Golarz z ulicy Schodowej

czerwiec 02, 2020 2304
Widok na ulicę Schodową Widok na ulicę Schodową archiwum redakcji BR

Ulica Schodowa ma swój początek na rynku Starego Miasta, zaś koniec na placu Żwirki i Wigury. Tam to właśnie, u jej wylotu można znaleźć na jednej ze starych kamienic wyłaniający się spod tynku napis w języku niemieckim “Raseur” - co w języku polskim oznacza golibrodę (golarza).

Niestety nie zachowały się żadne wzmianki pozwalające dokładnie określić w jakich latach funkcjonował tu zakład usługowy. Szacuje się więc iż był to koniec XIX i początek XX stulecia. Jest natomiast wielce prawdopodobne iż do końca II wojny światowej zakład prowadził jeden z braci Leńskich, gdyż jak wskazuje “Księga adresowa Bielska, Białej i okolic” właśnie pod numerem 5 na tymże placu mieszkali fryzjerzy: Wincenty i Wiktor Leńscy.

Ulica Schodowa wybierana jest przez często przez nowożeńców jako tło do klimatycznych zdjęć plenerowych, niewątpliwie ma swój niezaprzeczalny urok. Swego czasu zagrała nawet w dwóch polskich produkcjach filmowych: „Idę przez ten świat” Stanisława Janickiego z Marią Koterbską w roli głównej i filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego.

Pomimo tak licznych walorów nadal jest to jedna z najbardziej zaniedbanych uliczek w naszym mieście. Zgodnie z obietnicami poczynionymi w Urzędzie Miejskim jeszcze końcem ubiegłego roku, coś w tej kwestii drgnęło i miejmy nadzieję, że uliczka, pomimo swego usytuowania nie będzie już miała “pod górę”. Na początek konieczny będzie remont sieci ciepłowniczej i wodociągowej, który przygotuje pole pod właściwe prace restauracyjne dotyczące schodów i elewacji przyległych kamienic. Bielski Miejski Zarząd Dróg rozpoczął prace projektowe, których efekt będzie znany na przełomie listopada i grudnia br. Oznacza to, że remont może się rozpocząć dopiero w 2021 roku. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wykonanie projektu przebudowy ulicy Schodowej wraz ze schodami przy ul. Zamkowej 8. Prawdopodobnie końcem czerwca br. dowiemy się, kto podejmie się tego zadania. Zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać projekt budowlany, wykonawczy, tymczasowej i docelowej organizacji ruchu oraz dokumentację geodezyjną dotyczącą wznowienia punktów granicznych, przygotować dokumentację przetargową i służyć wsparciem MZD w trakcie przetargów na roboty budowlane objęte dokumentacją. Oprócz projektowania zwycięzca przetargu pełnił będzie także nadzór autorski nad realizacją objętych dokumentacją robót. Wyłoniona w przetargu firma będzie miała dziesięć miesięcy na realizację projektu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2020 12:09
reklama
reklama