Polecony bez awiza w skrzynce

kwiecień 24, 2020 2552

Od środy (22 kwietnia) listy polecone mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata. Natomiast dla przesyłek kurierskich zawieszono obowiązek uzyskania pokwitowania odbioru. W związku ze zmianą zapisów w Prawie pocztowym, poczta wprowadziła nowe, jeszcze bezpieczniejsze wytyczne dotyczące doręczania przesyłek listowych poleconych oraz paczek pocztowych i przesyłek kurierskich. Zmiany te nie dotyczą przesyłek wysłanych przez sądy, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego, a także wysyłanych do tych instytucji.

Ministerstwo Cyfryzacji i Poczta Polska wprowadzają także nową usługę, która zapewni możliwość odbioru korespondencji listowej poleconej elektronicznie bez konieczności bezpośredniej obsługi w miejscu zamieszkania czy w placówce pocztowej.

Poczta Polska nadchodzące do klientów przesyłki polecone przetworzy w formę dokumentu elektronicznego i udostępni kopertę oraz zawartość przesyłki w eSkrzynce Użytkownika założonej przy użyciu profilu zaufanego. Dodatkowo każda przesyłka zostanie po upływie miesiąca od udostępnienia przesłana na wskazany adres.

W ramach usługi obsługiwane będą przesyłki polecone, których zawartość stanowi korespondencja, z wyłączeniem przesyłek wysyłanych przez: sądy i trybunały, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego.

By móc skorzystać z usługi należy posiadać profil zaufany. Wszelkie informacje o usłudze wraz z możliwością założenia eSkrzynki obywatele znajdą także na dedykowanej stronie na portalu gov.pl.

Możliwość odbioru przesyłek poleconych w postaci elektronicznej dostępna będzie do 30 września br. Szczegółowe informacje nt. usługi dostępne są w regulaminie.

Centrum Skanowania Poczty Polskiej spełnienia wymagania z normy ISO/IEC 27001 i posiada certyfikat zgodności z przedmiotową normą w zakresie usługi przetwarzania i skanowania dokumentów. Ponadto personel Centrum Skanowania posiada poświadczenia bezpieczeństwa, zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych. Usługa świadczona jest na podstawie art. 15 zzu1 i nast. ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Poczta Polska jako Wyznaczony Operator Pocztowy realizuje zadanie wykonywania usług pocztowych, w sposób ograniczający bezpośrednią obsługę interesantów, w celu zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się wśród ludzi choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej tym wirusem.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 kwiecień 2020 12:30
reklama
reklama