Wampir w białych rękawiczkach

Wampir w białych rękawiczkach - to najnowsza powieść Juliusza Wątroby. Wbrew tytułowi nie jest to kryminał lecz współczesna powieść, w której autor w groteskowy sposób przedstawia fikcyjną firmę, kierowaną niepodzielnie przez charyzmatycznego Prezesa - dyktatora, uzależniającego od siebie pracowników i czyniącego z zakładu prywatny folwark.

 Ów Władca Absolutny, nałogowy alkoholik, decyduje o losach zniewolonych, upokarzanych, nieustannie mobbingowanych i działających w permanentnym stresie pracowników.
Z zatrudnionymi w tej paranoicznej firmie, która próbuje istnieć we wściekłym kapitalizmie, wędrujemy przez zakładzik, bierzemy udział w idiotycznych naradach, spotkaniach z klientami, plenerowej imprezie „integracyjnej” czy urodzinach szefa – megalomana i bufona. Jednocześnie poznajemy dylematy dręczonych psychicznie ludzi, milcząco akceptujących poczynania Prezesa-psychopaty, który w pracy jest wszystkim, a w domu, zdominowanym przez trzy kobiety (mamuśkę, żonę i szwagierkę) nędzną kreaturką „pod pantoflem”. Wraz z bohaterami przeżywamy liczne kuriozalne zdarzenia i dramaty; odkrywamy mechanizmy sprawiające, że wykształceni i dojrzali ludzie stają się z wolna znerwicowanymi wrakami, których z nienormalną i niemoralną pracą wiąże głównie przymus ekonomiczny. Ten smutny, obecny często w naszej rzeczywistości obraz podany jest jednak w niemal satyryczny sposób - pełny błyskotliwych dialogów i opisów tragikomicznych sytuacji, z przymrożeniem oka i dużą dawką humoru. Zaskakujące jest też zakończenie, jeszcze raz dowodzące, że życie pisze scenariusze, których nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Książkę można nabyć w bielskiej księgarni Klimczok (pasaż SDH Klimczok) - dostępna jest także w sprzedaży wysyłkowej.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 14 maj 2020 11:15
reklama
reklama