Niepospolite właściwości pospolitego chwastu

By Monika Tyrna sierpień 04, 2020 1083

Mniszek pospolity (Taraxacum officinale) nazywany mleczem lub dmuchawcem jest chyba jedną z niewielu rośli, którą każdy z nas wskaże bezbłędnie, gdy tylko zobaczy ją na łące.Mniszek lekarski występuje w Europie, Azji i Ameryce Płn. W Polsce jest powszechnym chwastem rosnącym na łąkach, ugorach i trawnikach. Wystarczy jednak odrobinę wiedzy na temat jego właściwości leczniczych, aby zacząć ją doceniać i korzystać z jej dobrodziejstw.

Niewątpliwą zaletą mniszka jest to, że w ziołolecznictwie wykorzystuje się całą roślinę. Surowcem zielarskim są zarówno liście, kwiaty jak i korzeń. Liście są bogate w witaminy: A, C oraz te z grupy B, a także w sole mineralne: potas, krzem, żelazo i magnez. Zawierają również związki gorzkie, ale to nie przeszkadza by stały się świeżym dodatkiem do sałatek. Kwiaty z kolei to doskonałe źródło luteiny oraz flawonoidów. Korzenie zaś zawierają między innymi trójterpeny, fitosterole i inulinę, która doskonale wzmacnia nasz system odpornościowy.

Ze względu na bogactwo składników ta żółto kwitnąca roślina jest szeroko wykorzystywana w fitoterapii. Jej działanie żółciopędne wspomaga procesy trawienia i metabolizm oraz przynosi ulgę w chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Właściwości odtruwające wykorzystujemy by wspomagać regenerację wątroby oraz regulować jej pracę i to nie tylko w niestrawnościach, ale również po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby czy w początkach marskości. Zawarte w mleczu związki goryczkowe poprawiają trawienie i pobudzają łaknienie dlatego często zalecane są przy kłopotach z żołądkiem, trzustką czy śledzioną. Moczopędne działanie mniszka pomocne będzie w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek i w kamicy moczowej oraz w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Mniszek może być również stosowany w początkowym stadium cukrzycy i miażdżycy oraz w zmniejszaniu obrzęków. Zewnętrznie sok mleczny stosuje się na kurzajki i brodawki a w przekazach starogreckich, jakie opisuje arabski lekarz Awicenna, znajdziemy jego zastosowanie jako środek do przemywania oczu, oczywiście po rozcieńczeniu wodą.</p>

Rośliny pozyskuje się ze stanowisk naturalnych by potem stały się cennym składnikiem mieszanek ziołowych lub były wykorzystywane samodzielnie w postaci naparów, odwarów lub soku. Gotowe preparaty znajdziemy w aptekach i sklepach zielarskich. Możemy także wybrać się na łąkę oddaloną od drogi i sami pozyskać tę cenną roślinę. Liście na susz zbieramy wyłącznie wiosną do momentu pojawienia się kwiatów. Potem przychodzi czas na kwiaty, które zbieramy bez szypułek w czasie kwitnienia. Aż w końcu, jesienią wykopujemy korzenie. Nasze zbiory suszymy w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Pamiętajmy jednak, by mimo pospolitości tej rośliny, pozostawić chociaż trochę kwiatów by były pożytkiem dla pszczół. Bowiem mniszek oprócz swoich właściwości leczniczych, które są takie cenne dla nas jest dodatkowo rośliną miododajną. Dlatego kiedy wyrywamy mniszka z naszych rabatek czy trawników spójrzmy na niego bardziej przychylnym okiem.

Monika Tyrna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 sierpień 2020 19:17
reklama
reklama