Dynamicznie siedź, czyli Akademia w ruchu

By Katarzyna Daniek marzec 01, 2020 2458

Witajcie Akademicy. Dziś zajmiemy się siedzeniem, ale siedzeniem dynamicznym, czyli poznamy triki, jak można pomóc sobie siedzieć lepiej i mniej inwazyjnie.

To, że ostatnio nauczyliśmy się siadać i siedzieć to dopiero początek naszej drogi do zad-bania o dobre samopoczucie naszego kręgosłupa. Dziś poznamy 2 modele siedzenia dynamicznego, które promuje jedna ze szkół zajmujących się dnem miednicy i jego bezpieczeństwem.

Pierwszy model:

Usiądź na skraju krzesła tak jak się uczyliśmy, bezpośrednio na guzach kulszowych. Stopy rozstawione na szerokość bioder. Kolana dokładnie nad piętami. Ręce leżą luźno grzbietem na udach. Na wierzchołku głowy wizualizuj sznurek który ciągnie cię ku górze aktywując pięknie twoje mięśnie brzucha. Siedzisz. Teraz przejdźmy do dynamiki:

Pierwszy model siedzenia dynamicznego:

Skup się na swoich guzach kulszowych. Robisz wdech i aktywujesz prawy guz kulszowy który idzie z wdechem ku górze i kieruje się ku lewemu barkowi, gdzie następuje wydech, potem to samo z prawym guzem kulszowym, który z wdechem kierujesz ku prawemu barkowi i tak na zmianę. Upraszczając temat zaciskasz na przemian pośladki, kontrolując oddech. Spróbuj!

Drugi model siedzenia dynamicznego:

Ćwiczenie naprzemiennego chodu siedząc - mobilizuje miednicę, grzbiet, barki i mózg. Postawa wyjściowa jak w pierwszym modelu. Ramiona zgięte jak podczas chodu, kciuki skierowane do przodu. Używając spięcia w guzach kulszowych, świadomie unieść stopę z podłogi o kilka centymetrów. Postawić, zmienić stronę. Poczuć jak dźwigacz odbytu stabilnie trzyma miednicę od wewnątrz. Kręgosłup pozostaje spokojny. Innymi słowy staramy się siedząc pracować nogami i pośladkami ta jakbyśmy chodzili.

Ćwiczcie w seriach po 10-20 razy - aktywujcie siedzenie w jednej serii.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 19 kwiecień 2020 20:47
reklama
reklama