Kluby Seniora znów działają

By sierpień 04, 2020 2287

Jak w chwili obecnej, w czasie trwającego jeszcze stanu pandemii wygląda działalność bielskich Klubów Seniora zapytaliśmy panią Olgę Bogumił-Nowrotek - kierowniczkę Ośrodków Wsparcia dla Osób Starszych w bielskim MOPS-ie.

Ośrodki Wsparcia dla Osób Starszych wznowiły swoją działalność od 1 czerwca br. Działamy w oparciu o Regulamin Zasad Bezpieczeństwa w Ośrodkach Wsparcia dla Osób Starszych, działających w ramach MOPS-u w Bielsku-Białej na czas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego obowiązującego na terenie Polski. Zgodnie z Regulaminem nasi Podopieczni zostali podzieleni na mniejsze grupy, celem zachowania wymaganego dystansu społecznego. Do Ośrodków mogą przychodzić wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej, niepoddane kwarantannie ani izolacji. Wchodząc do Ośrodka opiekunowie mierzą tempera-turę Seniorom, a następnie obowiązkowo należy dezynfekować ręce. Prawie 80% Seniorów z chęcią i bez obaw wróciło do naszych Ośrodków, 20% Seniorów z uwagi na liczne obciążenia chorobowe wracało stopniowo np. po 1 miesiącu kilka osób jeszcze pozostało w do-mach.

Jak dowiedzieliśmy się od pana Daniela Leśniaka - psychologa pracującego w Ośrodkach Wsparcia dla Osób Star-szych podopieczni wszystkich placówek w okresie od 12 marca do 31 maja br. pozostawali w regularnym kontakcie telefonicznym z opiekunami Ośrodków i psychologiem. Z przeprowadzanych rozmów telefonicznych wyraźnie wynikało, iż największe obawy budził w nich lęk przed samotnością, brak kontaktów i interakcji z innymi osobami, brak aktywności. Ponadto Seniorzy zgłaszali również obawy związane z możliwością wystąpienia stanów demencyjnych, wynikających z izolacji społecznej. Dla wielu starszych i często samotnych ludzi bardzo waż-na była możliwość kontaktu telefonicznego nie tylko z rodziną, lecz także z opiekuna-mi Ośrodków, psychologiem oraz z innymi Seniorami, których poznali w naszych Ośrodkach.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 sierpień 2020 18:49
reklama
reklama