDEK’’ w Gilowicach przy ul. Siedlakówka 72 . W skład Ośrodka wchodzi Karczma Regionalna wraz z basenem letnim i przyległymi terenami rekreacyjnymi oraz altanami grillowymi.

beskidek smak logo trans

Spółdzielnia Socjalna BESKIDEK SMAK, którą kieruje Prezes Zarządu Marian Ormaniec zatrudnia pięć osób i na co dzień zajmuje się prowadzeniem Karczmy Regionalnej, która oferuje sprzedaż posiłków kuchni regionalnej, a także pizzy góralskiej.

Świadczymy także usługi zewnętrzne w zakresie gastronomii i cateringu. W karczmie prowadzony jest sklepik z upominkami regionalnymi, rzeźbami i ekologiczną odzieżą z wełny owczej. Spółdzielnia oferuje także usługi dla osób prywatnych oraz firm w zakresie koszenia trawy i pielęgnacji krzewów w ogrodach oraz sprzątania obiektów i mieszkań na zlecenie.

W Karczmie BESKIDEK SMAK promowana jest kultura i rozrywka - w sierpniu w każdy piątek organizowane były potańcówki i biesiady przy kapelach góralskich, a w każdą sobotę wieczorki taneczne przy DJ. Podjęto także szeroką współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Gminy Gilowice. W tym krótkim czasie Spółdzielnia była inicjatorem i organizatorem wyjazdu 50 osobowej reprezentacji działaczy społecznych do Nasedlowic w Czechach w ramach współpracy międzynarodowej, 8 lipca 2017 roku zorganizowaliśmy Festyn Ludowy z wieloma atrakcjami dla dzieci i młozieży. Współorganizowaliśmy z sekcją PTTK klubu Olimpijczyk Gilowice dla 60 Seniorów rajd na Tatrzańskim Szlaku Pielgrzymkowym.

Karczma Beskidek Smak 1 smzdjęcie 1 sm

Od początku sierpnia dzieci, młodzież i seniorzy z Gminy Gilowice korzystali nieodpłatnie z basenu w wyznaczone dni, a panująca piękna i upalna pogoda potwierdziła celność podjętej decyzji. W październiku nasza Spółdzielnia była organizatorem wyjazdu na Słowację do Trencina i Uhrovca 30 osobowej grupy Seniorów ze Związku Emerytów i Rencistów z gminy Gilowice oraz stowarzyszenia Kwiat Jesieni z Rychwałdu z pięknym programem turystyczno – poznawczym. Systematycznie dofinansowujemy działalność sekcji tenisa stołowego klubu PKS OLIMPIJCZYK Gilowice biorącej udział w rozgrywkach III i IV ligi. Wiele dobrego udało się nam zrobić w tak krótkim czasie i wesprzeć finansowo społeczne inicjatywy.

Obecnie Spółdzielnia rozszerza swoja działalność o handel węglem oraz kruszywami. Trafnym celem jest przeznaczanie dotacji i dofinansowań ze środków unijnych na zakładanie, budowanie i rozwijanie Spółdzielni Socjalnych – można powiedzieć że jest to strzał w dziesiątkę.

Czytany 194 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 grudzień 2017 08:16
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…