Zadbaj o kondycję - sztywność stawów

By Barbara Turska, Magdalena Rzyman kwiecień 19, 2020 2474

Ludzkie ciało jest świetnie skonstruowane – sztywne kości wraz z mięśniami pozwalają nam się poruszać w bardzo sprawny sposób. Jednak kości potrzebują elastycznych łączników – stawów (biodrowych, kolanowych, ramiennych i łokciowych). W tych stawach nie mieszkają ryby słodkowodne (więc nie jedzmy słodyczy :-), ale wypełnione są specjalną mazią. To m.in. od mazi zależy, jak nasze stawy się sprawują.

Wszyscy znamy objawy postępującej sztywności stawów: zaczyna się niepozornie, ale jeżeli zignorujemy pierwsze objawy, zaczynają się bóle, które mogą prowadzić do poważnych chorób. Problem ten dotyka nie tylko ludzi starszych – długie godziny w jednej pozycji, nadwaga i brak aktywności fizycznej to prosta droga do wielu schorzeń związanych z wadliwą pracą naszych amortyzatorów kości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tym trzeba aktywnie walczyć od początku i na każdym etapie, a prawdopodobnie oszczędzimy na wizytach u lekarza i w aptece. Co robić?

Wskazówki są proste, ale trzeba być konsekwentnym
  • RÓŻNORODNA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA BEZ PRZECIĄŻEŃ (MAŹ WYTWARZA SIĘ WTEDY NATURALNIE, PONIEWAŻ UŻYWASZ SWOICH STAWÓW).
  • PRAWIDŁOWA POSTAWA PODCZAS CODZIENNYCH CZYNNOŚCI (NIE NARAŻASZ STAWÓW NA KONTUZJE).
  • ZAPEWNIENIE ODPOWIEDNICH SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH W DIECIE – BIAŁKO, WAPŃ, WITAMINY D I E, BŁONNIK, KWASY-OMEGA 3, BŁONNIK (POMAGASZ SWEMU CIAŁU PRODUKOWAĆ SMAROWIDŁO DOBREJ JAKOŚCI).
  • DOBRA MASA CIAŁA (STAWY NIE PRZECIĄŻONE PRACUJĄ LEPIEJ).
  • ĆWICZENIA RELAKSACYJNE I ROZCIĄGAJĄCE (POZWALAJĄ NA UELASTYCZNIENIE MIĘŚNI, KTÓRE PODTRZYMUJĄ NASZ SZKIELET).
  • CZASEM DOBRY MASAŻ FIZJOTERAPEUTYCZNY (ŁAGODZI OBJAWY BÓLOWE)

Stosowanie się do naszych wskazówek pomoże ci nie trzeszczeć z rana, a nawet może poprawić twój stan na tyle, że będziesz czuć się po prostu sprawniej.

trenerki klubu fitness dla kobiet Mrs. Sporty - Barbara Turska, Magdalena Rzyman

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2020 08:07
reklama
reklama