Uroczysta Gala na zakończenie Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia

wrzesień 12, 2019 3533
Przekazanie symbolicznego czeku na ręce prezeski Hospicjum Grażyny Chorąży Przekazanie symbolicznego czeku na ręce prezeski Hospicjum Grażyny Chorąży archiwum redakcji BR

IX Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia dobiega końca. Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji odbędzie się 28 września o godz. 17.00 w Sali Redutowej Hotelu pod Orłem w Bielsku-Białej.

Wrzesień zamyka wydarzenia Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia, który w tym roku odbywa się już po raz dziewiąty. Pomysłodawczynią i honorową patronką Kongresu jest wieloletnia posłanka na sejm RP pani Mirosława Nykiel. Gdy prześledzimy historię poszczególnych edycji tego wydarzenia, to widać wyraźnie, iż przez te wszystkie lata nabrało ono olbrzymiego rozmachu i stało się największą lokalną imprezą o bardzo różnorodnym charakterze, integrującą kobiety z całego regionu. Jest to niewątpliwie efekt pracy i chęci do działania dużej grupy kobiet, które przez te wszystkie lata starały się, aby z roku na rok wydarzenie to stawało się coraz ciekawsze i atrakcyjniejsze dla wszystkich (nie tylko dla pań), niezależnie od wieku i zainteresowań. Od 2017 r. Kongres zmienił swoją formułę - z kilku dni zamienił się w wydarzenie trwające niemal przez cały rok - od kwietnia do września.
Przez cały ten czas, w różnych punktach miasta, organizowane są spotkania, warsztaty, prelekcje i wydarzenia o charakterze kulturalnym. Organizatorkami tych eventów są głównie kobiety, którym udało się zrealizować swoje marzenia i niejednokrotnie osiągnąć przy tym sukces.
Dzieląc się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami, pokazują, że często niemożliwe staje się możliwe. I tak podczas tego-rocznej edycji Kongresu, w miesiącu marcu w Sali Ceremonialnej przy cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej odbył się spektakl „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” w wykonaniu artystów lubelskiego Teatru NN. Kwiecień zaowocował spotkaniem poświęconym tematyce praw pacjenta i lekarza oraz problemowi związanemu z boreliozą.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także zorganizowana w maju, II edycja wydarzenia „Matki i córki 2 - więzi ponad wszystko”.Bielska Wyższa Szkoła im. Tyszkiewicza zaprosiła panie na czerwcowe spotkanie pod hasłem „Beauty Tyszkiewicz - liczy się wnętrze, a i tak wszyscy patrzą na wygląd”. We wrześniu czeka na nas jeszcze jedno wydarzenie pod nazwą „Kobieta aktywna”, które skierowane jest do kobiet przedsiębiorczych, zarówno tych aktywnych zawodowo, jak i poszukujących pracy. Spotkanie odbędzie się 18.09 w Klubokawiarni AUQARIUM o godzinie 17.30.

Atrakcją muzyczną tegorocznej Gali będzie występ Soni Bohosiewicz, która swoim spektaklem słowno-muzycznym pt: „10 sekretów Marilyn Monroe” przeniesie nas w klimat lat 50. i 60. - czas wielkich gwiazd kina i estrady: Elli Fitzgerald i Franka Sinatry…,

Uroczystym podsumowaniem każdej edycji Kongresu jest gala, podczas której wręczona zostanie statuetka „Perły Podbeskidzia”, autorstwa bielskiej rzeźbiarki - pani Lidii Sztwiertnia. Nagroda trafi do kobiety, której działanie, praca lub pasja w szczególny sposób wyróżniają się na tle lokalnej społeczności. Wyboru, spośród zgłoszonych kandydatek, dokona Kapituła Kongresu. Warto przypomnieć, iż dotychczas laureatkami Perły zostały: Grażyna Chorąży - Prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, Małgorzata Kiereś - etnograf z Istebnej, Maria Sysak-Łyp - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem”, Agnieszka Gorgoń-Komor - radna miejska, lekarz, Anna Feny- Taylor - wnuczka pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, Eryka Binek-Pytlowany - emerytowana nauczycielka z Jaworza.

Regionalny Kongres Kobiet to także czas na dzielenie się z innymi. W ramach ubiegłorocznej edycji zebrano kwotę 10 tys. złotych ze sprzedaży książki Urszuli Bożałkińskiej „Ona, On i Wojna”, którą w całości przekazano na bielskie Hospicjum im. Jana Pawła II .

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 14 wrzesień 2019 17:37
reklama
reklama