Pomimo występujących czynników ryzyka, żylakom możemy skutecznie zapobiegać. Istotną rolę odgrywa tu świadomość, na temat tego, co jest przyczyną do pojawiania się nieestetycznych pajączków czy pogrubionych i uwypuklonych żył. Im wcześniej poznamy czynniki ryzyka powstawania żylaków, tym wcześniej możemy rozpocząć skuteczną profilaktykę.
CZYNNIKI RYZYKA POWSTAWANIA ŻYLAKÓW
- Uwarunkowania Genetyczne - żylaki są schorzeniem często dziedziczonym. Ludzie obciążeni genetycznie tym schorzeniem mają cienką ścianę żył, a to prowadzi do pogorszenia wytrzymałości i łatwości rozciągania.
- Ciąża - im więcej razy kobieta była w ciąży, tym częściej cierpi z powodu żylaków. W ciąży niekorzystny wpływ na żyły mają zmiany hormonalne, przyrost masy ciała, a także ucisk żył miednicy przez powiększającą się macicę, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Z tych powodów, każdej kobiecie w czasie ciąży zaleca się nosić rajstopy profilaktyczne.
- Otyłość większa masa ciała stwarza wyższe ciśnienie w żyłach.
- Zwiększona aktywność fizyczna nóg - długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej - w przeciwieństwie chodzenia jest korzystne. Typową grupą ludzi, którzy cierpią z powodu żylaków, są kelnerka (kelner) i sprzedawczyni (sprzedawca).
- Nieodpowiednia Odzież - ściągacze w skarpetach, pończochy i rajstopy, które uciskają, a także wszelkie inne ciasne ubranie staje się czynnikiem ryzyka w rozwoju żylaków. Także buty na wysokich obcasach nie są odpowiednie w przypadku żylaków.
- Brak ruchu - podczas długotrwałego obciążenia statycznego, krew gromadzi się w nogach, co powoduje powstawanie żylaków. Aktywność fizyczna wspomaga powrót krwi do mięśnia sercowego za pomocą pompy napędzanej - w szczególności poprzez mięśnie łydki. Im lepiej pompa pracuje, tym łatwiej, utrzymać powrót krwi żylnej i nie dochodzi do zastoju żylnego.
- Wiek.
- Zapalenie - często przyczynia się do uszkodzenia zastawek żylnych.
Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, w przypadku profilaktyki przeciwżylakowej istotną rolę odgrywa tryb życia. Przedstawiamy kilka prostych rad, jak zadbać o własne zdrowie.
SIEDEM RAD W ZAKRESIE PROFILAKTYKI PRZECIWŻYLAKOWEJ
- Ruch: Chodź na spacery, biegaj, uprawiaj jazdę na rowerze lub pływanie. Ruch wspomaga działanie pompy mięśniowej kończyn dolnych, a tym samym krążenie krwi.
- Jadłospis: Dostarczaj organizmowi w pożywieniu odpowiednią ilość witaminy C i E, błonnika, wapnia, magnezu i cynku.
- Nogi na stole: W ciągu dnia znajdź chwilę dla swojego zdrowia i posiedź z nogami lekko uniesionymi. Wspomagasz w ten sposób krążenie krwi w kończynach dolnych.
- Nie ograniczaj krążenia: Wystrzegaj się długiego stania lub siedzenia, zakładając nogę na nogę, noszenia ciasnych spodni i wysokich obcasów.
- Zimny prysznic: Stosuj zimny prysznic lub zimne okłady na nogi.
- Gimnastykuj się: Spróbuj krążyć nogami w kostkach w obu kierunkach, prostować i zginać palce nóg, przyciągać zgięte nogi do klatki piersiowej i prostować je lub wykonywać rowerek, leżąc na plecach. Niektóre z tych ćwiczeń możesz wykonywać także w biurze lub poczekalni.
- Pończochy profilaktyczne: Noś podkolanówki lub pończochy profilaktyczne marki Avicenum. Wysokiej jakości produkty profilaktyczne na pierwszy rzut oka są już nie do odróżnienia od zwykłych pończoch, a ich oferta jest bogata. Jednak zawsze upewnij się, że wybrany przez Ciebie fason ma ściągacze lub koronki, które nie uwierają, nie powodują obrzęków i nie ograniczają krążenia krwi.