Nowa rzeźba na bielskim szlaku bajek

kwiecień 17, 2020 2809
Nowa rzeźba na bielskim szlaku bajek UM fot. Paweł Sowa

Na bielskim szlaku bajek stanie nowa rzeźba, tym razem przedstawiająca bohaterów bajki "Porwanie Baltazara Gąbki".

Rzeźba, której model w skali 1:6 przygotowała jej projektantka i twórczyni Lidia Sztwiertnia, przedstawia Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka, stojących przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki.
Miasto prowadzi obecnie formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Uzyskało już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga – współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.
Tak jak planowano wstępnie, Smok Wawelski z Bartolinim staną w obrębie placu Wojska Polskiego, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej. Realizacja rzeźby zaplanowana została na grudzień 2020 r. Na jej odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do początku roku 2021. Będzie to już czwarty punkt na szlaku bajek obok: Reksia, Bolka i Lolka oraz Łowcy zwierząt Pampaliniego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany niedziela, 19 kwiecień 2020 11:08
reklama
reklama