Uwaga - w ten sposób możesz stracić mieszkanie

STRAĆ SWOJĄ NIERUCHOMOŚĆ NA POCZET GODNEJ STAROŚCI?

W ostatnim czasie bardzo nagłośniona jest sprawa tzw. odwróconej hipoteki, która często mylona jest z rentą dożywotnią. W dużym uproszczeniu, odwrócona hipoteka polega na zrzeczeniu się nieruchomości przez seniora na poczet firmy, oferującej tę usługę. Dzięki temu, w zamian, klient dostaje obliczoną kwotę kredytu na dowolny cel. Taka usługa, dzięki regulacji ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym z 23 października 2014 roku, może być świadczona jedynie przez bank.  Renta dożywotnia polega na wypłacaniu comiesięcznych, dożywotnich transz, w zamian za zrzeczenie się prawa do nieruchomości, które następuje zaraz po podpisaniu umowy. W tym przypadku, taką usługę mogą świadczyć zwykłe firmy i nie jest to w żaden sposób uregulowane. Same usługi z założenia budzą kontrowersje - chociażby ze względu na nasze obyczaje, w których dom po śmierci z reguły przepisuje się na dzieci lub bliską rodzinę, a nie na bank czy firmę, która oferuje takie usługi.

UFAĆ, CZY NIE?

Największym problemem przy takich usługach jest wiarygodność usługodawcy. O ile w przypadku, w którym to bank, jako instytucja zaufania publicznego, proponuje takie rozwiązanie, nie powinno budzić to żadnych wątpliwości, o tyle firmy pozabankowe niekoniecznie stawiają dobro klienta na pierwszym miejscu. Ryzyko podpisania umowy o dożywotnią rentę ze spółką polega na tym, że nie ma żadnych ustawowych regulacji, nadzoru, czy gwarancji państwa. Jeśli więc spółka oferująca usługę upadnie, dla klienta może skutkować to wieloma problemami.

UWIARYGODNIENIE

Co zrobić, jeśli interesuje nas taka usługa, ale nie wiemy komu zaufać w tej kwestii? Sprawa jest prosta. Przed podpisaniem umowy, przyjdź z nią do prawnika lub doradcy prawnego, który prześwietli firmę oferującą produkt oraz sprawdzi, czy umowa jest korzystna i po jej podpisaniu, nie wydamy na siebie negatywnego wyroku. Największą zaletą hipoteki odwróconej jest poprawa jakości życia dla osób uzyskujących niskie świadczenia emerytalno-rentowe, które bez sprawdzania ich zdolności kredytowej zdecydują się oddać na ten cel swoją nieruchomość.

CO W PRZYPADKU ZADŁUŻONEJ NIERUCHOMOŚCI?

Przez długi w spółdzielniach, firmach pożyczkowych, czy bankach, wielu osobom grozi zajęcie nieruchomości. Złe decyzje, oszukańcze działania, czy sztaby prawników ze strony instytucji finansowych uniemożliwiają skuteczną obronę normalnemu człowiekowi. W takim przypadku, skorzysta-nie z odwróconej hipoteki lub dożywotnej renty jest mało prawdopodobne. Ratowanie mieszkania czy domu, zarówno przed jego utratą jak i długami, bez doświadczonych prawników jest wręcz niemożliwe. Twój Prawnik 24 specjalizuje się w tematach zapobiegania utraty nieruchomości i powiększania się długów. Oddłużanie nieruchomości to szereg zgodnych z prawem sposobów, które umożliwią zachowanie Twojego majątku. Wszystkich zainteresowanych pomocą w zakresie sprawdzenia umów lub oddłużenia nieruchomości, zapraszamy na darmową analizę sytuacji przez doradcę. Na pewno znajdziemy jakieś rozwiązanie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 19 kwiecień 2020 15:34
reklama
reklama