Spółdzielnia kobiet

Pięć kobiet działających w sektorze biznesów kreatywnych, wprowadzających do Polski innowacyjne rozwiązania w zakresie bio budownictwa oraz pomagające firmom lepiej komunikować się ze swoimi odbiorcami. Mają siedzibę w Cieszynie, ale zasięg działania ogólnopolski. Z ich usług korzystają takie marki i instytucje jak TORF Corporation, Platige Image, Service Design Polska, Kone, Zamek Cieszyn, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i wiele innych. Co ciekawe są Spółdzielnią.

DINKSY warsztaty rysowane na żywo smżywa architektura sm

Działają na rynku od 4 lat. Od początku w niemalże takim samym składzie. Na to, że Spółdzielnia powstała złożyło się wiele powodów. Od bardzo prozaicznego takiego jak ten, że w mieście Cieszyn nie ma za bardzo ciekawej pracy dla osób o takich kompetencjach, po ten, że w momencie zakładania Spółdzielni nie było w Polsce firm, które zajmowałyby się rzeczami, którymi dziewczyny chciały się zająć. Bardzo ważne było także to, aby stworzyć miejsce w którym każda z nich będzie mogła robić coś co ją interesuje.

Od początku priorytetem było także turkusowość organizacji, czyli spłaszczona hierarchia oraz kolektywne podejmowanie decyzji. „Początki były bardzo trudne, ponieważ żadna z nas nie miała pojęciu o prowadzeniu biznesu. Wydawało nam się, że do tego, aby odnieść sukces wystarczy dobrze sprzedawać. Oczywiście jest to zupełna nieprawda. To, co nam najbardziej pomogło to mądrzy ludzie, którzy zgodzili się z nami pracować (nasi doradcy) oraz intuicja, której bardzo słuchałyśmy. Nie bez znaczenia było też to, że miałyśmy głębokie przekonanie, że to co chcemy zrobić jest ważne, fajne i że wcześniej czy później ludzie będą po to sięgać” – mówi Urszula Szwed, Prezeska Spółdzielni.

Dzisiaj Spółdzielnia Parostatek prowadzi działalność pod dwoma markami: Dinksy oraz Żywa Architektura. Dinksy to studio ilustratorsko – projektowe w którym powstają przede wszystkim infografiki, video explainery, identyfikacje wizualne, wszystko to, co ułatwia komunikację wizualną. „Tłumaczymy trudne treści za pomocą prostych obrazków” mówi Alicja Woźnikowska – Woźniak, główna ilustratorka w zespole Dinksy. Specjalizacją zespołu jest rysowanie na żywo na konferencjach, warsztatach. Tłumaczenie trudnych, czasem nudnych treści na atrakcyjne, przykuwające uwagę oraz ułatwiające zapamiętywanie ilustracje. Żywa Architektura specjalizuje się w projektowaniu i sadzeniu żywych obiektów wierzbowych. Ta technika budowy jest często stosowana na placach zabaw, na terenach zielonych (zadaszenia nad ławkami, altany i pawilony w parkach). Zasadzone konstrukcje rosną i zielenią się przez kolejne lata.

Żywa Architektura ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji w całej Polsce, aktualnie jest w trakcie ogromnej realizacji w Ostródzie, w wyniku której miasto wzbogaci się o kilka nowych, ekologicznych obiektów. Wszyscy zadają nam zawsze te same pytania: „jak pięć kobiet pracuje ze sobą i się dogaduje” oraz „jak robicie tak duże projekty mieszkając w Cieszynie”. Na oba pytania mamy swoje odpowiedzi, ale główna jest taka, że jest to efekt ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania. Nic się samo nie wydarzyło.

Więcej informacji na: dinksy.com.pl oraz zywaarchitektura.pl

Czytany 226 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 październik 2017 12:29
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…