Rozmowa miesiąca z posłanką na Sejm RP Mirosławą Nykiel

By wrzesień 11, 2019 3187
Senior BB - dodatek do miesięcznika Bielski Rynek wydanie wrzesień 2019 Senior BB - dodatek do miesięcznika Bielski Rynek wydanie wrzesień 2019

24 sierpnia ulicami Warszawy przeszła VI Ogólnopolska Parada Seniorów. Na jednym z transparentów, niesionych przez barwny i rozśpiewany korowód seniorów, pojawiło się znamiennie brzmiące hasło "Mamy 10 milionów głosów i nie zawahamy się ich użyć". Seniorzy to ogromna siła, która może w znaczący sposób wpłynąć na to, co będzie się działo przy urnach wyborczych.

Jak o głosy seniorów chce zawalczyć Platforma Obywatelska i jej Koalicjanci?
Mirosława Nykiel: Bardzo zależy nam na głosach seniorów i nie mówimy o tym tylko przed wyborami. O dobrą politykę senioralną walczymy od dawna. Jeszcze pod rządami Premier Ewy Kopacz, w trakcie spotkań z seniorami, pokazywaliśmy w prezentacjach, kiedy i jak rodziła się cała polityka senioralna. Tak powstał nasz projekt Polska Seniora, który stał się naturalną kontynuacją i rozwinięciem tych spotkań. Opiera się on na trzech filarach: Godne Życie, Zdrowe Życie i Aktywne Życie.

Pani działanie skupiło się na zespole tematycznym „Aktywne życie seniora”.
M.N.: Filar programowy Aktywne Życie zawiera wiele istotnych punktów, których realizacja może znacząco wpłynąć na jakość i komfort życia naszych seniorów. Zawiera on między innymi:
1.Wsparcie Rad Seniora.
2.Senioralny budżet obywatelski
3.Krajowa Karta Seniora
4.Karnet aktywizacyjny dla seniora
5.Biuro Seniora w każdym powiecie
6.Całodobowy telefon zaufania.

Ostatni projekt ustawy, złożony do Sejmu przez Polskę Seniora dotyczył właśnie Rad Seniorów. Jaki jest na dzisiaj status tego projektu?
M.N.: Tu mogę zacząć od dobrej wiadomości, otóż nasz projekt ustawy wspierający Rady Seniorów, złożony kilka tygodni wcześniej, był ostatnio przedmiotem obrad komisji sejmowej i zyskał jednogłośną akceptację ponad podziałami politycznymi. To bardzo dobry prognostyk na uchwalenie ustawy jeszcze w tej kadencji sejmu!

Dlaczego ustawa o Radach Seniorów ma tak duże znaczenie?
M.N.: Chodzi o to, aby obecnie funkcjonujące Rady Seniorów otrzymały finansowanie, a także aby określone zostały zasady obligatoryjnego powoływania Rad Seniorów na każdym szczeblu samorządu. Na spotkaniach z seniorami często padały pytania ze strony samorządów i seniorów, kto ma finansować zadania związane z działalnością Rad Seniorów. Mam nadzieję, że na koniec tej kadencji pytań w tym temacie nie będzie. Nasza radość była tym większa, że kilkuletnie działania przyniosły oczekiwany efekt!

Rozumiem, że z podobnym problemem boryka się także bielska Rada Seniorów?
M.N.: W naszym mieście bardzo aktywnie działa Rada Seniorów przy Prezydencie Miasta, pod kierownictwem Elżbiety Rosińskiej. Jestem pod ogromnym wrażeniem działalności pani przewodniczącej, lecz zawsze był problem z finansowaniem działalności Rady, co znacznie hamowało jej funkcjonowanie. Jak przyjmiemy ustawę, o której wspomniałam wcześniej, problemu nie będzie. 

Od czasu ogłoszenia projektu Polska Seniora, przeprowadzane były liczne konsultacje z seniorami. O co najczęściej pytali, jakie były ich oczekiwania?
M.N.: W ciągu ostatnich kadencji posłanki PO odbyły ponad 80 konsultacji z seniorami w całej Polsce (największe konsultacje
w kraju), rozmawiając z 5 tysiącami seniorów i konsultując nasz program. W efekcie naszego działania do programu PO weszły już gotowe i skonsultowane propozycje programowe. Chcę przypomnieć, że w Bielsku-Białej też takie konsultacje miały miejsce i uczestniczyło w nich ponad 100-u seniorów. Jeszcze raz dziękuję im za dyskusję i bardzo ważne wnioski. Niestety smutny wniosek z senioralnych konsultacji jest taki, że w wyniku przeprowadzanych ankiet dotyczących wysokości emerytur, przytłaczająca większość emerytów (ok. 90%) otrzymuje świadczenia w przedziale od 800,00 do 1200,00 zł. To jest bardzo ważny wniosek dla rządzących i konieczność odpowiedzi na pytanie: na co stać polskiego emeryta? Jak wiemy przeciętnego emeryta stać na niewiele, dlatego tworząc programy musimy zawsze o tym pamiętać - nie o doraźnej daninie w postaci trzynastej pensji, tylko o działaniu stałym, wzmacniającym jego „kieszeń”.

Program Polska Seniora ostatecznie oparł się na 10 punktach, które znalazły swoją naturalną kontynuację w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Które z nich wg Pani są najbardziej istotne i które mają największą szansę na realizację?
M.N.: Nasz program to emerytura bez podatku. Przez całe nasze życie zawodowe płaciliśmy podatek, więc w czasie emerytalnym nie powinniśmy. Pytała pani o wnioski z konsultacji - to właśnie wtedy najczęściej słyszeliśmy oklaski. Emeryci chcą emerytur bez podatków. Wzorem ustanowionych budżetów obywatelskich, chcemy aby na każdym szczeblu samorządu był tworzony budżet senioralny i był wyłącznie do dyspozycji seniorów. Chcemy, aby seniorzy w całej Polsce mieli podobne przywileje, nie chcemy, aby jeden senior miał lepszy, czy tańszy dostęp do dóbr kultury, rehabilitacji, sportu i innych udogodnień, tylko dlatego że mieszka w bogatszym mieście. Stąd nasza propozycja ujednolicenia Karty Seniora. Biuro seniora w każdym mieście - po to, aby senior miał dokąd pójść aby uzyskać pomoc w różnych, życiowych problemach.
Natomiast całodobowy telefon zaufania ma służyć seniorowi wówczas, kiedy nie jest w stanie wyjść ze swojego miejsca zamieszkania i uzyskać pomoc lub zgłosić sprawy, jakie go nurtują. Nawet wtedy, kiedy czuje się samotny, przez telefon zaufania ma mieć z kim o tym porozmawiać.
W centrum gdzie będzie działał telefon zaufania będzie pełnił dyżur lekarz, psycholog i inni specjaliści. Chcę tu podkreślić, że monitoruję starania o powstanie centrum integracji seniora w Bielsku-Białej, które ma znajdować się w budynku przy dawnych kortach tenisowych w centrum miasta. Będę pilnować, aby takie centrum jak najszybciej powstało.

13 emerytura - to także zamysł obecnego rządu, czym różni się ten projekt od tego, co chce zaproponować Koalicja?
M.N.: Chcę przypomnieć, że był to pomysł mojego ugrupowania. Rządzący przejęli go przed wyborami, a przecież 13 emerytura, to jak sama nazwa wskazuje powinna być wypłacana w styczniu. Potwierdza to smutny fakt, że to tylko doraźne zabiegi przedwyborcze dla PIS-u, a nie troska o poprawę doli polskiego emeryta. Rządzący twierdzą teraz, przed kolejnymi wyborami, że to nie było jednorazowe świadczenie, tylko stałe. To nie prawda! Zapytajcie, gdzie w budżecie na rok 2020 jest kwota na ten cel zarezerwowana. My wprowadzimy 13 emeryturę, jako stałe świadczenie, wypłacane co roku w styczniu i bez podatku.

Skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, krótszy czas pobytu na SORZ-e - na te postulaty z nadzieją zerkają nie tylko seniorzy. Co w tej kwestii należy zrobić w pierwszym rzędzie?
M.N.: Zgodnie z naszym programem skrócimy termin oczekiwania na wizytę u specjalisty do 21 dni dla każdego obywatela, a oczekiwanie na oddziałach SOR nie będzie dłuższe niż 60 minut. Cały pakiet rozwiązań dla seniorów w tej kwestii przedstawię w najbliższym czasie.

z posłanką na Sejm RP Mirosławą Nykiel rozmawiała Agata Rucińska

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 12 wrzesień 2019 10:01
reklama
reklama