Spółdzielnie socjalne - droga do sukcesu

Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej posiadające akredytację Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to miejsca, gdzie można profesjonalnie zasięgnąć informacji m.in. na temat spółdzielczości socjalnej. Ośrodki udzielają fachowej pomocy przy zakładaniu tego typu przedsiębiorstw społecznych, bazując na swoim ogromnym doświadczeniu w tej dziedzinie. Dzięki działalności tzw. OWES-ów, od kilku lat powstają Spółdzielnie Socjalne, które świetnie radzą sobie na rynku lokalnym.

Część z nich powstaje dzięki zaangażowaniu osób działających wcześniej np. w organizacjach pozarządowych. Zanim powstały przedstawione poniżej Spółdzielnie Socjalne, ich założyciele, jeszcze jako pracownicy Stowarzyszeń czy też Fundacji, brali udział w szeregu spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin. Były to zarówno spotkania indywidualne, jak i szkolenia skierowane do większej liczby odbiorców. Można było dzięki nim dowiedzieć się czym jest Spółdzielnia Socjalna, jak funkcjonuje i jakie korzyści płyną z jej założenia. Co więcej, zainteresowane osoby miały okazję wziąć udziału w wizytach studyjnych i zobaczyć z bliska, jak na co dzień działają przedsiębiorstwa społeczne. Dowiedziały się między innymi, że Spółdzielnie, tak jak każdy inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, mogą zawierać umowy partnerskie, składać oferty w przetargach, korzystać z dotacji konkursowych itp.

Dobrym przykładem spółdzielni socjalnej założonej przez osoby prawne jest Instytut Dietetyki Klinicznej Spółdzielnia Socjalna. Powstał on właśnie dzięki zaangażowaniu członków dwóch Stowarzyszeń. Dzięki ich determinacji w dążeniu do celu, Instytut zajmujący się dietetyką, psychologicznymi aspektami żywienia, psychoonkologią prężnie ubogaca ofertę regionalnego rynku, pokazując jednocześnie, że dobry specjalista może pracować również w przedsiębiorstwie społecznym. Drugim przykładem spółdzielni, zawdzięczającej swe początki pasjonatom skupionym w organizacjach pozarządowych, jest Spółdzielnia Lumen-Women, działająca w sektorze zdrowego trybu życia i wspierania osób, które do tego dążą. Spółdzielnia rozpoczęła funkcjonowanie od spotkań, służących integracji środowiska kobiet w subregionie południowym, ale aby jeszcze bardziej poszerzyć zakres oddziaływania na społeczeństwo, Lumen-Women postanowiła nagrywać różnego rodzaju filmy edukacyjne, promujące zdrowy styl życia. Spółdzielnia Socjalna planuje również produkcję płyt edukacyjnych, które będą kompleksowo omawiały konkretne zagadnienie z danej dziedziny.

To tylko dwie, spośród kilkunastu Spółdzielni, które funkcjonują w naszym regionie, a których początki wiążą się z otwartymi na nowe wyzwania członkami Stowarzyszenia czy pracownikami Fundacji. Spółdzielnie Socjalne na dobre zagościły na lokalnym rynku przedsiębiorstw oferujących usługi na najwyższym poziomie. Dodatkowym atutem ich działalności jest fakt, że wspierają osoby marginalizowane na rynku pracy (np. niepełnosprawne) poprzez ich zatrudnienie i objęcie reintegracją zawodową i społeczną.

Czytany 234 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 listopad 2017 11:37
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…