Teatr Polski wychodzi do widza

kwiecień 22, 2020 2894

Czwarty etap "odmrażania gospodarki" przewiduje otwarcie teatrów i kin z zachowaniem stosownego reżimu sanitarnego. Oczywiście zależeć to będzie od aktualnego stanu zachorowań w kraju i dynamiki rozprzestrzeniania się epidemii. Niezależnie od wszystkiego pełni optymizmu aktorzy Teatru Polskiego gotowi są do działania.

A oto jakie niespodzianki przygotowuje dla swoich widzów Teatr Polski w Bielsku-Białej.

Spektakle w skali mikro

Sytuacja jaka nas wszystkich zastała na początku marca, sprawiła, że to nie widzowie przychodzą do teatru tylko teatr przychodzi do nich. Za pośrednictwem ekranu komputera czy smartfonu staramy się dać Państwu namiastkę teatru. na Facebooku Teatru Polskiego aktorzy w rozmaitych formach, w niekonwencjonalny sposób przypominają spektakle, które miały się odbyć w marcu i kwietniu; powstają, filmy, listy, pamiętniki. Warto poprawić sobie humor zaglądając na nasz fb i Instagram. Te krótkie formy same stają się mikrospektaklami czy mikroserialami; cieszymy się z entuzjastycznego odbioru tej aktywności. Planujemy też w najbliższym czasie pokaz online kilku tytułów archiwalnych; o wszystkich kolejnych zamierzeniach informujemy na stronie i w mediach społecznościowych.

Spektakle pod specjalnym nadzorem przez całe wakacje

Po optymistycznych prognozach, mówiących o „odmrażaniu” i przywracaniu działalności instytucji kultury w drugiej połowie maja, przygotowaliśmy i opublikowaliśmy na stronie internetowej repertuar teatru na ostatnią dekadę maja i czerwiec. Cieszy nas Państwa entuzjastyczny odzew i chęć rezerwowania biletów. Mamy nadzieję, że to już niedługo będzie możliwe i nasze plany nie pozostaną w sferze marzeń. Jesteśmy też przygotowani do grania przez cały okres wakacji. Chcemy odrobić stracone miesiące, niemal 80 spektakli, które zabrał nam koronawirus. Zakładając, że po otwarciu teatr będzie musiał zastosować rekomendowane w pozostałych placówkach publicznych środki ostrożności, szyjemy maseczki dla widzów. Chcemy być przygotowani, kiedy tylko zapadnie decyzja o powrocie do normalności teatralnej - czyli spotkania w teatrze.

Czerwcowa premiera (może w wersji on-line)

Nie koniec na tym. Na 5 czerwca zaplanowaliśmy premierę - prapremierę polską spektaklu „W górę!” tyt. (Oryginalny „The Hill”) autorstwa Petera Quiltera w przekładzie Bartosza Wierzbięty. Oba te nazwiska gwarantują wspaniałą zabawę. Quilter to autor „Boskiej!” czyli sztuki o najgorszej śpiewaczce świata Florence Jenkins, Granej z powodzeniem już drugi sezon na naszej scenie. Bartosz Wierzbięta to autor kongenialnych, błyskotliwych przekładów dialogów m.in. w kultowych animacjach „Shrek” ,”Rybki z ferajny” czy „Madagaskar”) . Spektakl wyreżyseruje Witold Mazurkiewicz, zagrają Piotr Gajos, Tomasz Lorek i Rafał Sawicki. Jeśli z powodu przedłużenia obostrzeń sanitarnych, spotkanie z Państwem na widowni teatru 5 czerwca okaże się utrudnione- premiera odbędzie się online.

Własna platforma teatralna

W tym celu teatr przygotowuje – jak pierwszy w Polsce - własną platformę, a wydarzeniem, które zainicjuje jej działanie będzie „Fabryka Sensacji Proszyk i Kachel”. Jej specjalna jubileuszowa edycja, miała miejsce w lutym. Powtórka zaplanowana na 18 maja może jeszcze nie odbyć się w tradycyjnej formie. Jeśli tak się stanie, tego dnia na platformie teatralnej zobaczą Państwo nieco inną, ale równie atrakcyjną odsłonę. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogli dostać biletów na 18 maja.

Teatr samochodowy

W planach mamy, też chyba jako pierwsi, stworzenie odpowiednika kin samochodowych, które na świecie wznawiają swoją działalność – my proponujemy teatr samochodowy; aktorzy wystąpią na scenie plenerowej, ich widoczność wspomogą telebimy, a specjalne transmitery umożliwią odbiór dobrej jakości dźwięku w każdym samochodzie. Przychylność i chęć współpracy przy tym projekcie wyraziły władze miasta; na razie z uwagi na niemożność organizowania wydarzeń w przestrzeni otwartej -czekamy… A potem -„jedziemy z teatrem”

Nie samą sceną aktorzy żyją

Obecna sytuacja nie pozostaje bez wpływu na kondycję finansową teatrów i instytucji kultury. Tym bardziej dziękujemy tym wszystkim, którzy zdecydowali się nie oddawać biletów na odwołane wydarzenia. Gwarantujemy możliwość „oddania” spektakli, wydłużyliśmy termin ważności biletów do końca roku. W tym także biletów-prezentów. Poza działaniami artystycznymi teatr stara się włączyć w działania prewencyjne związane z pandemią podejmowane przez władze miasta m.in. włączając się w akcję rozwożenia posiłków dla bezdomnych oraz przygotowując czytane przez aktorów ogłoszenia społeczne. Mamy nadzieję być medium, dzięki któremu istotne informacje dotrą do Państwa w nieco niekonwencjonalnej formie za pośrednictwem znanych i lubianych aktorów; do tej pory czytane, już niebawem przybiorą formę bardziej teatralną, o czym niebawem będzie się można przekonać śledząc media społecznościowe urzędu miasta oraz teatru.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 kwiecień 2020 16:03
reklama
reklama