Fermenty 2019 - zapraszamy na fotorelację

wrzesień 30, 2019 3806

Zakończyła się XXIX edycja Festiwalu Kabaretowego Fermenty. Wydarzenie jak co roku wypełniło po brzegi salę widowiskową Bielskiego Centrum Kultury i Klub Klimat, gdzie odbywały się zmagania konkursowe formacji kabaretowych.

Podczas uroczystej gali, otwierającej tegoroczne Fermenty wręczono nagrodę Honorowego Złotego Fermentu - w tym roku jej laureatką została Monika Jaskólska, bielszczanka, Prezes fundacji “Nie wypada nie pomagać”, która znana jest z akcji charytatywnych wspierających bielski szpital pediatryczny oraz akcji promującej miasto Bielsko-Biała “Maluch dla Toma Hanksa”. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli: laureatka ubiegłorocznych Fermentów Magda Kubicka, Kabaret Kałasznikow, Kabaret Skeczów Męczących i Tomasz Jachimek, pełniący równocześnie rolę jurora w konkursie kabaretowym. Na scenie pojawił się także Jerzy Handzlik, prezentujący swój kolejny tomik fraszek pod znamiennym tytułem “Fermenty”. Niestrudzonymi gospodarzami obu dni festiwalowych byli członkowie poznańskiego kabaretu Czesuaf z bielszczanką Olgą Łasak. W tym roku i wszystko wskazuje, że już na stałe, swoje siły z Festiwalem Kabaretowym połączył Bielski Konkurs Satyryczny “Wrzuć na luz”, odbywający się już po raz ósmy. Od tego roku przyjął on także nową formułę ogólnopolskiego przeglądu autorskiego rysunku satyrycznego. Nadesłane na konkurs prace można oglądać w pierwszych dniach października w holu galerii Sfera I. Kuratorem bielskiego konkursu jest Lech Kotwicz, zaś w zmaganiach jurorskich towarzyszy mu rysownik Marek Mosor “Widget”. Jury poddało wnikliwej ocenie 237 prac nadesłanych przez 103 autorów. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, najstarszy przekroczył 80 rok życia. Do skróconej listy wystawy pokonkursowej jurorzy wytypowali 34 prace 34 rysowników. Ze względu na wysoki poziom prac i dorobek autorów uczestniczących w konkursie do rozszerzonej listy, dającej możliwość zorganizowania kolejnej wystawy w większym wymiarze, jurorzy rekomendują ponad siedemdziesiąt nazwisk.

1 miejsce i 2000 złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosłąwa Klimaszewskiego:

Sławomir Łuczyński z Pabianic

2 miejsce i 1200 złotych ufundowane przez prezydenta Miasta Bielska-Białej:

Paweł Kuczyński z Polic

3 miejsce i 800 złotych ufundowane przez prezydenta Miasta Bielska-Białej:

Jarosław Kozłowski z Parczewa

Wyróżnienia rzeczowe: Dariusz Dąbrowski z Częstochowy, Michał Tomaszek z Zabrza, Zbigniew Woźniak ze Zduńskiej Woli

Wyróżnienia honorowe: Łukasz Waśko z Poznania, Tomasz Wiater z Warszawy

Konrad Wieczorkowski z Totton w Anglii

Nagroda pozaregulaminowa za najlepszą pracę dla autora lub autorki z Bielska-Białej:

Katarzyna Nachman

Laureaci wyróżnień rzeczowych otrzymują nagrody ufundowane przez sponsorów: Sklep dla plastyków Matejko, Bielski Rynek oraz Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej. Nagrodzone prace będzie można zobaczyć w kolejnych wydaniach naszego miesięcznika.
Przed Fermentowym Jury w składzie: Beata Harasimowicz, Anna Guzik, Tomasz Jachimek, Tomasz Nowaczyk i Piotr Skucha stanęło jak co roku trudne zadanie. Ostatecznie niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznego Fermentów został Szymon Łątkowski. Oprócz pierwszej nagrody i kwoty 1000 euro, na jego ręce trafiła nagroda publiczności wraz z czekiem na 2000 zł oraz nagroda specjalna Beaty Harasimowicz - Joker w postaci występu telewizyjnego w wybranym programie. Szymona Łątkowskiego będziemy zatem gościć w przyszłorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu. III miejsce ex aequo i kwotę 1500 zł przyznano Grupie OnOnOn i Kabaretowi Trzecia Strona Medalu. II miejsca nie przyznano. Jury postanowiło również przyznać szczególne wyróżnienie: kabaretowi FiFaRaFa za równy podział obowiązków małżeńskich również na scenie oraz Krzysztofowi Kamyszkowi za lokalny patriotyzm i promocję miasta Świebodzina.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 wrzesień 2019 15:31
reklama
reklama