Pospiesznym do miłości

kwiecień 19, 2019 3640

„Pospiesznym do miłości” to nowa książka Juliusza Wątroby. Zawiera trzynaście opowiadań, różnorodnych tematycznie – od romantycznych po skandalizujące; od skrzących się humorem, po dramatyczne; od realistycznych po abstrakcyjne. Jest to 45 publikacja w dorobku Juliusza Wątroby – poety, satyryka, prozaika, kabareciarza, autora spektakli teatralnych, pieśni i piosenek. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa „Śląsk”. Zapraszamy na spotkanie z autorem i jego książką już 7 maja o godzinie 17.00 do Książnicy Beskidzkiej przy ulicy Słowackiego 17 a.

„Chodziły za mną te opowiadania”. – Opowiada Juliusz Wątroba, autor książki„Pospiesznym do miłości”. – „Wpraszały się, naprzykrzały, kołatały do zamkniętych drzwi, nie dawały spać… Nie miałem więc żadnych szans, by przed nimi uciec, schować się, przeczekać, ale je w końcu napisać… A każde zakotwiczone w rzeczywistości, trzymające się mocno życia, jak kleszcz głodny  krwi,  skóry… Więc sytuacje autentyczne – i owa nieszczęsna mozaika wyburzona haniebnie, i mój „areszt” w peerelowskim przedszkolu, i spadochroniarz lądujący na dachu wieżowca… I postacie wprost z życia wzięte: kobiety, które spotkałem czy faceci, których lepiej żebym nie spotkał…”

W książce „Pospiesznym do miłości” czytelnik odnajdzie autora takim, jakim jest w istocie w swojej różnorodnej i przewrotnej twórczości – raz pod postacią beztroskiego  błazna, czy uwodziciela, by po chwili spotkać się z ciężko doświadczonym przez los człowiekiem zanurzonym w dramacie przemijania. Jeśli do tego doda się inteligencję, błyskotliwość i lekkość, z jaką pisarz porusza się w „dobrym słowie”, to lektura warta jest poznania.

„Wszystkie historie stanowiące kanwę opowiadań zostały przepuszczone przez moje szare komórki (które w czasie pisania stają się kolorowe!), przemieszane w czasach i w przestrzeniach, ubarwione (chorą?) wyobraźnią”. – Wyjaśnia pisarz Juliusz Wątroba. – „Oczywiście – tematem dominującym jest tytułowa miłość,  nadająca sens i bezsensy naszym skomplikowanym życiorysom, których scenariusze pisze (jestem tego pewien!) błyskotliwy Intelekt, czasem bawiący się nami i z nami beztrosko, czasem łagodny i dobrotliwy, to znów złośliwy i okrutny, jednak zawsze nieprzewidywalny…”

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwiecień 2019 12:35
reklama
reklama