MIEJSKI DOM KULTURY UCHYLA DRZWI

"Wiemy, że odbiorcy naszej oferty, podobnie jak pracownicy domów kultury, z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie ulubionych zajęć. Stąd pomysł nagrania w plenerach naszego miasta bardzo osobistej wersji niezapomnianego przeboju Zbigniewa Wodeckiego pt. „Lubię wracać”. Głęboko wierzę, że głos czternastoletniej Oli Bielewicz niesie pozytywne przesłanie i wyraża nasze wspólne marzenie o szybkim powrocie do wspaniałych czasów"– mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury Zbigniew Hendzel.

MDK w Bielsku-Białej ostrożnie przygotowuje się do odmrożenia działalności kulturalnej w formie zajęć stałych w poszczególnych jedenastu placówkach filialnych.
Część zajęć, których nie możemy uruchomić w tej chwili nadal będzie prowadzona zdalnie, ale czynimy starania, aby stopniowo, w sposób bardzo bezpieczny dla uczestników, zacząć je organizować już na miejscu, w naszych domach kultury – zaznacza Zbigniew Hendzel.

Działalność domów, centrów i ośrodków kultury w skali kraju jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od lokalnych uwarunkowań, możliwości i potrzeb odbiorców, dlatego to kierownicy poszczególnych placówek, po niezbędnych konsultacjach z dyrektorem MDK, będą przygotowywać się do stopniowego otwarcia, organizować pracę i proponować bezpieczne zajęcia w odniesieniu do wytycznych Ministerstwa oraz zaleceń miejscowego Sanepidu.

Przez cały czas zamrożenia konwencjonalnej aktywności, związany bezpośrednio z sytuacją pandemii, Miejski Dom Kultury z powodzeniem prowadził – i nadal prowadzi – intensywne działania on-line, realizowane w ramach akcji #zostanwdomu z MDK w oparciu o konta poszczególnych placówek na portalach społecznościowych oraz główny fan page: MDK Bielsko-Biała na Facebooku. Zgodnie z tygodniowym planem zajęć od końca marca przygotowano i zrealizowano na bieżąco dziesiątki nietuzinkowych konkursów i interesujących warsztatów, a także spotkań, wernisaży oraz filmów z udziałem zespołów działających w strukturach MDK.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniło plan odmrożenia instytucji kultury oraz przedstawiło szereg warunków dotyczących organizacji i prowadzenia zajęć. Ministerstwo rekomenduje utrzymanie w możliwie jak najszerszym stopniu działalności w sieci oraz poszukiwanie i prowadzenie innych form działalności nie wymagających bezpośrednich kontaktów z publicznością. Jednocześnie zgadza się na prowadzenie zajęć pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy uczestnikami zajęć.

Wytyczne Ministerstwa są bardzo rygorystyczne, tym bardziej, że domy kultury prowadzą bardzo zróżnicowane zajęcia kulturalne dla wielu grup wiekowych o zróżnicowanej liczebności. Zadanie jest bardzo skompilowane, ale najważniejsze jest to , że musimy zrobić wszystko, aby każdy dom kultury był bardzo dobrze przygotowany do aktualnych warunków epidemiologicznych. Musi spełnić szereg wymagań, aby być bezpieczny zarówno dla pracowników i animatorów kultury, jak nade wszystko dla uczestników zajęć – podkreśla Zbigniew Hendzel.
Chcę zaznaczyć, że przygotowujemy się również do corocznej AKCJI LATO, która od wielu lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Na pewno, ze względu na wymogi sanitarne, w tym roku nie skorzysta z niej rekordowa liczba 1200 dzieci, jak to było w poprzednie wakacje. Grupy będą mniej liczne, forma warsztatów bardziej kameralna, ale na pewno ciekawa i bezpieczna. Mamy nadzieję, że krok po kroku wrócimy do normalnego funkcjonowania. Bardzo za Wami tęsknimy i wierzymy, że wszystko będzie dobrze…

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 czerwiec 2020 11:00
reklama
reklama