Roman Anusiewicz

Roman Anusiewicz

Operator filmowy. Fotoreporter - kameroman@op.pl

Kohutowe Shoguny

maj 06, 2019

Pochodzę z Rudzicy. Urodziłem się w tym właśnie domu, gdzie znajduje się moja galeria. Mama sama mnie urodziła ponieważ akuszerka nie zdążyła dojechać. Ukończyłem Państwowe Ognisko Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Następnie otrzymałem od Ministra Kultury uprawnienia artysty-plastyka. Jestem członkiem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich - tak mówi o sobie Florian Kohut - artysta malarz z Rudzicy, który przed laty wymyślił jedyne w Polsce “Święto Stracha Polnego”.

Zagrała w co najmniej 100 filmach, do tego dziesiątki a nawet setki ról teatralnych - Stanisława Celińska. Dziś coraz częściej możemy spotkać ją w nowej roli - na estradzie, jako autorkę i wykonawczynię piosenek niebanalnych, które wzruszają, niosą ze sobą przesłanie i mądrość życiową.

Za nami kolejna już 112 odsłona Bielskiej Sceny Kabaretowej. Jak zawsze był to wieczór pełen śmiechu i niespodzianek.

W sobotę 2-go lutego, w Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku-Białej odbył się 5-ty Jubileuszowy Dzień Kultury Japońskiej zorganizowany przy współpracy Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz z Akademią Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda. Główną atrakcją wydarzenia był znakomity 1,5 godzinny spektakl obrazujący życie w średniowiecznej Japonii. Następnie na scenie pojawili się zawodnicy karate i kendo demonstrujący swoje umiejętności. Tradycyjnie dla uczestników przygotowano konkursy, prelekcje oraz degustacje potraw z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jego kariera sportowa była pełna nieprawdopodobnych i dramatycznych spięć, zarówno w ringu jak i poza nim, iż posłużyła za kanwę scenariusza fabularnego filmu Juliana Dziedziny pt. "Bokser", w którym rolę pięściarza z Bielska zagrał Daniel Olbrychski. Marian Kasprzyk nigdy nie zdobył mistrza Polski, ale za to wywalczył złoty medal na olimpiadzie w Tokio w 1964 r.

Ostatni grzaniec

grudzień 25, 2018

20-go grudnia 2018 r. pożar strawił doszczętnie chatę grillową, którą znają wszyscy, którzy chociaż raz wędrowali w rejonie Pilska i Hali Miziowej. Tzw. chata grillowa to pozostałość po starym schronisku, wybudowanym tam prawie sto lat temu. Pierwsze plany budowy schroniska w okolicach Pilska powstały już w 1912 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego.

19 grudnia dwaj Mikołaje, polski i ukraiński, tak jak rok temu, przyjechali na bielską Starówkę na prawdziwych saniach. To był niesamowity wieczór wypełniony radością, śpiewem kolęd i wierszami w polskim i ukraińskim języku. Spotkanie ze Świętymi Mikołajami (Marcin i Wolodymyr), aniołami (Ula i Kristina) i diabłem (Robert) było niezwykle ciekawe dla polskich oraz ukraińskich dzieci,  które odwiedziły w tym dniu bielski Stary Rynek, gdzie połączyły się polskie i ukraińskie tradycje.

We wtorek 18 grudnia odbył się 111. wieczór Bielskiej Sceny Kabaretowej. Na scenie Teatru Polskiego pojawiły się tym razem dwie gwiazdy: bard Marek Majewski i grupa kabaretowa z Krakowa A jak.

Gościem 63 Bielskiej Sceny Piosenki Niebanalnej był  The Feel Harmonic, którą to grupę tworzą wokaliści Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Uwielbiają muzykę rozrywkową a ich ulubione style to: gospel, standardy jazzowe i polska piosenka. Mówią o sobie: śpiewem przekazujemy pozytywną energię.
Podczas grudniowego wieczoru wystąpili: Irmina Barczewska-Garus
, Katarzyna Muller-Wantuła, Agnieszka Zawierucha, Adam Seiffert Janusz Fabisiak. sekcja rytmiczna: Małgorzata Miriam Szymecka - perkusja Roman Huzior - kontrabas. Jako support zagrała grupa ProWokalni.

W styczniu 2018 r Ewa i Krzysztof Czaderowie otrzymali wyróżnienie w dziedzinie ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego za działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu bielskiego. Pan Krzysztof, pomimo wielu zajęć - oprócz pracy, zajmuje się także gospodarstwem, no i oczywiście tworzy - zgodził się na spotkanie, chociaż jak sam twierdzi "nie dbał nigdy o rozgłos".